Etiketler:
 1. Kayıtsız Üye

  Kayıtsız Üye Forum Okuru

  Kadir Gecesinin Kısaca Anlamı hakkında bilgi istiyorum

  Konu, 'Soru-Cevap' kısmında Kayıtsız Üye tarafından paylaşıldı.

  merhaba arkadaşlar bu salı gecesi kadir gecesi tüm müslüman kardeşlerimin kadir gecesini kutluyor ve sizden de Kadir Gecesinin Kısaca Anlamı hakkında bilgi rica ediyorum.
   
 2. Misafir

  Misafir Forum Okuru

  Kadir Gecesinin Anlamı


  Kadir Gecesinin Kısaca Anlamı Nedir  Kadir Gecesi İslam dinine göre, Kur'an'ın vahiy yoluyla İslam peygamberi Muhammed'e gönderilmeye başlandığı gecedir.

  Kadir gecesinden Mekke devrinde nazil olan ve Kur'an'ın doksan yedinci sûresi olan beş ayetlik Kadr Suresi'nde bahsedilir. Bu surede Kur’an’ın indirildiği kadir gecesinden bahsedildiği için bu sureye Kadir Suresi denmiştir.

  Kadir gecesi, Kur’an-ı Kerim’de şöyle ifade edilmektedir Şüphesiz biz o Kur’an’ı Kadir gecesinde indirdik Kadir gecesinin ne olduğunu sen bilirmisin Kadir gecesi bin aydan daha hayırlıdır Melekler ve Ruh (Cebrail) o gecede Rablerinin izniyle hertürlü iş için iner de iner O gece, tan yerinin ağarmasına kadar bir esenliktir.

  Bu ayetler Kadir gecesinin önemini şu noktalardan vurgulamaktadır:

  1İnsanlar için yol gösterici olan Kur’an-ı Kerim ilk olarak Kadir gecesinde inmeye başlamıştır

  2Kadir gecesi bin aydan daha hayırlıdır Yani bu gecedeki hayırlar, Allah’tan cc başka hiçbir kimsenin bilemeyeceği kadar çoktur Allah cc rahmet kapılarını bu gecede ardına kadar açar

  3Kadir gecesinde melekler, aralarında Cebrail olduğu halde akın akın inip yeryüzüne rahmet yağdırırlar

  4Kadir gecesi tan yerinin ağarmasına kadar bir esenliktir Allah’ın cc müminlere bahşişi, bir ihsanıdır Ohalde, böylesine büyük değeri olan geceyi değerlendirmenin kazancı da elbette çok büyük olacaktır Kim inanarak ve sırf Allah rızası için Kadir gecesini ihya ederse, geçmiş günahları bağışlanır (Buhari) buyuran HzPeygamber’in, bu geceyi namaz kılarak, Kur’an okuyarak, dua ederek ihya ettiği bilinmektedir Resulullah, Kadir gecesinde ne söylenmesi gerektiğini soran HzAişe’ye şu duayı yapmasını tavsiye etmiştir: Allah’ım! Sen çok bağışlayansın, affı seversin beni de bağışla (Ahmedb Hıanbel) Demek ki, Kadir gecesini ihya etmenin en güzel yolu bağışlanma dilemektir.
   
Kadir Gecesinin Kısaca Anlamı hakkında bilgi istiyorum konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Kadir Gecesinin Anlam Ve Önemi 2012 hakkında bilgiler istiyorum

  Kadir Gecesinin Anlam Ve Önemi 2012 hakkında bilgiler istiyorum

  Merhaba arkadaşlar sizden Kadir Gecesinin Anlam Ve Önemi 2012 hakkında mümkünse benimle bilgi paylaşmanızı rica ediyorum.
 2. Kadir Gecesinin Anlam Ve Önemi 2012 bilgileri

  Kadir Gecesinin Anlam Ve Önemi 2012 bilgileri

  Selam arkadaşlar gecelerin en mübarek olanı Kadir Gecesinin Anlam Ve Önemi hakkında sizlerden bilgi rica ediyorum. Şimdiden Kadir Gecesinin Anlam Ve Önemi hakkında ki bilgiler için çok tşkler.
 3. Kadir Gecesinin Anlamı Kısaca Bilgi isteyenler Kadir Gecesi Ne Demektir diyenler

  Kadir Gecesinin Anlamı Kısaca Bilgi isteyenler Kadir Gecesi Ne Demektir diyenler

  Kadir Gecesi Ne Demektir Kadir Gecesinin Anlamı Nedir Merhaba Sevgili Melek'ler ve bizi ziyaret eden siz sevgili misafirler, sizlere daha önce Kadir Gecesi sözleri ve mesajları paylaşımında bulunmuştuk. Şimdi de Kadir Gecesi ne demektir diyen tüm arkadaşlarımız için, Kadir Gecesinin anlamı nedir diye bilgiler aktarıyoruz. Ramazanın 27 nci gecesi, Kur’an’ın gökten yeryüzüne...
 4. Kadir Gecesinin Önemi Özet bilgilerini istiyorum

  Kadir Gecesinin Önemi Özet bilgilerini istiyorum

  Merhaba arkadaşlar ben sizden Kadir Gecesinin Önemi Özet bilgilerini bu sayfadan benimle paylaşmanızı rica ediyorum ve şimdiden hepinizin Kadir Gecesini kutluyorum.
 5. Kadir Gecesinin Anlam ve Önemi Hakkında Bilgiler 2014

  Kadir Gecesinin Anlam ve Önemi Hakkında Bilgiler 2014

  kadir gecesini faziletleri, kadir gecesinin özelliği, kadir gecesi Sevgili melekler, Ramazan ayı geldi geliyor derken ilk haftasını doldurmak üzereyiz bile. Allah sağlıkla tamamlamayı nasip etsin. Bin aydan daha hayırlı olan ve Ramazan ayı içinde bulunan Kadir Gecesi ise pek çok fazileti içinde barındıran özel bir gece. Merak edenler ve öğrenmek isteyenler için işte Kadir Gecesinin anlam ve...

Sayfayı Paylaş