1. BEYZA21

  BEYZA21 Administrator Yetkili Kişi

  Kayıt:
  21 Aralık 2011
  Mesajlar:
  14.528
  Beğenilen Mesajlar:
  2.217
  Ödül Puanları:
  113

  Kadınlarda ve erkeklerde doğruganlığın korunması nedir?

  Konu, 'Gebelik' kısmında BEYZA21 tarafından paylaşıldı.

  Doğurganlığın korunması genellikle gelecekteki kullanım için yumurta, sperm veya embriyo gibi üreme dokularının kriyoprezervasyon (dondurma) sürecini içerir.Doğurganlığın korunması kanser hastalarında ve gelecekte doğurganlık sorunlarına girmeleri durumunda yumurtalarını daha genç yaşta kurtarmak isteyen bekar kadınlarda sıklıkla kullanılmaktadır.Doğurganlık,doğurganlığın korunması,erkeklerde doğurganlık,kadınlarda doğurganlık,doğurganlık ve kanser,kadın ve erkeklerde doğurganlık ile ilgili tüm ayrıntılar makalemizin devamın da. Doğurganlık nasıl artırılır?

  Doğurganlık testini kimler yapmalı?


  Doğurganlığı engelleyen durumlar nelerdir?  < Konu Resmi..>


  Doğurganlığın korunması, bir kanser hastasının üreme dokularını kemoterapi, radyasyon ve üreme organlarının cerrahi olarak çıkarılması gibi zararlı tedavilerden kurtarabilir.Herhangi bir kanser tedavisinden önce, özellikle kemoterapi veya radyasyona maruz kalan kanser tedavilerinden önce, gelecekte biyolojik çocuk sahibi olmak isteyen hastalar doğurganlık koruma danışmanlığına sahip olmalıdır.

  Doğurganlık korunması nedir?

  Doğurganlığın korunması, biyolojik çocuk sahibi olma yeteneklerini korumak için kanser tedavisi gören hastalardan önce, yumurta, sperm ve embriyo gibi dölleme dokusunun dondurulması ve depolanması ( kriyoprezervasyon ) en yaygın yöntemdir. Aynı zamanda, kariyer sebepleri yüzünden anneliğini geciktirmek isteyen genç bir kadının yumurtalarını kurtarmak için tercih edilir. Bu gibi durumlarda kadın daha yaşlardayken yumurtalarını korumak ister, çünkü kadınlarda yaşın ilerlemesi ile birlikte yumurta kalitesi düşmektedir.Kadınlarda doğurganlığı etkileyen en büyük faktör, yaşın ilerlemesinin yumurta miktarı ve kalitesi üzerindeki olumsuz etkisidir.

  Kemoterapi, radyasyon ve üreme organlarının çıkarılması gibi bazı kanser tedavileri bir kişinin üreme organlarını olumsuz etkiler ve tedaviden sonra o kişiyi infertil hale getirebilir. Kanser tedavisinin doğurganlık üzerindeki etkisi kanser türü, reçete edilen tedavi ve kanser tedavisi sırasında hastanın yaşı gibi faktörlere bağlıdır.

  Kriyoprezervasyon dışında, diğer doğurganlık koruma türleri şunları içerir:

  Gonadal koruma . Radyoterapi pelvisten uzak bir alana uygulanırsa, reprodüktif organları radyasyondan korumak için pelvik bölgenin üzerine özel kalkanlar yerleştirilebilir.
  Yumurtalık transpozisyonu . Bir kadın pelvik bölgede radyasyona maruz kalırsa, yumurtalıkları cerrahi olarak mümkün olduğunca radyasyon alan bölgeden uzaklaştırılabilir.
  Deneysel fertilitenin korunması. Kanser tedavisinden önce kullanılan bu yöntemler, östrojen hormonunun üretimini baskılayan yumurtalık dokusu kriyoprezervasyonu ve yumurtalamayı bastırmayı içerir. Yumurtalık dokusu kriyoprezervasyonunda, tedaviden sonra dondurulmuş doku fallop tüpünün yakınında yeniden implant edilir ve daha fazla yumurta üretecektir.

  Doğurganlığın muhafaza edilmesi riskleri

  Doğurganlığın korunması için riskler çok düşüktür. Çoğu doğurganlığın korunması ameliyatı içerdiğinden, riskler aşağıdakileri içeren herhangi bir cerrahiye benzemektedir:

  Ağrı
  Kan kaybı
  Enfeksiyon
  Anesteziye tepkiler
  Enfeksiyon
  Kanın pıhtılaşması.


  Doğurganlık korunmasını kim düşünmelidir?

  Kanser tedavilerinin birinci hedefi hastanın yaşamını kurtarmak olsa da, birçok kanser tedavisi üreme sağlığını tehdit edebilir. Herhangi bir kanser tedavisinden önce, gelecekte biyolojik çocuk olma opsiyonuna sahip olmak isteyen hastalar üreme endokrinologu ile doğurganlık korunma danışmanlığına sahip olmalıdır.

  Onları infertil hale getiren kanser tedavisi görmüş hastalar için in vitro fertilizasyon (IVF)gibi tedaviler , çocuk sahibi olma hayallerini tamamlamalarına yardımcı olabilir.Ayrıca ilerleyen yaş, kadın doğurganlık üzerinde derin bir etkiye sahip olduğu için eğer bir kadın bekar ise ve yakında evlenmeyi düşünmüyorsa, otuzlu yılların başında ve ortalarında yumurtalarını dondurmayı düşünmek isteyebilir. Donmuş yumurta gelecekte kendi biyolojik çocuklarının olma şansını artırmak için kullanılabilir.


   
Kadınlarda ve erkeklerde doğruganlığın korunması nedir? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Erkekler kadınları neden dövüyor?

  Erkekler kadınları neden dövüyor?

  Erkekler kadınları neden dövüyor? Eskişehir’de düzenlenen bir toplantıda kadına yönelik şiddetin nedenleri ele alındı. erkeklerin kadınlara şiddet uygulama nedenlerini şöyle sıraladı: “Kadınların yüzde 29.1’erkeğin sözlerine karşılık verme, yüzde 27’si lüzumsuz para harcama, yüzde 23.2’si çocukları ihmal etme, yüzde 16.3’ü cinsel ilişkiye hayır deme ve yüzde 5.8’i de yemeği yakma gibi...
 2. Erkekler Kadınlardan Ne Bekler ?

  Erkekler Kadınlardan Ne Bekler ?

  Bir erkek neyi bekler? Gerçek 1' kadın bekler, annesinin besledigi gibi onu besleyen, Evini temiz,pak ve sıcak tutan, Dır dır nedir bilmeyen, Paranın kıymetini bilip alışveriş etmeyen, Bütün gün çalısıp, Bütün gece dans edebilien, Ve asla HAYIR! demeyen, Asla Başı Ağrımayan; Ve Her Zaman Tedbirli, Yalnız Kendisini sevecek, Ve Şımartacak Bir Kadın. Bekler... ve çok bekLerLeR
 3. Erkekler kadınları neden dinlemiyor

  Erkekler kadınları neden dinlemiyor

  Kadınlar bir şey anlatırken laflar erkeğin bir kulağından girip diğerinden çıkar.. Acaba kadın sesi ile erkek kulağı arasında bir tonal fark mı var? Ya da frekanslar tutmaz da erkek kadının dediğini anlamaz mı? Sevgiliniz durmadan 'neden beni hiç dinlemiyorsun? ' gibi laflar ediyorsa bu konuyu değerlendirme zamanı gelmiş demektir.. Gectiğimiz yıl İngiltere'deki Sheffield Üniversitesi...
 4. Erkekler Kadınlara Neden Bağlanır.

  Erkekler Kadınlara Neden Bağlanır.

  İlişkilerde çoğu zamanlar iletişimde kopukluklar yaşanır.Anlamak ve anlatmakta gittikçe zorlaşır,bu yüzden istenmeyen sebebler ortaya çıkar.Öncelikle karşı tarafı anlamaya çalışmak gerekir.Doğru adımlar atılarak ihtiyacınız olan sevgiyi kazanabilirsiniz. Erkeğiniz sizi neden sevmeli ve neden bağlanmalı? Sevgisini göstermiyorsa şüpheler oluşur. Bir çok kişiye sorulsa “beni sevse anlardım”...
 5. Kadınlar erkeklerden neleri saklar ?

  Kadınlar erkeklerden neleri saklar ?

  Çenesi hiç kapanmayan biz kadınlar ne de çok sır saklarmışız şaştım da kaldım vallahi :)) Bayanların bazı alışkanlıkları o derece muamma ki bazen kendilerine bile bunu niçin yaptıklarını açıklayamıyorlar. Erkeklerin Bayanların anlamamalarına şaşmamalı, evet bazen erkek cinsi de inanılmaz derece düz düşünebiliyor, ama problem konusu da bu kadar çetrefilli olunca gerçekten hallerine biraz...

Sayfayı Paylaş