Kadir Gecesinde Nasıl Namaz Kılmak Gerek ?

T

TİTAN

Forum Okuru
Kadir Gecesinde Nasıl Namaz Kılmak Gerek ?

Kadir Gecesinde Kılınan Namaz Hangisidir

Kadir Gecesinde Hangi Namaz Kılınmalı
Sevgili melekler, bildiğiniz gibi bu gece Kadir gecesi. Öncelikle tüm İslam aleminin bu mübarek gecesini meleklermekani.com ailesi olarak kutluyoruz ve Kadir Gecesinde Hangi Namaz Kılınmalı diye merak eden meleklerimiz ve sayın misafirlerimiz için
Kadir Gecesinde Hangi Namaz Kılınmalı
anlatmaya çalışıyoruz...


cami-7d.jpgKadir gecesini, namaz kılarak, Kur’ân-ı Kerim okuyarak, tevbe, istiğfâr ederek ve dua yaparak değerlendirmeli.

Kadir Gecesinde Allah rızası için namaz kılmak, Kur'an okumak, Peygamberimize salât ve selâm okumak, günahlarımızın bağışlanması için Allah'tan af dilemek, dünya ve ahirete ait dileklerimiz için dua etmek ve yapacağımız yardımlarla yoksulları sevindirmek suretiyle değerlendirmeliyiz.

Kadir gecesine özel tesbih namazı kılınır bu namaz şöyle kılınır

Tesbih Namazı

Günahların afvına vesîle olan tesbih namazı 4 rek’atlı bir namazdır. Bu namazı kılabilmek için şu tesbihi ezber bilmek icap eder: Sübhânallâhi vel-hamdü lillâhi ve lâ ilâhe illallâhü vallâhü ekber. Ve lâ havle ve lâ kuvvete illâ billâhil-aliyyil-azıym

Tesbih Namazının Kılınışı:

Kalben tesbih namazı kılmaya niyet edilir. Allâhü Ekber” diyerek namaza başlanır.

Yukarıdaki tesbih

Sübhâneke… den sonra 15 kere,
Zamm-ı sureden sonra 10 kere,
Rükûda 10 kere,
Rükûdan doğrulunca 10 kere,
Secdede 10 kere,
Secdeden doğrulunca 10 kere,
İkinci secde de 10 kere,
okunur.

Böylece birinci rek’at kılınmış olur. İkinci rek’ate kalkılınca Fâtiha-i şerîfeden önce yine 15 kere, diğer yerlerde de, tarif edildiği gibi 10′ar kere okunarak 4 rek’at tamamlanır.

Tesbih namazının diğer tarafları aynen diğer namazlarda olduğu gibidir. Fark sadece okunan tesbihlerdir. İkinci rek’atte oturulduğunda, Et-tehiyyâtü…den sonra, Allahümme salli… ve Allâhümme bârik…, üçüncü rek’at için ayağa kalkıldığında da Sübhâneke…okunacaktır.

Ayrıca bu gece 4 dört rekât olan şu namaz da kılınabilir

Birinci rekâtta bir fatiha üç kadir suresi,
İkinci rekâtta bir fatiha üç ihlâs suresi,
Üçüncü rekâtta bir fatiha üç kadir suresi,
Dördüncü rekâtta bir fatiha üç ihlâs suresi okunur.

Namazdan sonra bir defa Allahü ekber Allahü ekber la ilahe illallahü vallahü ekber Allahü ekber ve lillahil hamd denir. Sonrasında yüz defa inşirah suresi, yüz defa kadir suresi okunur.
 
Geri
Üst