1. *BEYZA*

  *BEYZA* Administrator Yetkili Kişi

  Kayıt:
  21 Aralık 2011
  Mesajlar:
  16.293
  Beğenilen Mesajlar:
  2.403
  Ödül Puanları:
  113

  Kadir gecesinin gizlenmesinin nedeni nedir?

  Konu, 'Tüm İslami Bilgiler' kısmında *BEYZA* tarafından paylaşıldı.

  Kadir Gecesi'nin hangi gece olduğu kesin olarak bilinmemekle beraber, genellikle ramazanın yirmi yedinci gecesinde olduğu tercih edilmiştir. Hz. Peygamber (asm) bunun kesinlikle hangi gece olduğunu belirtmemiş, ancak şöyle buyurmuştur:
  "Siz Kadir Gecesi'ni ramazanın son on günü içerisindeki tek rakamlı gecelerde arayınız." (Buhârî, Leyletü'l-Kadir, 3; Müslim, Sıyam, 216)

  Kadir Gecesi'nin vakti takvime bağlı değil, gizlidir. İlk ayetler ramazanın yirmi yedisinde indirilmiştir, ama ondan sonra gelen Kadir Gecelerinin de ramazanın yirmi yedisinde olma zorunluluğu yoktur. Önceki günlerde veya sonraki günlerde olabilir. Mesela, geçen sene ramazanın on dokuzunda olan Kadir Gecesi bu sene yirmi beşinde olabilir. Allah, bu gecenin yerini, hikmeti gereği ramazan içinde değiştirmektedir.

  Bazı şeylerin gizli olması kıymeti içindir. Ayrıca ona benzeyen her şeyi onun kıymetine yükseltir. Şöyle ki;

  - İnsanlar içerisinde veli gizlidir. Bundan dolayı herkesi veli bilmek gerekir.
  - Cuma gününde saat-i icabe dediğimiz bir vakit var. Bunda yapılacak dualar kabul olur. Gizli olmasından cumanın her anını bu vaktin değerine yükseltir.
  - Ömürde ecel gizlidir. Böylece her anımızı “ölebiliriz” endişesiyle geçirir, günahlardan uzak dururuz.
  - Kainatın ömründe kıyamet gizlidir.
  - Kadir Gecesi ramazan içerisinde gizlidir. Böylece her ramazan gecesi kadir derecesinde bilinsin ve ihya edilsin.  < Konu Resmi..>
  Fakat bütün bunlarla beraber, Peygamberimiz (asm) bazı işaretlerde bulunmuşlardır.

  “Kadir Gecesi'ni ramazanın son on beşinde, özellikle son on günde ve özellikle tek gecelerde arayınız.”

  diye ümmeti biraz aydınlatmıştır. Şayet açık açık söylemiş olsaydı, o zaman Allah’ın hikmetine zıt olurdu.

  Zamanın ve mekânın, kendilerinde meydana gelen mübarek hadiseler ile keyfiyet kazanmaları mümkündür. Mü'minlerin indinde, Kâbe-i Muazzama en mübarek mekândır. Zira Allah Teala (cc) O'nu, bütün mü'minlere kıble olarak tayin etmiştir. İrfan ehlinin "On bir ayın sultanı." olarak ifade ettikleri, Ramazan-ı Şerif ayı da mübarek bir zamandır. Bu ayda, hak ile batılı birbirinden ayıran ve hidayet rehberi olan Kur'an-ı Kerim indirilmiştir. Bu hakikat;

  "O sayılı günler Ramazan ayıdır ki, Kur'an o ayda indirilmiştir. Kur'an insanlara mahz-ı hidayettir. Öyle ise içinizden kim o aya erişirse, orucunu tutsun." (Bakara, 2/185)

  ayet-i kerimesi ile sabittir. Bu levh-i mahfuzdan indirilme hadisesi, bin aydan daha hayırlı olan Kadir Gecesi 'nde olmuştur. İmam-ı Kurtubi:

  "Kur'an-ı Kerim'in Ramazan-ı Şerif ayı içerisinde indirildiği Allah Teala (cc)'nın "O Ramazan ayıdır ki, Kur'an onda indirilmiştir." kavli ile sabittir. Kadr Suresi'nde ise, Kur'an'ın Kadir Gecesi 'nde inzal buyurulduğu, kat'i olarak haber verilmiştir. Bu nassları esas alan Ehl-i Sünnet'in müctehid imamları, Kadir Gecesi 'nin Ramazan-ı şerif ayı içerisinde olduğunda icma etmişlerdir."(1)

  diyerek, bir inceliğe işaret etmiştir. Bazı kaynaklarda, İmam Ebu Hanife'nin şu tesbitine yer verilmiştir:

  "Kadir Gecesi Ramazan ayındadır. Fakat sabit değil; kah takaddüm, kah teahhur eder."(2)

  Ramazan-ı Şerif ayının her gecesini, "Kadir Gecesi olabilir" zannı ile değerlendirmek sünnete uygundur. Hz. Abdullah İbn-i Ömer (ra)'in:

  "Resul-i Ekrem'e (asm) Kadir Gecesi’nden soruldu. Bunun üzerine Peygamberimiz Efendimiz (asm)

  'O, her Ramazan-ı şerif ayındadır.' cevabını verdi." (3)

  dediği malumdur. Sahih hadis mecmualarında, Resul-i Ekrem (asm)'in Ramazan-ı şerif ayında mescidde itikafa girdiği haber verilmektedir. Her sene, farklı zamanlarda itikafa girmesi, Kadir Gecesi'ni araması ile ilgilidir. Fukaha Kadir Gecesi'ni aramanın müstehap olduğunda ittifak etmiştir. Feteva-ı Hindiyye'de:

  "Kadir Gecesi 'ni aramak müstehaptır. İmam Ebu Hanife'ye göre; Kadir Gecesi Ramazan ayının içerisindedir. Fakat onun hangi gece olduğu bilinemez. Bazen ileri geçer, bazen geri kalır. İmameyn'e göre; Kadir Gecesi Ramazan ayının içerisindedir. Gizli olan muayyen bir gecedir. İleri geçmediği gibi, geri de kalmaz. O geceyi aramak sünnettir." (4)

  hükmü kayıtlıdır. Ramazan ayında Müslümanların; hem bedenlerinin zekâtı olan oruc ibadetini eda etmeleri, hem bin aydan hayırlı olan geceyi (Kadir Gecesi 'ni) aramaları gerekir.
   
Kadir gecesinin gizlenmesinin nedeni nedir? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Kadir Gecesinde Ne Yapılır?

  Kadir Gecesinde Ne Yapılır?

  inna enzelnahu fi leyletil kadr kadir gecesi ne yapılır kadir gecesinde ne yapılır inn enzelnhü f leyletil kadr gecesi neler Bin geceden daha hayırlı olan Kadir Gecesinde yapılması gereken ibadetler...Rabbim ibadetlerimizi kabul etsin... Bu gece 4 rek'at Kadir gecesi namazı kılınır: 1'inci rekatte: 1 Fâtiha-i şerîfe, 3 „İnnâ enzelnâhü fî leyletil-kadr...“ 2'nci rek'atte: 1 Fâtiha-i şerîfe,...
 2. Kadir gecesinde ne oldu neler yapılır ?

  Kadir gecesinde ne oldu neler yapılır ?

  Kadir gecesinde ne oldu neler yapılır okunacak dua hangisidir gibi sorularım var benim aslında. Bana geniş olarak Kadir Gecesinin Faziletleri, neler olduğu ve kul olarak benim neler yapmam gerektiğinin yazılmasını rica ediyorum. Saygılar Melike Tandoğan
 3. Kadir Gecesinin Manası Ve Önemi nedir buyrun öğrenelim meleklerim

  Kadir Gecesinin Manası Ve Önemi nedir buyrun öğrenelim meleklerim

  Kadir Gecesinin Anlamı Ve Önemi Kadir Gecesinin Önemi Nedir http://www.meleklermekani.com/tum-islami-bilgiler/226219-kadir-gecesinde-kilinacak-namazla-ilgili-tum-bilgiler.html paylaşımımızdan sonra, bu yazımızda da kadir gecesinin önemi ve manası nedir diyen arkadaşalrımız için, Kadir Gecesinin manası ve önemi hakkında bilgiler aktarıyor ve tüm müslüman aleminin Kadir Gecesini şimdiden...
 4. Kadir Gecesinde Peygamberimiz Ne Yapardı buyrun öğrenelim

  Kadir Gecesinde Peygamberimiz Ne Yapardı buyrun öğrenelim

  Peygamberimizin Kadir Gecesinde Yaptığı İbadet Kadir Gecesinde Peygamberimiz Efendimiz Ne Yapardı Bu gece çok özel bir gece. Bu gece Kadir Gecesi Melek'lerim. Biz de bütün islam aleminin kadir gecesini kutluyor ve Kadir Gecesinde Peygamber Efendimiz ne yapardı diye sizlerle bilgiler paylaşıyoruz. Resulullah’ın eşi Aişe Annemizin bildirdiğine göre Peygamberimiz, Ramazan ayı girdiğinde,...
 5. Kadir gecesinin fazileti nedir?

  Kadir gecesinin fazileti nedir?

  Kadir Gecesi, 24 saat sürer; fazileti sadece gecesi ile sınırlı kalmaz, gündüzünü de kuşatır. Kadir Gecesi'nin gündüzünü diğer günlerden daha çok dua ve ibadetle geçirmek sünnet, bütün Müslümanların sorunları için çare duasında bulunmak ise müstehaptır. Kadir, sadece bir gece midir, yoksa gündüzüyle beraber tam bir gün müdür? "İslam uleması, Kadir Gecesi'nin gündüzünün de gecesi gibi...

Sayfayı Paylaş