1. mislinay

  mislinay Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  27 Kasım 2007
  Mesajlar:
  7.147
  Beğenilen Mesajlar:
  37
  Ödül Puanları:
  0

  Kadınların dış genital organlarında uygulanan plastik cerrahi

  Konu, 'Estetik-Plastik-Cerrahi' kısmında mislinay tarafından paylaşıldı.

  Her kadın güzel olmayı ve güzel görünmeyi sever Ama yaş ilerledikçe vücudumuzda estetik görünüm değişir.Bu görünüm bozukluğu doğuştanda var olmuş olabilir.Bu problem kadında ruhsal ve cinsel problemler oluşturabiliyor.Ama artık bu konuyla ilgilenen plastik cerrahlarımız devrede.Bu konu hakkında merak edipte, bilgi sahibi olmak isteyen hanımlarımız,arkadaşlarımız için bu bilgiler...


  Modern yaşam, kadın dış genital organlarını sadece işlev ve hijyen açısından değil estetik görünüm ve cinsel ilişkide daha çok haz alma talebi açısından da jinekolog ve plastik cerrahları daha çok ilgilendirir hale getirmiştir. Dış genital organlarda doğuştan var olan şekil bozuklukları veya hayatın ileri yaşlarında ortaya çıkan değişiklikler, bir çok kadında rahatsızlığa,mutsuzluğa ve komplekse yol açmaktadır. Bu durum, cinsel hayatı bozmakta veya kadının cinsel ilişkiye girmesine engel olmaktadır.

  Mons pubis (venüs tepesi) adı verilen ve bacakların birleştiği yerde, karnın orta alt bölümünde yeralan tümseğin şişmanlığı ve zayıflığı geçen yüzyılda insanları ilgilendirmezken, yaşam biçimi ve buna bağlı talepler insanların ilgisini bu noktaya da çekmesini başarmıştır. Ortasında klitoryusun (bızır) yer aldığı oval şekildeki kadın dış genital organlarını şekillendiren ana anatomik yapılar vajen dudaklarıdır ve bunlar vajinanın (döl yolunun) girişinde bulunan dokulardır, büyük ve küçük olarak ikiye ayrılır. Dış tarafta ve daha büyük olanına büyük dudaklar (labium majus), iç tarafta ve daha küçük olanlar ise küçük dudaklar (labium minus) adını alır. Dudakların büyüklüğü veya küçüklüğü sadece sağlık nedenleri ile değil ,daha fazla cinsel tatmin ve estetik nedenlerle de düzeltme talebine yol açmaktadır.

  Kadının cinsel haz almasında önemli rol oynayan klitoryus çevresindeki yapılar tarafından örtülerek kadının haz almasını engelleyebilir veya büyüklüğü nedeni ile sıra dışı cinsel uyarımlara veya estetik kötü görünüme yol açabilir.

  Çok sayıda kadın bu şikayetlere sahiptir. Genelde kadınlarımızın bir çoğu bunun sadece kendilerine özel bir problem gibi görmekte ve çare aramaktan korkmaktadırlar. Konunun yazılı ve görsel basında yer alması, toplumu, bu tür sıkıntıların birçok kadın tarafından yaşandığından ve çözümünün olabildiğinden haberdar etmektedir.

  Kadın dış genital organlarında estetik cerrahi girişim gerektiren sorunlar ve tedavileri şu şekilde sınıflandırılabilir :

  Mons Pubisin (venüs tepesi) belirgin olması
  Özellikle orta ve ileri yaştaki hanımlarda görülen bu durum ,giysi ve mayodan bu bölgenin belirli olması ile dikkati çeker,çoğu zaman sadece estetik bir sorundur. Bu nedenle kadınların pantolon ve mayo giymekten kaçındıkları da bir gerçektir. Kilo kaybı hallerinde ve aşırı şişmanlıkta etli mons pubisin sarkması sadece estetik bir sorun olmaktan çıkar,temizlik sorunları yaratır ve pişiklere yol açar. Şişman mons pubisin tedavisi liposuction la fazla yağların alınmasıdır. Lokal anestezi ile yapılır,hastahanede yatmayı gerektirmez,6 hafta süre ile korse giyilmesi derinin kırışması önlenir. Şişman ve sarkık mons pubis varlığında liposuction ile birlikte fazla derinin ameliyatla çıkarılması gerekebilir. Bu işlem estetik karın ameliyatına eklenebilir.

  Şişman mons pubis ve şişman büyük dudaklar
  Yukarda sıralanan problemlere ek olarak mevcut patoloji klitoryusu kapattığı için , cinsel ilişki sırasında kadının haz alması engellenebilir. Eğer venüs tepesinde ileri derecede sarkıklık yoksa,burada da tedavi liposuctiondur;hem venüs tepesi hem de büyük dudakların hacmi liposuction ile küçültülür. Lokal anestezi ile yapılabilen bu ameliyatla hem estetik sorunlar ortadan kalkar hem de kadının cinsel ilişkiden daha çok haz alması sağlanır.

  Zayıf mons pubis ve ince büyük dudaklar
  Yapısaldır veya hastanın zayıflığı sonucu bu durum ortaya çıkar. Bu klitoryusun (bızırın) daha görünür hale gelmesine sebep olur.Sorun sadece estetik değil ,sıra dışı cinsel uyarılara da yol açabilir. Vücudun başka bölgesinden (bacak dış yanları,kalça,karın) alınan yağların deri altına enjeksiyonu ile arzu edilen estetik sonuç sağlanır.

  Büyük ve sarkık küçük dudaklar
  Küçük dudaklar (labium minus),büyük dudakların arasında ince deri kıvrımı şeklinde uzanır,önde orta çizgide birleşerek klitorisi (bızır) bir kılıf gibi örterler. Küçük dudaklar arkaya doğru küçülür ve belli belirsiz bir kıvrım halini alır. Renk, şekil ve büyüklükleri ırka ve yaşa göre değişiklik göstermekle beraber, cinsel ilişkiye başlama yaşı, ilişki sıklığı, doğum sayısı, uygulanan epilasyon yöntemleri, kilo, şekil ve büyüklüğünde rol oynar. Normal olarak ortalama uzunlukları 5 cm boyunda ve 0.5-1 cm kalınlığındadır. Vajen girişindeki ıslaklığı sağlayan, Bartholin denilen bezlerdeki salgının akış noktası küçük dudakların iç yüzlerinde bulunmaktadır. Bu bezlerin ağzı çok kolay mikrop kapabilmekte ve apse oluşturabilmektedir.

  Lokal anestezi altında ,ameliyathane şartlarında küçük dudaklar olması gerektiği kadar küçültülür,kendiliğinden eriyen dikişlerle yara dikilir.Ameliyat süresi, kullanılan ameliyat tekniğine göre 30-60 dakika arasındadır. Bu ameliyat kızlık zarına zarar vermez, cinsel ilişkiye, orgazma, gebe kalmaya ve doğum yapmaya hiç bir zararı veya engeli yoktur. Ameliyattan sonra idrar yapma ile ilgili bir sorun olmaz,doktor tarafından önerilen temizlik yöntemleri ile bakım yapılır.Rahatsızlık verecek derecede ağrı ve yanma olmaz. Yara iyileşmesi ile ilgili problemlerle sık karşılaşılmaz. Ameliyatı ertesi günü duş alınabilir, normal hayata dönülebilir. Yara iyileşmesi 1 haftada tamamlanır, Ameliyattan 3-4 hafta sonra cinsel ilişkiye girilebilir. Dışardan bakıldığında ameliyat izi fark edilmez.

  Klitoryus büyüklüğü
  Klitoryus doğuştan büyük olabilir ,erken yaşta ebeveynler tarafından fark edilir. Bu takdirde çocuk yaş grubunda gerekli tetkikler yapılmalı ve tedavi düzenlenmelidir. İleriki yaşlarda klitoryus büyümesi nadirdir. Hormonal değişiklikler ve bazı tümörler klitoryus büyümesine yol açabilir. Çevresindeki anatomik yapılar yeterli şişmanlıkta olmadığı için göreceli olarak büyük görünebilir. Eğer problem çevre dokulardan kaynaklanıyor ise yukarıda sıralanan işlemlerden herhangi birisi yapılır. Gerçek büyük klitoryus olgularında, büyümeye yol açan kromozomal ve endokrin nedenler araştırılmalı ve öncelikli tedavi esas sebebe yönelik olmalıdır. Asıl neden saptandıktan ve bu yönde gerekli araştırmalar yapıldıktan sonra büyük klitoryus küçültülebilir. Usulüne uygun yapıldığı takdirde bu cerrahi işlem cinsel hazza ve cinsel aktiviteyi olumsuz etkilemez.

  Prof.Dr.Sıdıka Kurul
   
  Son düzenleme: 9 Ocak 2010
 2. elisabetta

  elisabetta Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  21 Ocak 2010
  Mesajlar:
  172
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  ilginç gerçekten ilginç
   
Kadınların dış genital organlarında uygulanan plastik cerrahi konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Plastİk Cerrahİ Nedİr, Ne DeĞİldİr? Neler Yapmaktadir?

  Plastİk Cerrahİ Nedİr, Ne DeĞİldİr? Neler Yapmaktadir?

  Bu cerrahi dalımızı “Plastik ve Rekonstrüktif” Cerrahi ile “Estetik” Cerrahi şeklinde ikiye ayırarak tanıtacağız. Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi (Yeniden Yapım ve Onarım Cerrahisi) Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi; doğumsal veya sonradan edinilmiş anomalilerin, şekil ve fonksiyon bozukluklarının giderilmesine ve vücut imajının düzeltilmesine çalışan bir cerrahi daldır....
 2. El Cerrahisi ve Plastik Cerrahi

  El Cerrahisi ve Plastik Cerrahi

  El yaralanmaları, dejeneratif hastalıklar ve doğumsal eksikliklerin tedavisinde son yıllarda belirgin bir ilerleme görülmüştür. Bu ilerlemenin sağlanmasında plastik cerrahlar önemli rol oynamışlardır ki onların ana ilgisi hem fonksiyon hem de görüntüyü düzeltmektir.Bu yazı size sık görülen el problemlerinin neler olduğunu, plastik cerrahların bu problemleri düzeltmek için neler yaptıklarını ve...
 3. Dış Genital Organ Estetiği

  Dış Genital Organ Estetiği

  bızır bızır resimleri resmi Doğum ve yaşlanmaya bağlı olarak genişleyen vajinayı daraltan, tıpta ‘‘labialar’’ diye tanımlanan vajina dudaklarını küçülten, pubis denilen tüylü bölgeyi liposuction ile zayıflatan estetik cerrahlar, operasyonlardan sonra cinsel ilişkiden alınan hazzın arttığını söylüyor.. Kadın dış genital organlarında estetik cerrahi girişim gerektiren sorunlar ve tedavileri şu...
 4. Dünyanın İlk Plastik Cerrahi Ameliyatı

  Dünyanın İlk Plastik Cerrahi Ameliyatı

  dünyanın ilk plastik cerrahi ameliyatı, nerede yapıldı, ne zaman, kim yaptı, resimleri, ile ilgili bilgiler burada melekler Sevgili melekler, Plastik cerrahi artık günümüzde öğle yemeği molasında yapılacak kadar ilerledi.Özellikle melekler, burun ,bacak,karın,göbek derken her yerlerine müdahele ettirir hale geldiler.Peki bu estetik ameliyatların ilki ne zaman yapılmıştı...
 5. Dış genital bölgede agri

  Dış genital bölgede agri

  Merhaba bölgemde yırtılma ve çatlak oluşmuş çok ağrıyor Hametan Albacort kullanıyorum ve ek olarakta kantaron yağı sürüyorum ama yinede açıyor sizce ne zaman geçer ve başka ne iyi gelir iyileşmesini ne hızlandırır. Tuvaletime çıkamıyorum çok açıyor ağlıyorum tuvaletteyken Bu arada sağ ve sol bikini bölge m de fındık büyüklüğünde birer tane şişlik oluştu dün den beri var üst bacaklarimi… ve...

Sayfayı Paylaş