1. Uzman SühaN

  Uzman SühaN Administrator Yetkili Kişi

  Kayıt:
  21 Aralık 2011
  Mesajlar:
  17.126
  Beğenilen Mesajlar:
  2.475
  Ödül Puanları:
  113

  Kadınlarda ve erkeklerde doğruganlığın korunması nedir?

  Konu, 'Gebelik' kısmında *BEYZA* tarafından paylaşıldı.

  Doğurganlığın korunması genellikle gelecekteki kullanım için yumurta, sperm veya embriyo gibi üreme dokularının kriyoprezervasyon (dondurma) sürecini içerir.Doğurganlığın korunması kanser hastalarında ve gelecekte doğurganlık sorunlarına girmeleri durumunda yumurtalarını daha genç yaşta kurtarmak isteyen bekar kadınlarda sıklıkla kullanılmaktadır.Doğurganlık,doğurganlığın korunması,erkeklerde doğurganlık,kadınlarda doğurganlık,doğurganlık ve kanser,kadın ve erkeklerde doğurganlık ile ilgili tüm ayrıntılar makalemizin devamın da.
  Doğurganlık nasıl artırılır?

  Doğurganlık testini kimler yapmalı?


  Doğurganlığı engelleyen durumlar nelerdir?  < Konu Resmi..>


  Doğurganlığın korunması, bir kanser hastasının üreme dokularını kemoterapi, radyasyon ve üreme organlarının cerrahi olarak çıkarılması gibi zararlı tedavilerden kurtarabilir.Herhangi bir kanser tedavisinden önce, özellikle kemoterapi veya radyasyona maruz kalan kanser tedavilerinden önce, gelecekte biyolojik çocuk sahibi olmak isteyen hastalar doğurganlık koruma danışmanlığına sahip olmalıdır.

  Doğurganlık korunması nedir?

  Doğurganlığın korunması, biyolojik çocuk sahibi olma yeteneklerini korumak için kanser tedavisi gören hastalardan önce, yumurta, sperm ve embriyo gibi dölleme dokusunun dondurulması ve depolanması ( kriyoprezervasyon ) en yaygın yöntemdir. Aynı zamanda, kariyer sebepleri yüzünden anneliğini geciktirmek isteyen genç bir kadının yumurtalarını kurtarmak için tercih edilir. Bu gibi durumlarda kadın daha yaşlardayken yumurtalarını korumak ister, çünkü kadınlarda yaşın ilerlemesi ile birlikte yumurta kalitesi düşmektedir.Kadınlarda doğurganlığı etkileyen en büyük faktör, yaşın ilerlemesinin yumurta miktarı ve kalitesi üzerindeki olumsuz etkisidir.

  Kemoterapi, radyasyon ve üreme organlarının çıkarılması gibi bazı kanser tedavileri bir kişinin üreme organlarını olumsuz etkiler ve tedaviden sonra o kişiyi infertil hale getirebilir. Kanser tedavisinin doğurganlık üzerindeki etkisi kanser türü, reçete edilen tedavi ve kanser tedavisi sırasında hastanın yaşı gibi faktörlere bağlıdır.

  Kriyoprezervasyon dışında, diğer doğurganlık koruma türleri şunları içerir:

  Gonadal koruma . Radyoterapi pelvisten uzak bir alana uygulanırsa, reprodüktif organları radyasyondan korumak için pelvik bölgenin üzerine özel kalkanlar yerleştirilebilir.
  Yumurtalık transpozisyonu . Bir kadın pelvik bölgede radyasyona maruz kalırsa, yumurtalıkları cerrahi olarak mümkün olduğunca radyasyon alan bölgeden uzaklaştırılabilir.
  Deneysel fertilitenin korunması. Kanser tedavisinden önce kullanılan bu yöntemler, östrojen hormonunun üretimini baskılayan yumurtalık dokusu kriyoprezervasyonu ve yumurtalamayı bastırmayı içerir. Yumurtalık dokusu kriyoprezervasyonunda, tedaviden sonra dondurulmuş doku fallop tüpünün yakınında yeniden implant edilir ve daha fazla yumurta üretecektir.

  Doğurganlığın muhafaza edilmesi riskleri

  Doğurganlığın korunması için riskler çok düşüktür. Çoğu doğurganlığın korunması ameliyatı içerdiğinden, riskler aşağıdakileri içeren herhangi bir cerrahiye benzemektedir:

  Ağrı
  Kan kaybı
  Enfeksiyon
  Anesteziye tepkiler
  Enfeksiyon
  Kanın pıhtılaşması.


  Doğurganlık korunmasını kim düşünmelidir?

  Kanser tedavilerinin birinci hedefi hastanın yaşamını kurtarmak olsa da, birçok kanser tedavisi üreme sağlığını tehdit edebilir. Herhangi bir kanser tedavisinden önce, gelecekte biyolojik çocuk olma opsiyonuna sahip olmak isteyen hastalar üreme endokrinologu ile doğurganlık korunma danışmanlığına sahip olmalıdır.

  Onları infertil hale getiren kanser tedavisi görmüş hastalar için in vitro fertilizasyon (IVF)gibi tedaviler , çocuk sahibi olma hayallerini tamamlamalarına yardımcı olabilir.Ayrıca ilerleyen yaş, kadın doğurganlık üzerinde derin bir etkiye sahip olduğu için eğer bir kadın bekar ise ve yakında evlenmeyi düşünmüyorsa, otuzlu yılların başında ve ortalarında yumurtalarını dondurmayı düşünmek isteyebilir. Donmuş yumurta gelecekte kendi biyolojik çocuklarının olma şansını artırmak için kullanılabilir.   
 2. Uzman SühaN

  Uzman SühaN Administrator Yetkili Kişi

  Kayıt:
  21 Aralık 2011
  Mesajlar:
  17.126
  Beğenilen Mesajlar:
  2.475
  Ödül Puanları:
  113
  Doğurganlığın korunması için yumurta dondurma son birkaç yılda daha popüler hale geldi. Teknoloji geliştikçe, yumurta dondurma başarı oranları zamanla arttı. Bu doğurganlık koruma seçeneği hakkında bilgi yaygınlaştıkça, kadınlar daha sonraki bir gebelik için yumurta dondurmayı düşünüyor. Gebelik planınızı kariyeriniz yada bazı nedenlerden dolayı ertelemeyi düşünüyorsanız yumurtalarınızı gelecekte kullanmak için dondurabilirsiniz. Ayrıca kanser hastaları kemoterapiden önce yumurtalarını dondurabilir gelecekte sağlıklı bir bebeğe kavuşabilir.Yumurta dondurma potansiyel olarak kadının yumurtalarını dondurduğu çağın kalitesini kilitleyebilir. Yumurta dondurma işlemi doğurganlığın korunması için harika bir seçimdir.
   
Kadınlarda ve erkeklerde doğruganlığın korunması nedir? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Kadınlar Ve Erkekler...

  Kadınlar Ve Erkekler...

  > > Bazi kadinlar vardir bir de bazi erkekler vardir... > > Bazi kadinlar vardir; > Baktiginizda kasindan, gozunden baska seyler gorursunuz yuzunde. Cinselliklerini cekmislerdir gozlerine kalem diye. > Baskadir bakislari. Hatta tum halleri. Disilik degildir, daha baska bir haldir sanki. Buram buram cinsellik kokarlar. > Kiyafet degil cinselliklerini giymis sanirsiniz...
 2. **kadınlarımız ve erkeklerımız**

  **kadınlarımız ve erkeklerımız**

  Kadınlar için Eşiniz sayesinde dosta düşmana sizi de beğenen, isteyen (üstelik nikâhına alacak kadar) biri olduğunu gösterdiniz en sonunda. Belki yıllarca uğraşıp didinseniz de elde edemeyeceğiniz bir statüye nikâh cüzdanıyla bir anda kavuşuverdiniz. Bozulan musluk, sallanan sandalye bacayı, gevşemiş vidalar, vs. için eve tamirci çağırmanız gerekmez, eşiniz hepsini halleder....
 3. kadınlar ve erkekler:)))))))

  kadınlar ve erkekler:)))))))

  ERKEK > 20 yaşında erkek FIAT gibidir. küçük ama hızlı. > > *20-30 yaş arasında PORSCHE gibidir. Hızlı ve > konforlu. > > *30-40 arası erkek VOLVO gibidir. Biraz sıkıcı ama teknik > olarak mükemmel. > *40-50 ya$ arası erkek OPEL gibidir. > Yapabileceğinden fazlasını vaat eder. > > *50-60 arasında ise eski bir FORD gibidir. Harekete > geçirmek için > >...
 4. Kadınlar ve erkekler arasındaki üşüme farkının nedenleri nedir?

  Kadınlar ve erkekler arasındaki üşüme farkının nedenleri nedir?

  üşümenin nedenleri üşümenin nedenleri nelerdir usumenin sebepleri sebepleri üşüme Kadınlar ve erkekler arasındaki üşüme farkının genetik veya daha başka nedenleri var mı? Örneğin deri kalınlığı farkı veya yağ tabakasının daha kalın olması gibi Kadınların vücut yüzey alanı / toplam vücut kütlesi oranı erkeklerden daha fazla Bu nedenle de daha hızlı bir şekilde ısı kaybediyorlar Kadınların...
 5. Kadinlar ne der ve erkekler ne anlar?? iste bu sorunun cevabi burda..

  Kadinlar ne der ve erkekler ne anlar?? iste bu sorunun cevabi burda..

  kadın ne söyler erkek ne anlar kadın der erkek anlar kadınlar der erkekler erkekler kadınlar Buluşalım mı? Erkek ne anlıyor: Sevişelim mi? Kız aslında ne diyor: Dışarı çıkalım, sinemaya gidelim, alışveriş filan yapalım belki yemek de yeriz? Nereye gidiyorsun? Erkek ne anlıyor: Hiçbir yere gidemezsin, dizimin dibinde dur! Kız aslında ne diyor: Bensiz nereye gidiyorsun? Yok bir şey! Erkek ne...

Sayfayı Paylaş