1. SadmiN

  SadmiN ♥ Evli Mutlu Çocuklu ♥ Yetkili Kişi

  Kayıt:
  29 Mayıs 2007
  Mesajlar:
  15.133
  Beğenilen Mesajlar:
  1.158
  Ödül Puanları:
  113

  Kafein Bağımlısı Mısınız?

  Konu, 'Kadın Haberleri' kısmında SadmiN tarafından paylaşıldı.

  Kafein, sizin de günlük yaşamınızın bir parçası haline mi geldi? Memorial Hastanesi Klinik Laboratuvarlar Bölümü’nden Biyokimya Uzmanı Dr. Nilgün Tekkeşin, “Kafein bağımlılığı” hakkında bilgi verdi. Kahve ve çayda bulunan en güçlü kimyasal bileşenin “kafein” olduğunu biliyoruz. Kafein, sizin de günlük yaşamınızın bir parçası haline mi geldi? Fakat günde 4 ile 7 fincan arasında değişen kahve tüketiminin, kişide huzursuzluk, sinirlilik, baş ağrıları gibi problemleri doğurduğunu biliyor muydunuz? Cevabınız “evet” ise, aşağıdaki yazıyı okuyun ve kafein tiryakiliğinizi tekrar gözden geçirin!

  10 gr'dan fazlası ölümcül

  Kafein, alkoloid grubunun azotlu organik bir bileşiğidir. Birçok bitkide bulunan kafeinin ölümcül dozu, 10 gr’dır. Gereğinden çok kahve tüketimi bilinenin aksine, kişide uyarıcı etki yaratmaz; sinirsel uyarıların algılanmasında yavaşlamaya ve uyuşmaya neden olur. Kişide keyif verici bir hal yaratması, bağımlılık yapan özelliğinin temel kaynağıdır. Kafein, 200-400 mg alındığında dikkati artırır, yorgunluğu azaltır. Kafeinin uykusuzluğu giderme, direnci artırma, fiziksel, psikomotor ve intellektüel performansı artırma gibi etkileri de vardır.

  Kafein;
  • Merkezi sinir sisteminde uyuşukluk ve zihin yorgunluğu giderici etkisi vardır
  • Yüksek dozda konvülsiyon (sara nöbeti) oluşturur

  • Solunum sistemini uyarır, kalp atış hızını artırır • Hafif idrar söktürücü etkisi vardır
  • Kas, sinirler ve mide salgısını uyarıcı, metabolik hızı artırıcı etki yaratır
  • Orta düzeyde alındığında (200-300 mg) iştah artırır

  Kafein bağımlılık yapar mı?
  Kafein, genellikle bağımlılık oluşturmaz. Ancak fazla kahve içenlerde ilaç bağımlılığının temel öğeleri ortaya çıkar. Yapılan denemelerde kafeinin fiziksel bağımlılık oluşturabildiği tespit edilmiştir. Bu durumda kafeinin kesilmesi, çevreye ilginin azalması, huzursuzluk, baş ağrısı, zihinsel konsantrasyonun azalması ve kaygı bozukluğu gibi etkilere neden olmuştur.

  Ne kadar kafein tüketilmeli?

  Bu sorunun cevabı net değil. Her bireyin kafeine karşı toleransı eş olmayabilir. Kafein, vücuttan çok hızlı emilip dağılım gösterir. Vücutta veya dolaşımda birikmez, fakat alınımından saatler sonrası idrarla atılır. Bizim önerimiz bağımlılığınızı bir anda terk etmemek. Aksi takdirde, baş ağrısı, uyku hali, depresyon ve bulantı ortaya çıkar.

  Gerçekten zararsız mı?

  Aşırı kafein alımı, hatta bağımlılık bile yeterince zararsız görünse de ciddi bir yan etkinin olduğunu unutmamalıyız. Kolalı içeceklerin metale verdiği zarar, deneysel olarak gösterilirken midemize verdiği hasarı hayal bile edemeyiz. Bu içecekler kafein bağımlılığını tetikledikleri gibi içerdikleri şeker veya tatlandırıcılarla da diyabet, koroner damar hastalığı, depresyon ve uykusuzluğa yol açabilir.

  Susuzluğunuzu gidermek için su için
  Susuzluğunuzu dindirmek üzere kafeinli içecekleri tercih etmek, idrar yapımını artırıcı etkileri nedeniyle, vücudunu sıvısız bırakacaktır. Bu nedenle susuzluğunuzu su içerek gidermek sağlıklı, kafeinsiz, kalorisiz, ucuz ve de kolay ulaşılabilir bir yöntemdir.
  Tıpta kafeinin yeri
  Özellikle prematürelerde henüz yeterince gelişimini tamamlayamamış akciğerlerin fonksiyonunu tam olarak yerine getirememesi nedeniyle solunum sıkıntısı olur. Kafeinin solunumu uyarıcı etkisinden faydalanarak tedavi etmek amacıyla bu tabloya sahip yeni doğanlara haricen kafein verilir ve verilen dozun uygunluğunu takip etmek amacıyla belli aralıklarda kafeininin ilaç takibi laboratuvar analizi ile yapılır.

  Hangi içecekle ne kadar miktarda kafein alıyorsunuz?
  Yapılan araştırmalara göre (Center for Science in the Public Interest, The Hershey Co, Vroom Foods Inc) içecek türleri ve içinde bulunan kafein miktarları:

  İÇECEK TÜRÜ KAFEİN MİKTARI (mg)
  Cappucino, 360 ml. 160-200
  Kahve, kafeinsiz, instant, 240 ml. 2
  Kahve, kafeinsiz, demleme, 240 ml. 2
  Espresso, 30 ml. 64
  Kahve, kafeinli, instant, 240 ml. 62
  Kahve, kafeinli, demleme, 240 ml. 95
  Coffee Latte, 500 ml. 150
  Coffee Grande, 500 ml. 330
  Siyah çay, demli, 240 ml. 47
  Yeşil Çay, demli 30-50
  Ice Tea, limonlu, 360 ml. 10
  Cola 47
  Enerji içeceği, 250 ml. 76

  (1 büyük fincan = 235 ml)


   
  Son düzenleme yönetici tarafından yapıldı: 5 Temmuz 2017
Kafein Bağımlısı Mısınız? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Çocuğunuz Bilgisayar Bağımlısı mı?

  Çocuğunuz Bilgisayar Bağımlısı mı?

  Çocuğunuz bilgisayar bağımlısı mı? Bilgisayar çocuklarınızın zekasını ve araştırmacı yönünü geliştirmesi açısından oldukça faydalıdır. Ancak her şey gibi bilgisayarın da fazlası zarardır. Okul döneminde ve yaz tatilinde bilgisayarın önünden kalkmayan çocukları bu alışkanlıklarından vazgeçirmek için anne-babalar neler yapmalı ? • Öncelikle çocuğun her gün bilgisayara ayırdığı zaman...
 2. Kafein

  Kafein

  Kafein, ksantin bileşikleri grubundan olup, aynı gruptaki teofilin ve teobrominile birlikte, hem doğada çok bulunur, hem de insanlar tarafından yaygın olarak kullanılır. Bu alkaloidler kahve, çay, kakao ve kola gibi içeceklerde bulunur; bunların arasında en çok kafein, bir fincanda 150 mg. la, pişirilmiş kahvede bulunur. Bu içeceklerin kökeni bilinmemektedir. Kafein, santral sinir sisteminde...
 3. Çocuğunuz internet bağımlısı mı? Test edin..

  Çocuğunuz internet bağımlısı mı? Test edin..

  Eskiden anne babalar çocuklarını sokağın ve kötü arkadaşın etkilerinden korumak için çaba gösterir çabaları sonuç vermediği zaman gelip bize danışırlardı. Bilgisayar ve bunun yan ürünü olan internet hayatımıza girdikten sonra sokağın ve kötü arkadaşın yerini 'internet kafe'ler aldı. Anne baba ile duygusal bağları zayıf aile içinde kendilerini değerli hissetmeyen okul başarısı düşük çocuklar ve...
 4. İlişki bağımlısı mısınız?

  İlişki bağımlısı mısınız?

  aşk , psikoloji, ilişki bağımlısı , nedir, ne demektir, bakalım melekler Yalnız yapamıyorum sevgilim eğer giderse mahvolurum mu diyorsunuz o zamn ilişki bağımlısı olabilirsiniz bi okuyun bakalım “Onsuz yapamıyorum, onsuz hayat çok anlamsız, ona çok ihtiyacım var, ona çok bağlandım onsuz ne yaparım!” gibi cümleler kuruyorsanız, ilişki bağımlılığına yakalandınız demektir. İşte, Evlilik ve...
 5. Kafein selülit yapar mı

  Kafein selülit yapar mı

  Çok fazla kafeinli ürünler tüketiyorum ve malesef selülitimde var. Kız arkadaşlarımdan birisi çok fazla kafein tüketmenin selülit yaptığını söyledi acaba bu doğrumu varmı bir yazı yada bir açıklama yada bir bilgi elinizde.

Sayfayı Paylaş