1. PeLiNiM

  PeLiNiM Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  16 Mayıs 2009
  Mesajlar:
  5.401
  Beğenilen Mesajlar:
  58
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  ANTALYA

  kadınların hayatı anahtar aramakla geçiyor

  Konu, 'Kadınlar' kısmında PeLiNiM tarafından paylaşıldı.

  sigara içen kadınların ömrü 14,5 yıl azalıyor
  Sigara içiyorsanız bir kez daha düşünün melekler....
  Ömrünüzde 14,5 yılı vermeyi göze alıyorsanız devam edin...Umarım sigarayı bırakır ,ömrünüzü çalmazsınız:)

  Amerikan Kadın Hastalıkları ve Doğum Koleji (ACOG)'nin raporuna göre, sigara kadınların yaşamından 14,5 yıl çalıyor.

  Amerika'daki her beş kadından biri sigara içtiği belirtilen raporda, Amerika'daki yaklaşık 438 bin kadın ve erkeğin aktif ve pasif sigara içmesinden dolayı erken öldüğü açıklandı. Buna ilaveten 8,6 milyon insanda sigaraya bağlı ciddi hastalıkların oluştuğu kaydedildi.

  Kolejde öğretim üyesi olarak görev yapan Dr. Sharon Phelan, "Sigara içmek kadınların yaşam sürelerini ortalama 14,5 yıl azaltıyor. Sigaranın kadınlar üzerindeki kanıtlanmış hasar verici etkileri çok kapsamlı. Sigara, vücuttaki neredeyse her organı olumsuz etkileyen zararlı bir alışkanlık" dedi.

  Raporda, kadınların diğer kanser türlerinden çok akciğer kanserinden öldüğü belirtiliyor. Amerika'da akciğer kanserinden ölen kadınların sayısı geçen yüzyılın ortalarından beri 6 kat arttı. Sigara içmek, ağız, göğüs, gırtlak, yemek borusu, pankreas, böbrek, mesane, rahim ve serviks kanseri gibi diğer kanser türlerine yakalanma riskini de artıyor. Sigara içmeyen kadınlara oranla içenlerde koroner kalp hastalığı riski ikiye katlanırken, kronik obstrüktif akciğer hastalığı gelişme riski ise 10 kat daha fazla artıyor.


  Kadınlarda daha fazla risk

  Sigara içmeyen kadınlarla karşılaştırılınca, kadınlarda belirtilen şu hastalıkların ve olumsuz durumların gelişme riski çok yüksek: "Bronşit, katarakt, erken menopoz, amfizem, dişeti hastalığı, menopozdan sonra düşük kemik yoğunluğu, osteoporoz, cildin erken yaşlanması, romatoid artrit, diş kaybı."


  Hamilelikteki riskler ile bebek ve çocuk için riskler

  Sigara içen kadın hamile kaldığı zaman, erken doğum yapma, düşük kilolu bebek, akciğer fonksiyonu zayıf, bronşitli ve astımlı bebek dünyaya getirme gibi yüksek riskler taşıyor. Sigara içen kadınların vücudundaki zararlı kimyasallar anne sütüne de geçiyor. Doğum kontrol hapı alan 35 yaşını geçmiş bir kadın aynı zamanda sigara da içiyorsa öldürücü kan pıhtılaşmasının gelişmesi riski çok yüksek oluyor. .


  Dr. Phelan, "Hamile kadınlar kesinlikle sigara içmemeli. Bebek doğduktan sonra evde sigara içilmesine izin verilmemeli. Maalesef, biz bebeklerin ve çocukların yetişkinlerden, anne-babalarından, bakıcılarından ve diğer aile fertlerinden daha fazla dolaylı olarak sigaraya maruz kaldığını biliyoruz" dedi.

  Annesi hamileliği boyunca sigara içen bebekte, ani bebek ölümü sendromu görülme riski artıyor.


  Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi, Amerika'daki 18 yaşından küçük 300 bin çocuğun pasif içici olmasından dolayı solunum yolları enfeksiyonu geçirdiğini hesaplıyor. Pasif içicilik bebeklerde astım ataklarına, kulak sorunlarına ve solunum yolu enfeksiyonlarına yol açıyor.


  Genç içicilerin dörtte biri büyüdüklerinde de düzenli olarak sigara içmeye devam ediyorlar. Kız lise öğrencilerinin dörtte biri ve ortaokul kızlarından onda biri düzenli olarak sigara içiyor. ACOG'un raporunda, sigara içen gençlerin benzer şekilde cinsel aktivite, alkol ve yasadışı ilaç tüketiminde risk taşıdıkları açıklanıyor.


  Dr. Phelan, "Sigara içmeyi bıraktıktan sonra, kalp ritmi ve kan basıncı oranı sağlıklı seviyelere iniyor, kişinin nefes alıp vermesi, dolaşım sistemi, koku ve tat alma hisleri gelişiyor. Kalp krizi riski sigarayı bıraktığı ilk yıl yüzde 50'ye kadar düşüyor. Bazı kanserlerin gelişme riski, kalp hastalıkları ve diğer rahatsızlıklar birkaç yıl içinde hiç sigara içmeyenlerin oranı kadar azalıyor" dedi.


  Doktorlar, sigarayı bırakmak isteyenlere nikotinin yerine geçebilecek ürünler(yama, sakız, burun spreyleri, vb) öneriyorlar. Aynı zamanda sigarayı bırakmaya yardımcı ilaçlar yazabiliyorlar.

   
  Son düzenleme: 14 Eylül 2009
 2. mmaayynneell

  mmaayynneell Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  15 Eylül 2009
  Mesajlar:
  32
  Beğenilen Mesajlar:
  1
  Ödül Puanları:
  0
  kadın erkek olsun sigara içen tüm arkadaşlarıma çok üzülüyorum..hepimiz elbette öleceğiz ama özellikle kendi kendine zarar verdiği için kendi hatasından dolayı ölümlerde sanıyorum ki Allah'ta affetmez..maddi manevi zarar veren çok lüzumsuz bişeye bu kadar sarılmak iradesizlik dısında sağlıga zararları zaten tartısılamaz.
   
 3. tuqqce

  tuqqce Daimi Üye Üye

  Kayıt:
  19 Mart 2008
  Mesajlar:
  6.067
  Beğenilen Mesajlar:
  399
  Ödül Puanları:
  83
  Şehir:
  Wuppertal-Germany
  Asla sigara içmem allah korusun bizim ailede de içen yok çok şükür:)
   
kadınların hayatı anahtar aramakla geçiyor konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Aramak

  Aramak

  Bir şey aramak maksadın hasıl olmasına delalet eder.Eğer rüyada aranan şey bulunursa,geçmişte bir yanlışlık yüzünden kaybedilenlere yeniden kavuşmaya,bulunamazsa sıkıntıların bir müddet daha süreceği anlamındadır. Birisinin sizi aradığını görmek,üzüntü ve keder demektir. Eğer rüyada aranan şey bulunursa,geçmişte bir yanlışlık yüzünden kaybedilenlere yeniden kavuşmaya,bulunamazsa sıkıntıların...
 2. Kadının Sözü Alışverişte Geçiyor

  Kadının Sözü Alışverişte Geçiyor

  Kadının Sözü Alışverişte Geçiyor Araştırmalara göre, alışverişlerin yüzde 80 ine kadınlar karar veriyor. Televizyon reklamları da alışverişlerde etkili oluyor Aile için yapılan tüm alışverişlerde yüzde 80 oranında kadınların söz sahibi oldukları belirlendi. Kadınlar, evi güzelleştirmek amacıyla yapılan satın almaların yüzde 60-75 ini de bizzat kendisi yapıyor. Kadınların, erkeklere oranla...
 3. Kadın hayat...??

  Kadın hayat...??

  Başlığımız "kadın gözüyle hayat" .. Ewet hatunlar nedir bu kadın gözüyle hayat .. kadından kadına değişir mi ? Zengini - fakiri , yaşlısı - genci , edeplisi - edepsizi.... okadr çok kadın çeşidi var ki hepsine göre bence değişir kadının rengi...
 4. Kadın=Hayat

  Kadın=Hayat

  Fark ettinizmi googleye kadın yazınca kaç sonuç çıktığına.. Kadın kavramı o kadar anlamlı o kadar yüce bir kavram ki hangi anlamı yüklemek isterseniz o anlamı tamamımiyle kabul eder adeta bütünleşir . Kadın demek kısaca hayat demektir. Bazı yerlerde susmamız gerekir .. haklıysak bile ve susarız.. Üzgünsek bile mutlu taklidi yapmamız istenir.. herşeyden memnunuz gibi.. Zaman geçer.....
 5. Kadınların dünyasının birkaç anahtar kelimesi vardır.

  Kadınların dünyasının birkaç anahtar kelimesi vardır.

  Bu durum kadınların hassasiyetinden kaynaklanır.Onların önemsedikleri ayrıntıların erkekler tarafından ihmal edilmesi, hatta önemsenmemesi onları kırar ve kızdırır Kadınların dünyasında hisler, ilişkiler, paylaşmak, sevmek çok önemlidir. Erkeklerin aksine kadınlar bir sorunları olduğunda bunu konuşarak paylaşmak isterler. Böylece rahatlar ve güven hissederler. Eğer karşısındaki onları...

Sayfayı Paylaş