Kadınlarda Tüplerin Tıkalı Olması Ya da Tamamen Kapalı Olması

LaViNYaM

>>>ιкιz αηηєѕι<<<
Yönetici
Kadınlarda Tüplerin Tıkalı Olması Ya da Tamamen Kapalı Olması
Kadınlarda Tüplerin Tıkalı Olması- Kadın rahminin sağ ve sol yanlarında birer tane bulunan fallop tüpleri bir köprü görevi görür aslında. Aşağıdaki resimde de göreceksiniz ki rahim ve yumurtalık arasında kalan bir köprüyü de andırır tüpler. Bu tüpler aracılığı ile çatlayan yumurtalar rahme kadar ulaşır ve ilişki sırasında spermlerle buluşmasını sağlar. Kadınlarda bulunan bu tüplerden kaynaklı kısırlıklar ortaya çıkabilir. Bu sağdaki ve soldaki tüplerin bir kısmının tıkalı ya da tamamen kapalı olması durumunda kısırlıktan söz edebiliriz.

kadinlarda tuplerin tikali olmasi.jpg


Yıllarca denemiş bebek sahibi olamamış anne ve baba adaylarının tahlil ve tetkikleri yapılırken mutlaka doktorunuz hsg rahim filmi ile tüplerin açıklık kapalılık durumunu da gözden geçirir. Hsg rahim filmi işlemini ayrıntılı olarak bu yazımızdan incelemenizi öneririm. Rahim filmi çektirmiş biri olarak aslında zor bir film olmadığını söylemek isterim. Bazı özel merkezlerde anestezili olarak da çekilebiliyor. Özel merkezde yaptırdığımda yaklaşık 4 yıl öncesiydi ve 250TL ye çektirmiştim. Şuanki fiyatlar biraz daha artmış olabilir. Anestezi kullanılmadan çekildiğinde ise çok bir acı hissedilmiyor. Yani işlem 5dakika bilemediniz 10 dakika sürüyor ve işlem bittiğinde siz günlük hayatınıza geri dönebiliyorsunuz. Ayrıca hsg çektirenler adlı konumuzdan bu işlemi yaşayanların önemli tecrübelerine de şahit olabilirsiniz.

Evet tüplerin tıkalı ya da kapalı olması durumu bir kısırlık infertilite durumudur arkadaşlarım. Bu durumun anlaşılması için hsg filmi şart. Eğer uzun süreye rağmen bebek sahibi olunamıyorsa ve diğer tahlil sonuçları da temiz ise burada rahim filmi çekilmesi gerekiyor. Rahim filmi çekilirken boyalı iyotlu bir ilaç salınımı gerçekleştirilir bu ilaç sayesinde tıkanıklık var ise tüplerde aslında yolların açılması da sağlanıyor. Hatta söylemlere göre rahim filmi sonrasında eğer tamamen bir kapalılık durumu yoksa tıkanıklık durumları ortadan kalkabiliyor ve 6 aya kadar da hamile kalma olasılığınız artıyor.

Rahim filmi sonucuna göre bir tüpün tıkalı ya da kapalı olması diğer tüpün açık olması durumunda tabii hamilelik şansı yarı yarıya düşecektir ama yine de hamile kalma olasılığı vardır. İki tüpün açık olmasına göre düşük ihtimaldir ama tedavi yöntemlerinden yarım alınabilir örneğin anne adayının yaşı ileri yaş grubunda ise özel yöntemler denenebilir. İki tüpün tıkalı olması durumu ya da tamamen kapalı olması durumu daha vahimdir. Tıkalı olması durumunda rahim filmi sırasında salınan sıvı sayesinde o tıkanıklığın açılabilme durumu varken tamamen kapalı tüplerde bu ortadan kalkmaz. Tamamen kapalı tüplerde doğal yoldan hamile kalma olasılığı hiç yoktur.

kadinda tuplerin tikali ya da kapali olmasi.jpg


Bazı durumlarda karın içinden kamera ile bakılma yönteminde yani laparoskopi yapılması gerekebilir. Çünkü rahim filmi sırasında bazı kasılmalara bağlı olarak tüplerin tıkalı ya da kapalı olması durumu gözlemlenebilir. Ama aslında öyle değildir. Gerçek olan durum aslında laparoskopi ameliyatında gerçek ortaya çıkar. Tüplerin tıkalı ya da kapalı olması durumu nedenleri var mıdır? Nedenler daha önce ağır rahim enfeksiyonu geçirenlerde, daha önce dış gebelik ameliyatı geçirme durumunda, çok nadiren bazı myomlar, endometriozis (rahim içinde olması gereken bir dokunun rahim dışında yer alması durumu), septik abortus ( ister kürtaj isterse kendiliğinden oluşan düşük yaşayanlarda), pelvik tüberküloz gibi nedenleri görülebilir.

Tüplerin kapalı ya da tıkalı olmasına ilişkin belirti yoktur bunu hissedemezsiniz ama sadece doğal yoldan hamile kalamamak bebek sahibi olamamak bunun tek belirtisidir. Tüplerin tıkalı ya da kapalı olması durumu yumurtlamayı engelleyen bir durum değildir. Yumurtlamada bir probleminiz yoksa tüplerin tıkanık olması buna engel değildir yine siz adetinizi düzenli görebilirsiniz.
 
Üst