gebe
 1. ßeLeN

  ßeLeN Daimi Üye Üye

  Kayıt:
  14 Haziran 2009
  Mesajlar:
  5.973
  Beğenilen Mesajlar:
  1.316
  Ödül Puanları:
  113

  Kafa ve Boyun Sakatlanmaları

  Konu, 'Nöroloji' kısmında ßeLeN tarafından paylaşıldı.

  kafa ve boyun sakatlanmaları, korunma yöntemleri,sebebleri nelerdir, yapılması gerekenler hakkında yazıyı buradan bulabilirsiniz


  Kafa ve boyun sakatlıkları, sportif sakatlıkların hayati derecede önem taşıyanlarından biridir aslında.


  Bu sakatlıklar, oluştuğu bölgeye göre; ön kafa, kafa derisi, kulaklar, kafatası ve beyin olmak üzere sınıflandırılabilir. Ayrıca, oluşum sürecine göre de akut ve kronik olarak tasnifi yapılabilir.

  [​IMG]


  Bu tür sakatlıkların yine de en etkili korunma yöntemi, gelebilecek en küçük bir etkiden bile kaçınmaya çalışmaktır. Fakat bu metodun bütün spor dalları hesaba katıldığında pek de gerçekçi olmadığı anlaşılınca, diğer metotlara yönelinmiştir. Kask ya da başlık kullanılması sonucu sakatlanmaların ciddi oranda azalması üzerine zorunlu kılınmışsa da bu yöntemin bütün sakatlıkları önlemediği de bilinmeli ve ona göre davranılmalıdır.  Futbolda yapılan araştırmalarla üç önemli sonuçta birleşilmiştir. Bunlar özellikle hakemler tarafından bilinmelidir.  1- Top ağırlığı, standartlara ve vücut ağırlığına uygun olmalıdır.


  2- Futbol oyuncularına, çok yüksek hızlarda gelen toplara mümkünse kafa ile vurmayı tercih etmemeleri önerilebilir.


  3- Özellikle yağmurlu havalarda ıslanarak sertleşen ve ağırlaşan top konusunda uyanık olunmalı, gerekirse değiştirilmelidir.  Yine de kafa travması sonrasında oyuna dönme için belirlenen kriterler şöyle sıralanabilr:


  1- Ciddi kafa travması geçiren sporcu, beyin cerrahisi konsültasyonuna kadar spordan kısıtlanmalıdır.


  2- Orta dereceli kapalı kafa travması geçiren bir sporcu, genellikle bir haftalık bir gözlem periyodu sonrası spora dönmelidir.


  3- Daha hafif dereceli kafa travması geçirenler (bilinç kaybı olmayanlar), kısa bir süre saha kenarında gözlemlenir. Hiçbir belirti ya da şüphe yoksa oyuna dönmesine izin verilebilir.


  Burada dikkat edilecek bir diğer nokta ise kafaya arkadan gelen darbelerin önden gelenlere oranla daha tehlikeli olduğunun bilinmesidir. Ayrıca, kafayı destekleyen boyun kaslarının güçlü olması, darbe şiddetine karşı koyma yönünde yararlı olabilir. Bu sadece kafa değil, boyun sakatlıklarının oluşmasını da önlemede etkilidir Özellikle Amerikan futbolu gibi temas sporlarında çok ciddi sonuçlar doğurabilecek bir durumdur kafa ve boyun travmaları.


  Boyun kaslarını güçlendirmek için şu hareketler önerilebilir.


  Hareket alanını artırmak için;


  a- Oturur pozisyonda, vücut dik, kafa sağa doğru çevrilir, elle çeneden itilerek hareket alanı ağrı sınırında zorlanır. Sonra aynı hareket sola doğru yapılır.


  b- Oturur pozisyonda sağ kulak sağ omuza doğru eğilir, elle baş üstünden çekerek gerginlik sınırında zorlanır. Sonra aynı hareket sola doğru yapılır.


  c- Çene sağ koltuk altına doğru getirilmeye çalışılır, yine sağ elle kafa arkasından tutarak kafa biraz daha öne koltuk altına doğru gerginlik sınırında çekilir. Sonra aynı hareket simetrik olarak soldan yapılır.


  Kuvvetlendirmek için;


  d- Oturur pozisyonda kafa dik tutulur, sağ el ayası sağ şakak kısmına gelecek şekilde koyulur, kafa o yöne itilir ve elle karşı direnç uygulanır. Sonra aynısı sol taraftan yapılır.


  e- Yine aynı pozisyında el ayası önde alın tarafına konur, kafa ileri itilir ve elle direnç uygulanır. Sonra da el kafa arkasına konarak kafa arkaya itilerek tersi yapılır.

  Sağlıklı haftalarda görüşmek dileğiyle...


   
Kafa ve Boyun Sakatlanmaları konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Baş ve Boyun Kanserleri

  Baş ve Boyun Kanserleri

  Anadolu Sağlık Merkezi’nden Onkolojik Bilimler Koordinatörü Prof.Dr.Haluk Onat baş ve boyun kanserleri ile ilgili bilgi verdi: Bu bölge kanserlerinin yüzde 90’ından fazlasının nedeni bilinmekte ve potansiyel olarak önlenebilir niteliktedir. ABD’de baş-boyun kanserleri tüm kanserlerin yüzde 4’ünü ve kanser ölümlerinin yüzde 2’sini oluşturmaktadır. Kanserden ölümler incelendiğinde 100 bin...
 2. Bindallı kaftan ve yöresel kıyafetler

  Bindallı kaftan ve yöresel kıyafetler

  bindallı, bindallı resimleri, değişik bindallı modelleri
 3. Kafa Ovuşturma ve Tokatlama

  Kafa Ovuşturma ve Tokatlama

  Yaka çekiştirme hareketinin abartılı bir hali de Calero'nun "Boyun ağrısı' hareketi adını verdiği şekilde ensenin ovuşturulmasıdır. Yalan söylerken bu hareketi yapan birisi genellikle gözlerini sizden kaçıracak ve yere bakacaktır. Bu hareket aynı zamanda kızgınlık ve sinirlenme işareti olarak da kullanılır. Bu durumda önce enseye hafif bir tokat vurulur ve ardından ense ovuşturulmaya...
 4. Kafa Travmaları ve Darbeleri

  Kafa Travmaları ve Darbeleri

  kafa, alınan darbe, travma, neler yapılmalıdır, tedavi yöntemleri, nedenleri, önlemleri, kafaya alınan darbeler hakkında genel bilgiler Kafa travmaları önemsiz gözükse de, travmaya bağlı oluşabilecek intrakranial hematom ciddi ve hayatı tehdit edici bir durum olduğundan acil tedavi gerektirir. Beyniniz, kafatası içinde onu günlük hareketler sırasında hafif darbelerden koruyan...
 5. Bel ve boyun ağrıları

  Bel ve boyun ağrıları

  bel ve boyun, ağrıları, tedavisinde uygulanan yöntemler, sebebleri nelerdir, perkütan, nükleoplasti ne demektir, bilgiyi buradan bulabilirsiniz Meleklerim size bel ve boyun ağrıları hakkında bir kaç detay geçke istiyorum. BEL VE BOYUN AĞRILARI Birçok nedene bağlı ortaya çıkabilen bel ve boyun ağrılarının tedavisinde eskiden daha sık başvurulan ameliyatlar, son zamanlarda çok...

Sayfayı Paylaş