1. TİTAN

  TİTAN Forum Okuru

  Kadınların Tüketmesi Gereken Besinler Hangileri ?

  Konu, 'Diyet - Sağlıklı Beslenme' kısmında TİTAN tarafından paylaşıldı.

  sağlıklı beslenme kadın sağlığı


  Hem fizyolojik hem de psikolojik olarak erkeklerden birçok konuda farklılık gösteren kadınların dikkat etmeleri gereken önemli hususlardan biri beslenmeleri melekler :) Kadınlar bazı yiyeceklere daha fazla önem vermeli, kaliteli ve sağlıklı bir hayat sürmek, hastalıklara karşı dirençli olmak için belli başlı bazı gıdaları mutlaka mutfaklarına sokmalılar. Eğer siz de bu gıdaları merak ediyorsanız, kadın sağlığı için ne gibi faydaları olduğu konusunda da açıklamaların bulunduğu yazımızda bir göz atın diyoruz :tik:


  < Konu Resmi..>  Nohut

  Meme kanserine karşı koruru.

  Domates

  Rahim kanseri, kalp rahatsızlıklarına karşı önlem niteliğindedir.

  Keten tohumu

  Yapılan araştırmalara göre günde tüketilen 40g. toz keten tohumu menopoz sıkıntılarının azaltılmasında , iyi kolesterol seviyesinin yükselmesinde yine bayanlarda sıkça görülen kabızlığın giderilmesinde ve meme kanserini önlemede faydalı olmaktadır.

  Hamsi ve somon

  Hamilelik döneminde bebeğin sinir gelişimi ve beyin gelişimi için çok önemli bir yağ asidi. Emziklilik döneminde sütün kalitesini artırmakta ve annenin lohusa sendromundan kurtulmasına yardımcı olmakta. Menstürasyon sorunlarını hafifletmekte ve regl yi düzenlemektedir. Menopoz döneminde östrojen salınımını artırmakta ve kemik sağlığını güçlendirmektedir.

  Ispanak

  Folik asit hamilelerde bebeğin spina bifida denilen hastalıktan korunmasını sağlar ve ileri yaşlarda görülen alzheimer riskini azaltır. Ispanak yaşa bağlı görme fonksiyonlarındaki azalmayı önler, karaciğer ve mide kanserlerine karşı koruyucudur, menopoz döneminde kemik sağlığının korunması için önemlidir ve yine özellikle bu dönemde görülen ödem sorunlarının da hafifletilmesinde yardımcıdır. Kan dolaşımını hızlandırdığından bayanlarda varis oluşumunu azaltır.

  Böğürtlen

  Kadınlarda üriner sistem enfeksiyonlarına karşı etkili olduğu bilinen böğürtlen içeriğindeki hippurik asit sayesinde hastalık yapan bakterileri yok edici özelliğe sahiptir.

  Yoğurt ve Kefir

  Sindirim sisteminin sağlıklı çalışmasına yardımcı etkisi bulunmaktadır, mide rahatsızlıklarını önler . Zararlı bakterilerin üremesini durdurarak bağırsakların düzenli olarak çalışmasını sağlar. Kolon kanserine karşı koruyucu etkisi vardır. Kolesterol miktarının azalmasına yardımcı olur.

  Karnabahar

  Karnabahar içeriğindeki ferulik asit sayesinde meme kanserine karşı koruyucu etki göstermektedir ayrıca düzenli tüketimiyle bakteri ve virüslere karşı vücudu koruyucu ve ağır metalleri de vücuttan temizleyici özelliği bulunmaktadır. Regl sırasında veya menopoz döneminde de ödem atıcı özelliği bulunmakta. Mümkün olduğu kadar etrafındaki yeşil yapraklarıyla birlikte pişirin.

  Ceviz

  Günde 10 adet tüketilen ceviz osteoporoz riskini azaltmakta ve meme kanserine karşı koruyucu rol oynamaktadır. İçeriğindeki fitosterol ve omega-3 yağ asidinin kanser tümör gelişimini yavaşlatır.


   
Kadınların Tüketmesi Gereken Besinler Hangileri ? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. gebelerin kaçınması gereken besinler

  gebelerin kaçınması gereken besinler

  hamilelerin yememesi gereken balıklar hamilelerin yemesi gereken balıklar gebelerin yememesi gerekenler hamile bayanların gerekenler yemesi ve Bebek bekleyen hanımlar yemeleri gereken besinlere dikkat ettikleri kadar kaçınmaları gereken besinlere de dikkat etmeliler ve uzunca bir yasaklar listesine uymalılar. Ancak birkaç basit kurala uyarak kaygılarınıza son vererek gebeliğinizi daha...
 2. Günlük Alınması Gereken Besinler

  Günlük Alınması Gereken Besinler

  günlük alınması gereken vitaminler günlük alınması gereken besin değerleri besinler tüketilmesi besinler beslenmede yiyecek grupları Yeterli ve dengeli beslenmek için değişik yaş, cinsiyet ve özel durumlardaki bireylerin enerji ve besin öğeleri gereksinmeleri farklıdır. Besinlerimiz, içerdikleri besin öğelerinin türleri ve miktarları yönünden farklıdır. Bazı besinler proteinden, bazıları...
 3. Hergün alınması gereken besinler

  Hergün alınması gereken besinler

  denize giderken alınması gerekenler Sağlıklı ve dengeli beslenmenin yolu hergün mutlaka alınması gereken bazı besinlerden geçiyor bu önemli 5 besin ve faydaları hakkında sizlere bilgilere geçiyorum Uzmanlar, günlük beslenme mönüsüne lif, D vitamini, su, kalsiyum ve Omega-3 besinleri de eklenerek, akıl ve kalp sağlığının iyileştirilip, bağışıklık ve iskelet sisteminin de güçlendirilebileceğini...
 4. Kadınların Mutlaka Tüketmesi Gereken Gıdalar

  Kadınların Mutlaka Tüketmesi Gereken Gıdalar

  Bu sayfa; Kadınların Mutlaka Tüketmesi Gereken Gıdalar konusu hakkında bilgiler vermektedir. Sevgili melekler, sağlık herşeyin önünde geliyor. Farklı yaratılan kadın ve erkek bedeninin sağlığını koruması için bazı gıdaları özellikle tüketmeleri gerekiyor. Biz de bu yazımızda kadınların mutlaka tüketmesi gereken gıdaları b usayfamızdan sizlerle paylaşıyoruz... Avokado Lif, K...
 5. Dondurmamanız Gereken Besinler

  Dondurmamanız Gereken Besinler

  derin dondurucuya neler konulur, hangi gıdalar dondurulur, donrurulan gıdalar Sevgili melekler, yaz sonuna doğru kışlık gıdalarımızı hazırladık, bir kısmını konserve yaptık, bir kısmını derin donduruculara doldurduk. Bunları yaparken gıdaların nasıl dondurulacağını bilmemiz, ona göre hareket etmmeiz sağlığımız açısından sonderece önemlidir. Bir de dondurulamayan gıdalar vardır. Bunları da...

Sayfayı Paylaş