Kadınları depresyona sokan erkek tipleri

MEÇHUL

Daimi Üye
Üye
Kadınları depresyona sokan erkek tipleri
Erkekler tarafından aldatılmafiziksel şiddetsözlü ve psikolojik şiddetaşağılanmahiç yerine konmafiziksel görünümündeki eksiklikleri yüzüne vurma gibi davranışlara maruz kalan kadınlar bir süre sonra içine kapanıpdepresyona giriyor

Memorial Hastanesi Psikoloji Bölümü'nden Uzman Psikolog Aslıhan Tokgöz Tozlukadınlara hayatı zehir eden erkek tipini anlattı. İşte Tozlu'ya göre kadınları depresyona sokan erkek tipleri:

KISKANÇLIK VE SAHİPLENME DUYGUSU


İkili ilişkilerde ilişkiyi ve kadını yıpratan en önemli unsurlardan biri kıskançlıktır. Ama bunun da ötesinde kadını çok fazla yıpratan ve kıskançlıgın da önüne geçebilen durumsahiplenme duygusu. Evlendikten sonra erkeğin kadına hissettirdiği'Sen benim malımsın' düşüncesi. Buerkeklerde daha fazla gözleniyor. Bu düşüncenin beraberinde kontrol mekanizması geliyor. Erkekkadının kıyafetlerinidavranışlarınıarkadaşlarını (erkek kadın fark etmiyor) görmesini istemiyor. Eşinin işine karışıyor ve bir süre sonra çalışmasına da karşı çıkıyor. Hatta daha da ileri giderek'benden önceki hayatını bitiriyorsunbenimle yeni bir hayata başlıyorsun' diyebiliyor. Erkek kadınıngardrobu yenilemelerarkadaşları yenilemelerkendi çevresine göre insanları seçme gibi davranışlar sergiliyor.

HEYECANIN AZALMASI


Evliliğin başında kadın için de erkek için de bu birliktelik; yeniheyecan vericideğişik olabilse de kontrol mekanizması devreye girdiğinde erkek kadının benliğini elinden alıyor. Kadın bir süre sonra tek başına karar verecek bir birey olmadıgını anlamaya başlıyor. 'Ben seninle varımçünkü beni ben yapan bütün her şeyi seninle bıraktım' düşüncesiyle kadın bir süre sonra yok oluyor. Ardından da kadını yıpratan bir tablo ortaya çıkıyor.

AİLE TARTIŞMASI


"Senin annen benim annemsenin ailen benim ailem" ayrımıikili ilişkilerde kadın ve erkek için çok fazla yıpratıcı oluyor. Ama erkekler evlendikten sonra aile kavramını biraz daha ön planda tuttuğu için kadın bundan çok daha fazla etkileniyor. Erkek'Annem benden önce gelir. Bir şey yapacaksan önce annemden izin alacaksın' gibi yaptırımlar uygulayabiliyor. Bu durum bir süre sonra kadın için çekilmez bir hal alıyor. Erkeklerde aile ile ilgili bu tür davranışlar kültürel bir şeykesinlikle öncelikle ataerkil olmaktan kaynaklanıyor. Biz kavramı ile bir birliktelik kurulmuyor. Kadınerkeğin evine ve ailesine getiriliyor. Sonrasında ise 'Sen bizim malımızsın' deniyor. Bizi olduğumuz gibi her şeyimizle kabul edeceksin ve her dediğimizi yapacaksın gibi hissettiriliyor. Kadın yok sayılıyoryok ediliyor. Bir süre sonra da duygularını ifade edemeyenkendini anlatamayan kadın çatlayacak hale geliyor.

İLETİŞİM BOZUKLUĞU


Kadınlar için öne çıkan en önemli meselelerden biri de iletişim bozukluğu. Kadınları en çok yıpratan erkek tipiiletişim sorunu olan tiptir. Sürekli içine kapanık isekonuşmuyorsazamanını bilgisayarın ya da elinde kumanda ile televizyonun karşısında geçiriyorsa bir süre sonra kadın eşinden soğumakta ve yıpranmaktadır. Eşini psikoloğa götürmek için girişimlerde bulunur ama genellikle erkekler bu konularda psikolojik yardım almaktan kaçınırlar. Kadınlar daha çok duygusalerkekler ise daha çok cinsellikle ilgili konularda psikolog yardımı almaktadır. Kadının bu noktada istediği el ele baş başa göz göze oturmak değilbirlikte bir şeyler konuşarak sohbet etmektir. Kadınları en çok yıpratan durumlardan en önemlisiçiftlerin birbirleriyle konuşamamaları. Öyle çiftler var ki birlikte bir şeyler yapmaktan sıkılıyorlar. Bir yere gideceklerse arkadaşlarını da çağırmak isterlerpaylaşım olmadıgı zaman ilişki çiftleri yıpratır.
 
Moderatör tarafında düzenlendi:
Cevap: Kadınları depresyona sokan erkek tipleri

evet kadınlar daha çok yıpranıyor ama erkeklerde genel olarak kadınlardan daha çok rahat ve kendine güvenen bir tiptir.
 
Cevap: Kadınları depresyona sokan erkek tipleri

şu erkek milletini heçmiheç anlamam doğrusu dunyanın varoluşundan bu yana ne onlar bizi nede biz onları anlayamadık ..........:d014:
 
Geri
Üst