1. BİTTERİM

  BİTTERİM Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  8 Haziran 2009
  Mesajlar:
  1.113
  Beğenilen Mesajlar:
  3
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  ErZuRuM

  kadir geceniz mübarek olsun

  Konu, 'Ramazan özel bölüm' kısmında BİTTERİM tarafından paylaşıldı.

  Bin Aydan Hayırlı Bir Gece

  Geceler vardır gecelere ve zamana sığmayan, uhrevî hissiyatın kanatlandığı geceler… Geceler vardır kıymetini Hakk’ın takdir ettiği ve sevapların ucunu açık bıraktığı geceler… O gecelerde kul, Rabbine daha yakın olmak için zamanla yarışır adeta. Gözyaşları seccadeleri ıslatır o mübarek gecelerde. Bu kutlu vakitlerde kulun yalvarışları akissiz kalmaz. Zamanın iyice genişlediği bu gecelerde dualar yerle gök arasında dolaşır ve hedefi on ikiden vurur. Her şeyi gören, bilen ve duyan Rabbimiz bu müstesna zamanların hürmetine bizleri af kapısından eli boş göndermez. İşte bu gecelerin başta gelenidir mübarek ve muazzez Kadir Gecesi… O, içinde Kadir gecesi olmayan bin aydan daha hayırlı görülen mübarek bir gecedir.

  Kadir gecesinin ne zaman olduğu kesin olarak bilinmiyor. Fakat ramazanın son on gecesinde olma ihtimali ağır basıyor. Bu gecenin gizlenmesinde pek çok sırlar vardır. Öncelikle her gecenin Kadir gecesi gibi değerlendirilmesi gerektiği düşüncesi hâkimdir. Yüce Rabbimiz Kadir Suresi’nin 1-5. ayetlerinde bu geceyle ilgili şöyle buyurmaktadır:


  “Biz o Kur’a’’i Kadir gecesinde indirdik. Kadir gecesinin niteliğini sana gösteren nedir? Kadir gecesi bin aydan daha hayırlıdır. Melekler ve Ruh, Rablerinin izniyle o gecede her iş için iner de iner. Bir esenlik ve huzur vardır; sürüp gider o, tan yeri ağarıncaya kadar.”


  Ayların sultanı olan ramazana kadir kıymet kazandıran, Kur’ân’dır. Rivayetlere göre Kur’an bu ayda bir bütün olarak dünya semasına inmiştir. Daha sonra yine ramazan ayı içerisinde parça parça Resulullah’a gönderilmeye başlanmıştır. Bir kısım ayetler belli olaylara cevap olarak gelmiştir. Bu mübarek ayetler zor zamanlarda muhataplara cevap olsun diye Resulullah’ın imdadına yetişmiştir. Kur’an, Kadir gecesini muteber bir zaman kılmıştır.


  Kadir gecesine erişen Müslüman bu mübarek geceyi büyük bir bahtiyarlık ve kazanç olarak addetmelidir. Geceden sehere kadar ibadet ve dua etmeliyiz. Bu gecede özellikle inanarak ve samimiyetle yapılan dualar asla geri çevrilmez. Bu dualarla ALLAH arasında perde yoktur. Nefeslerimiz direkt ALLAH’a ulaşır. Her Müslüman dilinin döndüğünce bu vakitler içerisinde ümmetin saadeti ve barışı için dua edip yalvarmalıdır.


  Bu hususta nasıl dua edeceğimize dair Hz. Ayşe anamızın şu sözlerini dikkatinize sunuyorum:

  “Dedim ki, ‘Ya Resulullah, Kadir Gecesine rastlarsam nasıl dua edeyim?’

  Resulullah Aleyhissalâtü Vesselam “ALLAHümme inneke afüvvün tuhibbü’l-afve fa’fu annî (ALLAH’ım, Sen affedicisin, affetmeyi seversin, beni de affeyle) dersin’ buyurdu”


  Kadir gecesi manevî bakımdan çok kârlı bir gecedir. Fakat bu geceye güvenip diğer günlerde ibadetleri askıya almak akıllı müslümanın yapacağı iş değildir. Resulullah Efendimiz: “Kim inanarak, sevabını ancak ALLAH’tan bekleyerek Kadir gecesinde kıyam üzere olursa (uyanık kalıp ihya ederse) geçmiş günahları affedilir.” buyurmaktadır. Bu hadiste ifade edildiği üzere bu gece uykumuzdan feragat edelim. Bol bol ALLAH’ı zikredelim; tövbe istiğfar edelim. Ruhlarımızı manevî kirlerden arındıralım. Şafak söktükten sonra günah yükünü üzerinden atmış bir şekilde yeni güne tertemiz bir surette doğalım; hafifleyelim.


  Kadir gecesinde ruhlar sükûn bulur. Bu gecede Hakk’ın ve hakikatin sesi yerle gök arasında yankılanır. Kadir gecesinin maneviyatı hürmetine huzursuzluklarımız huzura, endişelerimiz sükûna, savaşlar barışa, nefretler sevgiye, hıçkırıklar tebessümlere dönsün inşALLAH… Dünyamızın üzerindeki kara bulutlar dağılsın, doğsun beklenen güneş… Sözlerimi ilahiyatçı-yazar Hayrettin Karaman’ın bu geceye dair bir dörtlüğüyle bitirmek istiyorum:


  “Bizi rahmetine daldır ilâhî
  Kur’an’ından nasip aldır ilâhî
  Aradan perdeyi kaldır ilâhî
  Nasipsiz inmesin kollar bu gece”  Bütün Müslümanların Kadir gecesini kutluyor, bu gecenin Müslüman âleminin uyanışına vesile olmasını Cenab-ı ALLAH’tan niyaz ediyorum.:):)
   
 2. SadmiN

  SadmiN ♥ Evli Mutlu Çocuklu ♥ Yetkili Kişi

  Kayıt:
  29 Mayıs 2007
  Mesajlar:
  15.133
  Beğenilen Mesajlar:
  1.158
  Ödül Puanları:
  113
  Teşekkürler bitter güzel dilekleriniz için teşekkür ediyorum. Allah herkesin duasını kabul etsin. Bu günü boş geçirmemekte fayda var diye düşünüyorum.
  Tüm meleklerin ve siteyi izleyen tüm misafirlerin Kadir Gecesini Tebrik ediyor, hayırlara vesile olmasını diliyorum.
   
 3. BİTTERİM

  BİTTERİM Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  8 Haziran 2009
  Mesajlar:
  1.113
  Beğenilen Mesajlar:
  3
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  ErZuRuM
  amin sadminim amin saolasın ALLAH razı olsun:):kiss:
   
 4. MaWiM

  MaWiM ♥Ben Aşık Olduğum Adamın Aşık Olduğu Kadınım♥ Yetkili Kişi

  Kayıt:
  25 Temmuz 2007
  Mesajlar:
  31.467
  Beğenilen Mesajlar:
  2.303
  Ödül Puanları:
  113
  Tüm müslüman aleminin kandilini kutlar hayırlara vesile olmasını dilerim
   
 5. su.ay

  su.ay Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  5 Mayıs 2009
  Mesajlar:
  758
  Beğenilen Mesajlar:
  3
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  kayseri
  Allah razı olsun paylaşım için .
   
 6. papatya57

  papatya57 Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  17 Mart 2009
  Mesajlar:
  495
  Beğenilen Mesajlar:
  5
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  giresun
  kandiliniz mübarek olsun arkadaşlar
   
kadir geceniz mübarek olsun konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Kadir gecesinde ne oldu neler yapılır ?

  Kadir gecesinde ne oldu neler yapılır ?

  Kadir gecesinde ne oldu neler yapılır okunacak dua hangisidir gibi sorularım var benim aslında. Bana geniş olarak Kadir Gecesinin Faziletleri, neler olduğu ve kul olarak benim neler yapmam gerektiğinin yazılmasını rica ediyorum. Saygılar Melike Tandoğan
 2. Bu Gece Kadir Gecesi,Kadir Geceniz Mübarek Olsun :)

  Bu Gece Kadir Gecesi,Kadir Geceniz Mübarek Olsun :)

  kadir gecesi tebrikleri kutlamaları önemi nedir resimleri ile ilgili bilgiler burada melekler Bu gece bin aydan hayırlı bir gece melekler :) MÜBAREK KADİR GECESİ :) Bu özel gece kitabımız Kur'an-ı Kerim'in indirilmeye başlandığı gecedir,hepimize mübarek olsun. Kur'an-ı Kerim'de yer alan, “Şüphesiz, biz onu (Kur’ân’ı) Kadir gecesinde indirdik. Kadir gecesinin ne olduğunu bilir misin?...
 3. 2013 Kadir Geceniz Mübarek Olsun

  2013 Kadir Geceniz Mübarek Olsun

  2013 kadir gecesi 2013 kadir gecesi sözleri kadir gecesi Melekler Mekanı.Com olarak tüm müslümanların, üyelerimizin ve ziyaretçilerimizin mübarek Kadir gecesini kutlar, hayırlara vesile olmasını dileriz. Rabbim bu günün hatırına ettiğiniz, duaları, yaptığınız hayır ve ibadetleri boş çevirmesin, hakkınız da hayırlı olacak tüm dualarınızın kabul olmasını ve bu gecenin faziletlerinden...
 4. Mübarek gün ve geceler.

  Mübarek gün ve geceler.

  Mübarek geceler İslam dininin kıymet verdiği gecelerdir. Allahü teala kullarına çok merhametli olduğu için bazı gecelere kıymet vermiş, bu gecelerdeki dua ve tevbeleri kabul edeceğini bildirmiştir. Kulların çok ibadet etmesi için bu geceleri sebep kılmıştır. Değerli zaman, öğle namazı vaktinden o gecenin sonuna, yani imsak vaktine kadar olan zamandır. Mübarek geceleri ihya etmeli, yani kaza...

Sayfayı Paylaş