Kadınlarda ve erkeklerde doğruganlığın korunması nedir?

Uzman SühaN

Administrator
Yönetici
#1
Kadınlarda ve erkeklerde doğruganlığın korunması nedir?
Doğurganlığın korunması genellikle gelecekteki kullanım için yumurta, sperm veya embriyo gibi üreme dokularının kriyoprezervasyon (dondurma) sürecini içerir.Doğurganlığın korunması kanser hastalarında ve gelecekte doğurganlık sorunlarına girmeleri durumunda yumurtalarını daha genç yaşta kurtarmak isteyen bekar kadınlarda sıklıkla kullanılmaktadır.Doğurganlık,doğurganlığın korunması,erkeklerde doğurganlık,kadınlarda doğurganlık,doğurganlık ve kanser,kadın ve erkeklerde doğurganlık ile ilgili tüm ayrıntılar makalemizin devamın da. Doğurganlık nasıl artırılır?
Doğurganlık testini kimler yapmalı?


Doğurganlığı engelleyen durumlar nelerdir?


< Konu Resmi..>
Doğurganlığın korunması, bir kanser hastasının üreme dokularını kemoterapi, radyasyon ve üreme organlarının cerrahi olarak çıkarılması gibi zararlı tedavilerden kurtarabilir.Herhangi bir kanser tedavisinden önce, özellikle kemoterapi veya radyasyona maruz kalan kanser tedavilerinden önce, gelecekte biyolojik çocuk sahibi olmak isteyen hastalar doğurganlık koruma danışmanlığına sahip olmalıdır.


Doğurganlık korunması nedir?
Doğurganlığın korunması, biyolojik çocuk sahibi olma yeteneklerini korumak için kanser tedavisi gören hastalardan önce, yumurta, sperm ve embriyo gibi dölleme dokusunun dondurulması ve depolanması ( kriyoprezervasyon ) en yaygın yöntemdir. Aynı zamanda, kariyer sebepleri yüzünden anneliğini geciktirmek isteyen genç bir kadının yumurtalarını kurtarmak için tercih edilir. Bu gibi durumlarda kadın daha yaşlardayken yumurtalarını korumak ister, çünkü kadınlarda yaşın ilerlemesi ile birlikte yumurta kalitesi düşmektedir.Kadınlarda doğurganlığı etkileyen en büyük faktör, yaşın ilerlemesinin yumurta miktarı ve kalitesi üzerindeki olumsuz etkisidir.
Kemoterapi, radyasyon ve üreme organlarının çıkarılması gibi bazı kanser tedavileri bir kişinin üreme organlarını olumsuz etkiler ve tedaviden sonra o kişiyi infertil hale getirebilir. Kanser tedavisinin doğurganlık üzerindeki etkisi kanser türü, reçete edilen tedavi ve kanser tedavisi sırasında hastanın yaşı gibi faktörlere bağlıdır.

Kriyoprezervasyon dışında, diğer doğurganlık koruma türleri şunları içerir:

Gonadal koruma . Radyoterapi pelvisten uzak bir alana uygulanırsa, reprodüktif organları radyasyondan korumak için pelvik bölgenin üzerine özel kalkanlar yerleştirilebilir.
Yumurtalık transpozisyonu . Bir kadın pelvik bölgede radyasyona maruz kalırsa, yumurtalıkları cerrahi olarak mümkün olduğunca radyasyon alan bölgeden uzaklaştırılabilir.
Deneysel fertilitenin korunması. Kanser tedavisinden önce kullanılan bu yöntemler, östrojen hormonunun üretimini baskılayan yumurtalık dokusu kriyoprezervasyonu ve yumurtalamayı bastırmayı içerir. Yumurtalık dokusu kriyoprezervasyonunda, tedaviden sonra dondurulmuş doku fallop tüpünün yakınında yeniden implant edilir ve daha fazla yumurta üretecektir.

Doğurganlığın muhafaza edilmesi riskleri

Doğurganlığın korunması için riskler çok düşüktür. Çoğu doğurganlığın korunması ameliyatı içerdiğinden, riskler aşağıdakileri içeren herhangi bir cerrahiye benzemektedir:
Ağrı
Kan kaybı
Enfeksiyon
Anesteziye tepkiler
Enfeksiyon
Kanın pıhtılaşması.

Doğurganlık korunmasını kim düşünmelidir?

Kanser tedavilerinin birinci hedefi hastanın yaşamını kurtarmak olsa da, birçok kanser tedavisi üreme sağlığını tehdit edebilir. Herhangi bir kanser tedavisinden önce, gelecekte biyolojik çocuk olma opsiyonuna sahip olmak isteyen hastalar üreme endokrinologu ile doğurganlık korunma danışmanlığına sahip olmalıdır.
Onları infertil hale getiren kanser tedavisi görmüş hastalar için in vitro fertilizasyon (IVF)gibi tedaviler , çocuk sahibi olma hayallerini tamamlamalarına yardımcı olabilir.Ayrıca ilerleyen yaş, kadın doğurganlık üzerinde derin bir etkiye sahip olduğu için eğer bir kadın bekar ise ve yakında evlenmeyi düşünmüyorsa, otuzlu yılların başında ve ortalarında yumurtalarını dondurmayı düşünmek isteyebilir. Donmuş yumurta gelecekte kendi biyolojik çocuklarının olma şansını artırmak için kullanılabilir.
 

Uzman SühaN

Administrator
Yönetici
#2
Doğurganlığın korunması için yumurta dondurma son birkaç yılda daha popüler hale geldi. Teknoloji geliştikçe, yumurta dondurma başarı oranları zamanla arttı. Bu doğurganlık koruma seçeneği hakkında bilgi yaygınlaştıkça, kadınlar daha sonraki bir gebelik için yumurta dondurmayı düşünüyor. Gebelik planınızı kariyeriniz yada bazı nedenlerden dolayı ertelemeyi düşünüyorsanız yumurtalarınızı gelecekte kullanmak için dondurabilirsiniz. Ayrıca kanser hastaları kemoterapiden önce yumurtalarını dondurabilir gelecekte sağlıklı bir bebeğe kavuşabilir.Yumurta dondurma potansiyel olarak kadının yumurtalarını dondurduğu çağın kalitesini kilitleyebilir. Yumurta dondurma işlemi doğurganlığın korunması için harika bir seçimdir.
 
  Kadınların Erkeklerden Gizlediği Gerçekler hakkında benzer konular Forum Cevap Tarih
Kadınların sesleri haram mı? Kadınların sesleri haram mı?
İslamiyet’in hükümleri, 23 yılda geldi. Tesettür âyeti gelmeden önceki olayları ele alıp yabancı erkeklerle konuşmayı mubah saymak yanlıştır. İçki de haram edilmeden önce günah değildi. Daha önceki olayları örnek gösterip, asr-ı saadette içki...
Tüm İslami Bilgiler 0
Kadınlarda ve erkeklerde kasık ağrısı nedenleri Kadınlarda ve erkeklerde kasık ağrısı nedenleri
Ancak yüzme ya da koşma gibi kasları zorlayan bir aktivite söz konusu olmadığı halde, yani herhangi bir yaralanma olmadan ortaya çıkan kasık ağrıları altta yatan başka bir sorunu haber veriyor olabilir. Bu nedenle aniden başlayan ya da uzun süren...
Herşeyin başı sağlık ! 0
Erkeklerin Burnu Neden Kadınlarınkinden Daha Büyük? Erkeklerin Burnu Neden Kadınlarınkinden Daha Büyük?
erkek burnu, kadın burnu, erkekler kadınlar arasındaki farklar Sevgili melekler, başlık sizi güldürmesin :) Sizce neden erkeklerin burunları bizimkilerden daha büyük? Daha iri cüsseliler de orantı icabı ondan dediğinizi duyar gibiyiz...
Bunları Biliyor musunuz ? 0
Kadınlar Erkeklere İmamlık Yapıp Namaz Kıldırabilir mi? Kadınlar Erkeklere İmamlık Yapıp Namaz Kıldırabilir mi?
kadınlar imamlık yapabilirmi kadınlar erkeklere nazam kıldırabilirmi kadından imam olurmu Biz müslümanlara farz olarak kılınan namaz ile ilgili merak edilen soru ve cevapları sizlerle paylaşmaya devam ediyoruz. Cemaatla birlikte namaz...
Dini sorularınız ve cevapları 0
Kadınların Erkeklerden Gizlediği Gerçekler Kadınların Erkeklerden Gizlediği Gerçekler
kadınların sırları kadınların gizledikleri kadın erkek ilişkileri Biz bayanların alışverişe olan tutkunluğu malum... Bazen bu alışverişler sonrası aldıklarımızı eşimize göstermekten zevk alsakta bazılarımız ise alışverişte aldıklarının...
Kadınlar ve Erkekler 1