Kadir Gecesi Kılabileceğiniz Namaz İle İlgili Bilgiler

T

TİTAN

Forum Okuru
Kadir Gecesi Kılabileceğiniz Namaz İle İlgili Bilgiler
Kadir Gecesine Özel Namazı

Kadir Gecesi Namazı Nasıl KılınırSevgili melekler, bildiğini üzere Salı gecesi kadir gecesi ve bin aydan daha hayırlı olan bu geceyi elden geldiğince ibadetle doldrumak gerekiyor. Biz de bu yazımızda önemi hepimizce malum kadir gecesi namazı nasıl kılınır diye merak eden bu gecede nasil ibadet edebilirim diyen meleklerimiz ve sayın misafirlerimiz için kadir gecesine özel namaz hakkında bilgiler vermek istiyoruz sizlere...


kadir_gecesi-88.jpg


Ramazan ayının 27. gecesi Kadir Gecesi'dir. İnsanlara dünyada ve ahirette mutlu olmanın yollarını gösteren dinimizin kutsal kitabı Kur'an-ı Kerim Peygamberimize Ramazan ayı içinde Kadir Gecesinde inmeye başlamış, Hz. Muhammed (s.a.s.)'e peygamberlik görevi bu gecede verilmiş ve İslam güneşi bu gecede doğmuştur.

Kadir Gecesi namazı 4 rekat olarak kılınır.

1. Rekatta: Fatiha ile 3 Kadir suresi.
2. Rekatta: Fatiha ile 3 İhlas suresi
3. Rekatta: Fatiha ile 3 Kadir suresi
4. Rekatta: Fatiha ile 3 İhlas suresi

iki rekatta bir Tahiyata oturulur

Selamdan sonra on bir defa

Allah-u Ekber , Alah-u Ekber, Lailahe illlahu valahu ekber Allah-u Ekber velillahi hamd denir.

Bundan sonra 100 defa İşrah suresi 100 defa Kadir suresi okunur.

Kadir Gecesi namazı ikişer olarak kılınır. Bu namaz en azı iki rekattır. İstediğiniz kadar kılabilirsiniz. En çoğu 100 rekattır.

Her rekatta Fatiha, bir Kadir suresi, 3 İhlas suresi okunur. Her iki rekatta bir selam verilir. Hz.Peygambere salat-ü selam getirilir.

Resulullah Efendimiz
Kadir gecesinde, Allahümme inneke afüvvün kerimun tühıbbül afve fa’fü anni duasını okumayı bildirmiştir.
Ya Rabbi, sen affedicisin, kerimsin, affı seversin, beni de affeyle demektir.Yatsı namazında zammı sure olarak Kadir suresini okumalı. Bir iki sayfa Kur'an-ı kerim okumalı. Az da olsa sadaka vermeli.
 
Geri
Üst