1. *BEYZA*

  *BEYZA* Administrator Yetkili Kişi

  Kayıt:
  21 Aralık 2011
  Mesajlar:
  16.288
  Beğenilen Mesajlar:
  2.403
  Ödül Puanları:
  113

  Kadir gecesinin fazileti nedir?

  Konu, 'Tüm İslami Bilgiler' kısmında *BEYZA* tarafından paylaşıldı.

  Kadir Gecesi, 24 saat sürer; fazileti sadece gecesi ile sınırlı kalmaz, gündüzünü de kuşatır. Kadir Gecesi'nin gündüzünü diğer günlerden daha çok dua ve ibadetle geçirmek sünnet, bütün Müslümanların sorunları için çare duasında bulunmak ise müstehaptır.
  Kadir, sadece bir gece midir, yoksa gündüzüyle beraber tam bir gün müdür?

  "İslam uleması, Kadir Gecesi'nin gündüzünün de gecesi gibi faziletli olup olmadığı hususunda farklı görüşler serdetmişlerdir. İmam Şa'bi: "Kadir Gecesi'nin gündüzü de gecesi gibi (faziletli)dir." demiştir.

  Belki de bunun sebebi, ayette 'gece'nin zikredilmesiyle gündüzlerin de anlaşılmış olmasıdır. Bir kimsenin, iki gece itikafa girmeyi nezretmesi halinde, bizim bu kimseye, o iki gecenin gündüzünü de itikafta geçirmesini gerekli görmemiz, işte böyle bir anlayışa dayanır. çünkü Cenab-ı Hak, "Gece ile gündüzü birbiri ardınca getirendir..." buyurmuştur. Bu, "Gece, gündüzün; gündüz de gecenin yerini tutar, onun peşinden gelir." demektir." (Razi, Mefatihü'l-Ğayb, 23/282-283). Kısaca: Kadir'in gündüzü de gecesi gibi faziletlidir.  < Konu Resmi..>  Kadir Gecesi, 24 saat sürer; fazileti sadece gecesi ile sınırlı kalmaz, gündüzünü de kuşatır.

  Şöyle ki: Ebu'l-Ala Mevdudi, Tefhim'inde Kadir Suresi'nin: "Ta fecrin tuluuna kadar (tan yeri ağarmaya başlayana değin) selam vardır..." (97/5) ayetinin tefsirinde, Arapçada "gece" ifadesinin çoğu zaman gündüzü de kapsadığını söylemiş, bu kaideden hareketle, Kadir Gecesi'nin Mekke boylamından başlayarak batıya doğru intikal ede ede en son yine Mekke'de sonlanacağını, dolayısıyla da Kadir'in tam bir gün olduğunu belirtmiştir.

  Buna göre dünyanın herhangi bir yerinde Kadir Gecesi yaşanırken, diğer taraflar da gündüzünün faziletinden istifade etmektedirler.

  Kadir Gecesi'nin gündüzü de şerefli, değerli, faziletli ve kadri yücedir. Efendimiz'in ihbarıyla, gündüzleri de geceleri gibi mübarek olan dört geceden birisidir:

  "Dört gece, gündüzleri gibi; dört gündüz de geceleri gibi (mübarek ve mukaddes)dir. Allah, o günlerde yemin edenleri yeminlerinde sadık çıkarır, insanları (ateşten) azad eder ve o vakitlerde (hayr ü mükafaat, sevab ve hasenat adına) çok büyük şeyler lutfeder ki o günler:
  1. Kadir Gecesi ve sabahı/gündüzü,
  2. (Kurban Bayramı'nın) arefe gecesi ve sabahı/gündüzü,
  3. Şaban ayının ortanca gecesi ve sabahı/gündüzü,
  4. Cuma gecesi ve sabahı/gündüzüdür." buyurmuştur

  [el-Mütteki, Kenzü'l-Ummal, 12/144 (35214) - Deylemi'den-].

  Kadir Gecesi'nin gündüzünde de gecesi gibi dua ve ibadet ile mücahede sünnettir. İmam Şafii "El-Kadim"inde de, "Ben, Kadir'in gündüzünde (ameli) cehd göstermeyi tıpkı gecesindeki gibi müstehap görüyorum." der. Bu, aynı zamanda Ramazan'ın son on günün bütününde, gecesinde ve gündüzünde gayret göstermenin müstehap olmasını gerektirir.

  Nitekim Allame M. Hamdi Yazır'ın nihai kanaati şudur: "Böyle bir gecenin sabahı ise sırf hayır ve selamet olacağı öncelikle sabit olur. Yani burada hayır ve selamet manasına göre "hatta" gayesinde ters anlamı (mefhum-ı muhalif) yoktur.

  Hatta gece mefhumuna göre iskat-ı mavera (dışındakileri düşürme) ifade ederse de asıl sözün sevk edildiği hayır ve selamet anlamına göre iskat (düşürmek) için değil, hükmü uzatmak içindir. çünkü "Ağardığı zaman sabaha and olsun." (Müddessir, 74/34) ve "Kuşluk vaktine and olsun." (Duha, 93/1) kasemlerinden de anlaşıldığı üzere fecrin doğuşu ve sabahın ağarması ve duha/kuşluk vaktinin yayılması adet olarak bir işaret delilidir.

  Nitekim Razi'nin nakli üzere bu gecenin gündüzünü takip etmesini istemesi meselesinde İmam Şa'bi demiştir ki: Evet gündüzü de gecesi gibidir. (...) Kadir Gecesi'nin gündüzünde de gecesi gibi dua ve ibadet ile mücahede sünnet olur. Ki bunda çeşitli mütalaalar sebebiyle meydana gelen farklılıklar da ortadan kaldırılmış olur. Zira bilinmektedir ki yer üzerinde bir yerde gece olurken, diğer bir yerde gündüz olur. Her iklimde bulunan kendi gecesini ihya etmek suretiyle aynı hayır ve selametten faydalanırsa da gündüzüyle beraber hesap edilmesi, icabet için daha ihtiyatlı demektir." (Yazır, Hak Dini, 9/346-348, 349).

  "Kadir Gecesi'nin gündüzünü de tıpkı gecesi gibi değerlendirmek büyük sevaptır. Böyle yapılırsa mübarek gecenin ruhlara aktardığı manevi ışığın izleri Müslümanların kalplerinde derinden hissedilecektir." (Prof. Dr. Hüseyin Algül, Mübarek Gün ve Geceler, s.25).

  Kadir Gecesi'nin gündüzünü dahi diğer günlerden daha çok dua ve ibadetle geçirmek sünnet, bütün Müslümanların sorunları için çare duasında bulunmak ise müstehaptır (Nevevi, el-Ezkar, s.163)
   
Kadir gecesinin fazileti nedir? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Kadir Gecesinde Ne Yapılır?

  Kadir Gecesinde Ne Yapılır?

  inna enzelnahu fi leyletil kadr kadir gecesi ne yapılır kadir gecesinde ne yapılır inn enzelnhü f leyletil kadr gecesi neler Bin geceden daha hayırlı olan Kadir Gecesinde yapılması gereken ibadetler...Rabbim ibadetlerimizi kabul etsin... Bu gece 4 rek'at Kadir gecesi namazı kılınır: 1'inci rekatte: 1 Fâtiha-i şerîfe, 3 „İnnâ enzelnâhü fî leyletil-kadr...“ 2'nci rek'atte: 1 Fâtiha-i şerîfe,...
 2. kadir gecesinin fazileti

  kadir gecesinin fazileti

  kadir gecesinin fazileti cebrail aleyhisselamın kanatları mekke ye inen melek kadir gecesi mekke ye inen melekler mescidi aksaya melek Bin aydan daha hayırlı olan Kadir Gecesi'ni idrak edeceğiz. Avuçların açılacağı, ilahi esintilerin kalpleri okşayacağı bu gece nasıl değerlendirilmeli? İşte önemli notlar:) Kadir Gecesi, Efendimiz'e peygamberliğin verilmesi ve Kur'an-ı Kerim'in yeryüzüne...
 3. Kadir Gecesinin Faziletleri

  Kadir Gecesinin Faziletleri

  Kadir Gecesinin Faziletleri... Ibni Abbas buyurur ki: «Peygamber 'imize Israilogullanndan bir adamin bin yil boyunca Allâh Yolu'nda omuzunda silâh ile savastigi anlatildi. Bu hal Peygamber imizin hosuna giderek ayni mazhariyyeti kendi ümmeti için de diledi ve «Yâ Rabb'i, ümmetimi, ömrü en kisa ve ameli en az ümmet olarak yarattin» diye Allah'a yakarinca Allâh O'na ve Kiyamete kadar gelecek...
 4. Berat Gecesinin Fazileti nedir

  Berat Gecesinin Fazileti nedir

  Merhaba arkadaşlar mübarek aylara girdik ve mübarek günler yani kandil günleri de az kaldı ben bu msjımda sizden Berat Gecesinin Fazileti hakkında bilgi rica ediyorum.
 5. Kadir Gecesinin Anlamı, Faziletleri ve Önemi

  Kadir Gecesinin Anlamı, Faziletleri ve Önemi

  kadir gecesinin önemi kadir gecesinin faziletleri kadir gecesi ne demek Bin aydan daha hayırlı olan Ramazan ayının sonlarında kutlanan Kadir gecesinin anlamı, önemi ve faziletleri hakkında sizlere detaylı bilgileri sunuyoruz. Kur'ân'da adı geçen tek ay Ramazan ayıdır; tek gece de Kadir Gecesidir. Kadir gecesinin hangi gün oldugu konusunda birçok görüs ileri sürülmüstür. Ancak ümmetin büyük...

Sayfayı Paylaş