1. Bilge Gökçen

  Bilge Gökçen Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  27 Ağustos 2007
  Mesajlar:
  11.882
  Beğenilen Mesajlar:
  117
  Ödül Puanları:
  0

  Kafkas çıvgını (Mountain Chiffchaff) Hakkında Bilgi

  Konu, 'Kuş Bakımı' kısmında Bilge Gökçen tarafından paylaşıldı.

  Tanımı
  Kafkas çıvgını (P.sindianus) adından da anlaşılacağı gibi Kafkaslarda (P.s.lorenzii) ve Himalaya dağlık bölgelerinde (P.s.sindianus) bulunur. En fazla benzediği alt tür Sibirya çıvgınıdır (tristis) . Tepe ve sırtı gri kahverengi, alt tarafı kirli beyazdır. Diğer çıvgınlarla karşılaştırıldığında yeşil tonları olmayan, açık renk bir kanat çizgisi bulunabilen bir türdür. Sadece uçuş tüylerinin kenarlarında zeytin yeşili tonlar bulunur. Çok belirgin açık renk kaş çizgisi vardır bu çizgi, sınırlarının koyu renk olması sayesinde daha göz alıcı bir haldedir. Gaga ve ayaklar siyahdır. Çıvgının bir alt türü veya tam tür olduğu konusunda değişik görüşler vardır.

  Habitatı
  Dağlık bölgelerde ve genellikle ladin ağaçlarının bulunduğu 2000m civarındaki bölgelerde yaşarlar. Kışın daha alçak bölgelerdeki bodur ağaçlık bölgelere inerler. Shirihai'nin gözlemlerine göre Kafkas çıvgınını Mayıs aylarında Gelinkaya civarındaki dere boylarında diğer ötücülerle beraber gözlemlemek çok olasıdır.


  Yayılışı ve Yerel Adlar
  Yurdumuzun Doğu Anadolu ve Batı Karadeniz bölgelerinde nadiren de olsa görülebilir . Yoğunlukla yaşadığı bölge Kafkaslardır.
  Shirihai'nin gözlemlerine göre Kafkas çıvgınını Mayıs aylarında Gelinkaya civarındaki dere boylarında diğer ötücülerle beraber gözlemlemek çok olasıdır.


  Beslenme
  Genellikle sineklerle beslenir ancak yemişler de besin kaynakları arasındadır.
  Göçü
  Yerleşik bir tür olmasına karşın hava şartlarına göre kışın alçak irtifalara inerler.
  Popülasyon
  Hadoram Shirihai adlı İsrailli kuş uzmanı ve yazarın gözlemlerine göre ülkemizdeki 2600m üzerinde üreyen çıvgınların tümü Kafkas çıvgınıdır. Bunlar Sivrikaya ve daha yoğun olarak güneyinde İspir yakınında bulunabiliyorlar. Kendisi her yaz düzenli olarak ülkemizde gözlemler yapıyor.

  Ses-Ötüşü
  Ötüşü çıvgınınkine benzer ancak daha hızlı bir tempoda ve daha kısa hecelidir.

   
Kafkas çıvgını (Mountain Chiffchaff) Hakkında Bilgi konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Kafkas Cephesİ

  Kafkas Cephesİ

  kafkasya cephesi kafkas cephesinde kimlerle savaştık 1914 yılında savaş başlayınca Ruslar Galiçya'yı işgal ettiler. 1915 yılında Almanlarca takviye edilen müttefik güçler Rusları mağlup ederek tekrar Galiçya'yı ele geçirdiler. 1917 yılı Temmuzunda Ruslar Galiçya'da tekrar taarruza geçtiler. Başlangıçta hızla ilerleyen Rus birlikleri on gün sonra duraklayarak geri çekildiler. I. Dünya...
 2. Kafkas çorbası

  Kafkas çorbası

  Geçen gün chatte bir arkadaşımız kafkas çorbası nasıl olur diye sormuştu bilmeyenler için güzel bir tarif meleklerim yapılışıda kolaya benziyor yapınca haber verin gelcem hahaha Ölçüleri : -1/2 Bardak aşure buğdayı -1 Yumurta kadar yağ -1 Bardak süt -2 Büyükçe baş soğan -9-10 Bardak et suyu -3 Yumurta sarısı -1 Küçük baş pancar -1 Küçük baş kereviz -1/4 Baş havuç, tuz...
 3. Hd Ready hakkında bilgi

  Hd Ready hakkında bilgi

  Merhaba.Televizyon almayı düşünüyorsunuz ve hd ready özellikten bahsediyor bazı televizyonlarda.Nedir bu özellik ?
 4. Trabzonsporun yeni teknik direktörü Tolunay Kafkas hakkında bilgi varmı ?

  Trabzonsporun yeni teknik direktörü Tolunay Kafkas hakkında bilgi varmı ?

  Trabzonsporda Şenol Güneş istifayı basınca yerine Tolunay Kafkas gelmiş.Kim bu Tolunay Kafkas, bilginiz varmı ?
 5. Endometriozis Hastalığı Hakkında Bilgiler

  Endometriozis Hastalığı Hakkında Bilgiler

  Endometriozis hastalığı Endometriozis nedir Endometriozis tedavisi Endometriozis hastalığı çok fazla duyulmasa da kadınlar arasında oldukça yaygın olan bir hastalıktır. Kadın hastalıklarından biri olan Endometriozis hakkın da bilgi sahibi olmak isteyen üyelerimiz ve ziyaretçilerimiz için gerekli bilgileri uzmanlardan sizler için aktarıyoruz. Endometriozis kadınların yaklaşık yüzde onunu...

Sayfayı Paylaş