1. TİTAN

  TİTAN Forum Okuru

  Kadınların Müzdarip Olduğu Hastalıklar

  Konu, 'Kadın Hastalıkları' kısmında TİTAN tarafından paylaşıldı.

  kadınların hastalıkları kadın hastalıkları


  Daha ziyade kadınların müzdarip oldukları ve kadınlarda sık görülen hastalıklardan bahsetmek istiyoruz sizlere melekler. Eğer bu hastalıklar hakkında bilinçlenirsek, kendimizi daha iyi koruruz. Gerekli muayenelerimizi rutin olarak yapar ve yaptırırsak, bizim için riskler ortadan kalkar. Bakalım biz kadınlar en çok hangi hastalıklara yakalanıyor muşuz?


  [​IMG]


  Obezite
  Obezite ya da halk arasında bilinen adıyla “Şişmanlıkî, vücutta fazla miktarda yağ birikmesi sonucu ortaya çıkan ve mutlaka tedavi edilmesi gereken bir hastalıktır.Diyet sıkıntılı bir kelimedir. Arapçada Suçlunun ödediği paha, değer Fransızcada ;Sağlığı korumak veya düzeltmek amacıyla uygulanan beslenme düzeni, perhiz, rejim, İngilizcede Günlük gıda alımını oluşturan maddelerin tümü olarak tanımlanır. Kilo problemi olan kadınların sürekli kısıtlamalı gıda ya da farklı özellikte yemek düzeni uygulaması yanlıştır. Zayıflama diyeti diye bir şey yoktur. Diyetler sadece hastalıklar için vardır. Eğer bir kişinin biyokimyasal bir sorunu yoksa yani tiroid bezleri fonksiyonları iyi çalışıyorsa, beynindeki leptin hormonu iyi çalışıyorsa, kilo vermemesi için hiçbir neden yoktur. Hastalığı olmayan insanlar için hesap çok basit Yediğinden fazla harca, kilo alma. Ama bunları yapmasına rağmen kilo vermekte zorluk yaşıyorsa doktor başvurusu ile hastalık araştırılması doğru uygulama olacaktır.

  Kalp Hastalıkları
  Kadınlarda kalp krizi görülme sıklığı sanılanın aksine erkeklerden az değildir. Özellikle 60 yaşından sonra kadınlar erkeklerle eşit duruma gelmektedirler. Bunun yanında kadınlarda olumsuzluk hastalığın tanınması ve tedaviye yanıtta da devam etmektedir. Araştırmalar, ilk kalp krizini izleyen 1 ay içinde ölüm riskinin, 6 ay içinde de ölüm riski ve yeniden hastaneye yatma gereksiniminin erkeklere göre kadınlarda daha yüksek olduğunu göstermektedir. İlk kalp krizinden sonra kadınlarda ölüm riskinin erkeklere göre p daha fazla olduğu saptanmıştır.

  Anemi
  Ekonomik ve sosyal nedenlerle sağlık hizmetlerine erişemeyen kadınlarımızda kansızlığın nedeni genellikle beslenme ve bilgi eksikliği iken, üst sosyoekonomik grupta yer alan kadınlarımızda fit olmak adına, yani estetik nedenlerle ya da vejetaryen diyetten ötürü et yememekten kaynaklanan sosyetik anemi görülebiliyor. Kansızlık vücudun direncini düşürüyor, beyin yeterince beslenemiyor, tansiyon düşüyor. Yorgunluk, halsizlik, depresyon, enfeksiyona eğilim gibi başka arazlar ortaya çıkıyor. Kadınlar çoğu kez yavaş yavaş ortaya çıkan şikayetleri kanıksıyor. Kendi normali bu zannederek yaşıyor. Kan sayımı, demir, demir bağlama kapasitesi, gaitada gizli kan testi, b12 vitamin düzeyi, folik asit vitamin düzeyi ölçümü yapılarak basit tarama yapmak mümkün olabilir. Basit bir kan testi ile saptanacak bu tür anemilerin tedavisi de aslında basit. Soruna göre beslenme alışkanlığını değiştirilmesi, dışarıdan demir, B12 ya da folik asit takviyesi ile yıllardır süren problemlerden kurtulabilirsiniz. Halsizlik, yorgunluk ve depresyon gibi problemlerin ortadan kalktığın şaşkınlıkla gözleyebilirsiniz.

  Bel Ağrısı
  Bir gün okullarda Doğru Oturma dersleri verilmeye başlandığında azalması beklenen bir şikayettir. Belimiz omurganın en çok yük taşıyan bölgesidir. Bel ağrısı en sık rastlanılan ağrı nedenlerindendir. İnsanların yüzde 80ninin hayatlarının bir döneminde mutlaka bel ağrısı deneyimi vardır. Bel ağrıları birçok ülkede iş gücü kayıplarında ikinci sırada yer almaktadır ve üretimin azalmasına neden olur. Özellikle gebelik dönemi yaşayan ve doğum yapan kadınlarda bel bölgesi etkilenir. Ağırlık merkezi değiştiğinden bel ağrılarına yatkınlık erkeklere göre daha fazladır. Gebelik ve doğum öncesi bel kaslarını kuvvetlendirmek, gebelik ve doğuma uygun egzersizler yapmak, sakınılması gereken hareketleri yapmamak koruyucu tedavi olacaktır.

  Kemik Erimesi (Osteoporoz)
  Kemiklerimiz sadece süt ve yoğurt ile gerekli yoğunluğa erişemez, çünkü sadece kalsiyumdan oluşmuyor. Kemik yapısında kalsiyum yanı sıra kollojenler, magnezyum, fosfor, K, B, C vitaminleri, folik asit, proteinler gibi yapıtaşları da önemlidir. Menapozda östrojen hormonu azalınca kemik eriten hücreler daha fazla çalışır. Hiç şikayet olmaksızın olabileceği gibi özellikle sırtta kemik veya kaslarda ağrılar olabilir. Yük taşımayla şiddetlenebilir. Uzun süre devam eden künt ağrılar olabilir. En önemli tedbir varsa şikayetlerimiz doğru tespit edip doktorumuzla paylaşmaktır. Bazı mineral, vitamin hormon ve kan biokimya testleri, çeşitli grafiler ve kemik ölçümü doktor tarafından istenebilir.

  İdrar Kaçırma
  İdrar kaçırma, kadınların sosyal hayatını öylesine kısıtlıyor ki, sıkıştığında tuvalete yetişememe ve kötü bir kaza yaşama korkusuyla çoğu eve kapanıyor ve dışarı çıkmamayı tercih ediyorlar. Oysa ilaç dünyasındaki gelişmelerle idrar kaçırmaların önemli bir bölümünü artık ilaçla tedavi etmek mümkün. Kimi zaman da operasyon gerekiyor.

  Rahimağzı Kanseri
  İstatistiklere göre 250 bin kadın her yıl bu hastalık nedeniyle hayatını kaybetmektedir. Ortalama oluşma yaşı 50dir. Cinsel ilişki sonrası kanama görülmesi ilk işaret olabilir. Adet düzensizlikleri, kötü kokulu akıntı, karın alt bölge ağrıları yapabilir. Kansere dönüşmeden erken dönemde yakalanması pap-smear testi ile mümkündür. Bu yüzden, bütün kadınlara yılda bir defa smear testi önerilmektedir.

  Meme Kanseri
  Erken tanı için temelde önerilen ve birbirlerini tamamlayan üç yöntem var: Bunlardan ilki, Kendi Kendine yapılan Meme Muayenesidir. 20 yaş sonrasında her kadın adetin 7-10 günleri arasında ayda bir kez memelerini muayene etmelidir. Ayrıca 20 - 40 yaş arasında 1-3 yılda bir, 40 yaşından itibaren de yıllık olarak doktor kontrolünde meme muayenesi yaptırılmalıdır.
   
Kadınların Müzdarip Olduğu Hastalıklar konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Kadinlarin Gicik Olduğu Huylar...?

  Kadinlarin Gicik Olduğu Huylar...?

  İlişkilerde tarafların en çok rahatsız oldukları alışkanlıklar ortaya çıkarıldı. İşte kadınların gıcık olduğu huylar. Ancak kadın - erkek ilişkileri söz konusuysa, o havlunun saatli bir bombadan farkı yoktur. ABD'de yapılan bir araştırmayla kadın - erkek ilişkilerinde tarafların en çok rahatsız oldukları eğilim ve alışkanlıkların dökümü çıkarıldı. İlişkilerde taraflardan birinin küçük...
 2. sigaranın neden olduğu hastalıklar

  sigaranın neden olduğu hastalıklar

  Bağımlılık – Nikotin maddesinin bağımlılık yaratıcı özelliği eroininkine çok benzer. Sırt ve Bel Ağrısı –Sigara içmek, belle ilgili hastalıkların tedavisini engelleyen yegâne faktörlerden biridir. Bunun yanında normal insanlarda da zaman zaman şiddetli sırt ve bel ağrılarına yol açabilir. Bunun nedeni, sigara içen kişilerde vücudun, omurilikteki disklere çok zayıf miktarda oksijen...
 3. kadın hastalıkları

  kadın hastalıkları

  reglim bir ay sürüyor ve bir hafta temiz kalıyom yani adet düzensizliğim var :shootout:
 4. Çürük dişin neden olduğu hastalıklar

  Çürük dişin neden olduğu hastalıklar

  çürük dişler çürük dişin neden olduğu hastalıklar diş Dişlerimizin kıymetini bilelim Melek'lerim. Çünkü çürük dişler, körlükten tutunda, beyin - mide - böbrek hastalıklarına ve kalp kiriz riskine kadar neden olabiliyor Melek'ler. SAĞLIKSIZ ve iltihaplı dişlerin insan vücudundaki bütün organları olumsuz yönde etkilediğini belirten Selimiye Devlet Hastanesi'nde görevli Diş Hekimi Sercan...
 5. Potasyum Eksikliğinin Neden Olduğu Hastalıklar ?

  Potasyum Eksikliğinin Neden Olduğu Hastalıklar ?

  potasyum eksikliği,potasyum eksikliği neden olur,potasyum eksikliğinin neden olduğu hastalıklar hangileri,potasyum eksikliğine ne iyi gelir,potasyum eksikliği nasıl anlaşılır,potasyum eksikliği tedavisi Potasyum; hücre sağlığı için gerekli olan, organik bir maddedir. Her vitamin, mineralde olduğu gibi; potasyumun da vücutta belli miktar bulunması gerekir. Aksi takdirde; eksikliğin bayutuna...

Sayfayı Paylaş