1. *BEYZA*

  *BEYZA* Administrator Yetkili Kişi

  Kayıt:
  21 Aralık 2011
  Mesajlar:
  16.674
  Beğenilen Mesajlar:
  2.421
  Ödül Puanları:
  113

  Kadınların muayyen günleri ve oruç

  Konu, 'Tüm İslami Bilgiler' kısmında *BEYZA* tarafından paylaşıldı.

  Sual: Ramazanda bir kadının muayyen hâli zuhur ederse, yiyip içebilir mi? Muayyen hâli sona erince, yiyip içmesi günah olur mu? CEVAP
  Ramazanda imsak vaktinden sonra, hayzı kesilse, o gün oruçlu gibi durur. İmsak vaktinden sonra hayz gören, o gün gizli yiyip içer. Her iki durumda da o günkü orucunu sonra kaza eder. Vakit içinde, namaz kılmadan önce, hayz gören, o vaktin namazını kaza etmez.

  İmsak vaktinden önce kan kesilse, sabah namazı vaktine, yalnız gusledip elbisesini giyecek kadar zaman olur da, Allahü ekber diyecek kadar fazla zaman kalmazsa, o günün orucunu tutar. Fakat, yatsıyı kaza etmesi lazım olmaz. Tekbiri söyleyecek kadar da zaman olursa, yatsıyı kaza etmesi de lazım olur. İftardan önce hayz başlarsa, orucu bozulur. Ramazandan sonra kaza eder. Namaz içinde hayz başlarsa, namazı bozulur.

  < Konu Resmi..>
  Sual: Bir kadın akşamdan yarınki oruca niyet etse, yarın hayzı başlasa o gün oruç tutacak mı?
  CEVAP
  Hayz başlayınca oruç bozulmuş olur, yer içer. Ancak oruçluların gözü önünde yememelidir!

  Sual: Kadın geceden niyet ettiği orucu öğleyin bozsa, öğleden sonra da âdet görse, kaza mı gerekir?
  CEVAP
  Âdet olmasa idi kefaret gerekirdi. Âdet olduğu için kaza gerekir. Bir kimse de orucunu bozsa, sonra oruç tutamayacak kadar hastalansa yine kaza gerekir.

  Sual: Hayzlının, Ramazanda oruç tutması caiz mi?
  CEVAP
  Hayır.

  Sual: Orucun aksamaması için hayzı ilaçla geciktirmek caiz mi?
  CEVAP
  Caizdir.

  Sual: Âdeti 13 ve 15 olan Maliki’yi taklit eden kadın onuncu günden sonra Ramazan orucunu tutabilir mi?
  CEVAP
  Evet tutması gerekir. On günden sonra değil esas âdeti kaç ise o günden sonra oruç tutmak gerekir. Hanefi’ye göre âdeti bitmiş oluyor gusledip oruçları tutar. Gusletmese de oruçlar yine sahih olur, fakat gusüllü tutmak elbette iyi olur. Maliki’ye göre de kan kesilince de yani 15 gün bitince gusletmesi gerekir.

  Sual: Kaza orucu tuttuğum gün, âdetim başladı. Âdetim bittiğinde, yarıda kalan orucum yüzünden ayrıca bir gün daha mı tutacağım?
  CEVAP
  Ayrıca oruç tutmazsınız. Kaza orucunuz yarıda kalmıştır. Onu yeniden tutarsınız.

  Mâlikî ve oruç
  Sual: Mâlikî’yi taklit eden kadının, âdeti 10 gün iken, bundan sonra hep 11-15 gün arasında olursa, yani 10 günü aşarsa, 10 günden sonra hayzı devam ederken oruç tutması gerekir mi?
  CEVAP
  Evet, oruçta Mâlikî taklit edilmediği için, 10 günden sonra orucunu tutar.


   
  prenses 1989 bunu beğendi.
 2. prenses 1989

  prenses 1989 Hamiş Melek

  Kayıt:
  17 Eylül 2014
  Mesajlar:
  370
  Beğenilen Mesajlar:
  620
  Ödül Puanları:
  93
  güzel bi makale beyza hanımcımmm geçen sene orucumu tam gün tutmak için adet geciktirici ilaç kullandım ,ama 6ay adetlerimin düzeni bozuldu toparlayamadımm şimdi bu sene 26sı adet tarihim ve orucum bölmek yine istemiyorum ama adet düzenim şaşmasın diye ilaçda içmek istemiyorum napıcam bilmiyorummm:zonked::zonked::zonked::zonked::zonked:
   
  BEYZA21 bunu beğendi.
 3. *BEYZA*

  *BEYZA* Administrator Yetkili Kişi

  Kayıt:
  21 Aralık 2011
  Mesajlar:
  16.674
  Beğenilen Mesajlar:
  2.421
  Ödül Puanları:
  113
  Teşekkür ederim suracım.Bence gereksiz hormon yükleme vücuduna.Kısa günlerde kaza orucu tutarsın canım .
   
  prenses 1989 bunu beğendi.
 4. prenses 1989

  prenses 1989 Hamiş Melek

  Kayıt:
  17 Eylül 2014
  Mesajlar:
  370
  Beğenilen Mesajlar:
  620
  Ödül Puanları:
  93
  tamam beyza hanımcımmm çook teşekkür ederim tabi adet olmama faktörüde var inşallahhhh :hamis::hamis::hamis:
   
  BEYZA21 bunu beğendi.
Kadınların muayyen günleri ve oruç konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. erkeklerin muayyen günleri!

  erkeklerin muayyen günleri!

  erkeğin muayyen günü erkeklerde regl erkeklerin muayyen günleri erkeklerin günü "Sadece kadınlara özgü olduğu sanılan ‘muayyen günler’in ve buna bağlı olarak görülen stresle asabi davranışların erkeklerde de meydana geldiği ortaya çıktı. İngiltere’deki Derby Üniversitesi bilim adamlarının yaptığı araştırma sonuçlarına göre erkeklerin semptomları, başta konsantrasyon kaybı, asabilik ve...
 2. özel günler falı(muayyen gün falı)

  özel günler falı(muayyen gün falı)

  muayyen gün falı muayyen günü falı gün özel regl Bayanlar muayyen günlerindeki tarihe denk gelen günlerde neler yaşayacaklarını bu yöntemle tahmin edebilirler.Ayın 1i 2 si diye karşısına ne gelirse 1ay onlarr yaşanıyor. Sizinle paylaşmak istedim arkadaşlar... 1-saadet yaşayacaksın 2-nefret edileceksin 3-merak edeceksin 4-sevileceksin 5-keder olcak 6-aşkın sürpriz 7-başarı 8-büyük sevinç...
 3. Orucun haram olduğu aylar ve günler nelerdir ?

  Orucun haram olduğu aylar ve günler nelerdir ?

  Arkadaşlarım orucun haram olduğu aylar ve günler hangileridir ? Hangi aylarda oruç tutulmaz yada günlerde. Hangi günlerde oruç haramdır arkadaşlarım. ?
 4. Orucun haram olduğu aylar ve günler

  Orucun haram olduğu aylar ve günler

  oruç nedir, ne zaman tutulur, hangi günler tutmak haramdır, oruç hakkında bilgiler burda oruç tutmak üstümüze farzdır melekler fakan orucun haram kılındığı bazı günler vardır peki hagi günler oruç tutmak haramdır ? işte cevabı Oruç tutmak sadece bayram günleri haramdır. Senede beş gün. Yani dört gün Kurban bayramı, bir gün de Ramazan bayramı. Diğer günler oruç tutulabilir.
 5. ARİFE GÜNÜNÜN ÖNEMİ VE ARİFE GÜNÜ ORUÇ TUTMAK

  ARİFE GÜNÜNÜN ÖNEMİ VE ARİFE GÜNÜ ORUÇ TUTMAK

  Hz. Âdem (a.s.) ve Hz. Havva Arife gününde Arafat'ta buluştukları için bugüne ve yere bu isimler verilmiştir.Arife günü oruç tutmanın fazîleti Hadis-i şeriflerde: *(Arife günü [Besmeleyle] bin İhlâs okuyanın günahları affolup duası kabul olur.) *(Arife günü, kulağına, gözüne ve diline sahip olan mağfiret olur.) [Taberani] *(Arife günü tutulan oruç, bin gün [nafile] oruca bedeldir.)...

Sayfayı Paylaş