1. Bilge Gökçen

  Bilge Gökçen Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  27 Ağustos 2007
  Mesajlar:
  11.882
  Beğenilen Mesajlar:
  117
  Ödül Puanları:
  0

  Kağıt Para Kondüsyonu Nasıl Derecelendirilir? (İng-Türk.)

  Konu, 'Para & Borsa' kısmında Bilge Gökçen tarafından paylaşıldı.

  para kağıdı rüyada kağıt para saymak rüyada yırtık kağıt görmek Grading Standarts

  [​IMG]

  UNCIRCULATED, (UNC) [10]
  This means absolutely not the slightest sign of any handling or wear or folding or *anything*. A perfectly preserved note, never mishandled by the issuing authority, a bank teller, the public or a collector. The paper should be clean and firm, without discoloration. Corners are sharp and square, without any evidence of rounding. The note should also have it's natural sheen.

  ALMOST or ABOUT UNCIRCULATED, (AU) [9]
  This means there is a slightly detectable imperfection such as a counting fold on one corner or slightest fold in the center (nothing which breaks the surface of the paper). May show evidence of bank counting folds at a corner or one light fold through the center, but not both. Peper is clean and bright with the original sheen. Corners are not rounded.

  EXTREMELY FINE, (EF or XF) [8]
  Very attractive note, with light handling. May have a maximum of three light folds or one strong crease. Paper is clean and bright with original sheen. Corners may show only the slightest evidence of rounding. There may also be the slightest sign of wear where a fold meets the edge.
  VERY FINE, (VF) [7]
  Very attractive note, but with more evidance of handling and wear. May have a number of folds both vertically and horizontally. Paper may have minimal dirt, or possible color smudging. Paper itself is relatively crisp and not floppy. There are no tears into the border area, although the edges do show slight wear. Corners also show wear but not full rounding.

  FINE, (F) [6]
  A note which shows considerable circulation, with many folds, creases and wrinkling. Paper is not excessively dirty but may have some softness. Edges may show much handling, with minor tears in the border area. Tears may not extend into the design. There will be no center hole because of excessive folding. Colors are clear but not very bright. A staple hole or two would not be considered unusual wear in a Fine note. Overall apperance is still on the desirable side.

  VERY GOOD, (VG) [5]
  A well-used note, abused but still intact. Corners may have much wear and rounding, tiny nicks, tears may extend into the design, some discoloration may be present, staining may have occurred, and a small hole may be seen at center from excessive folding. Staple and pinholds are usually present, and the note itself is quite limp but no pieces of the note are missing. A note is VG condition may still have a overall unattractive apperance.

  GOOD, (G) [4]
  A well-worn and heavily-used note. Normal damage from prolonged circulation will include strong multiple folds and creases, stains, pinholes and/or staple holes, dirt, discoloration, edge tears, center hole, rounded corners and an overall unattractive apperance. No large pieces of the note may be missing. Graffiti is commonly seen on notes in G condition.

  FAIR, (F) [3]
  A totally limp, dirty, and very well-used note. Large pieces may be half torn off or missing besides the defects mentioned under the Good category. Tears will be larger, obscured portions of the note will be bigger.

  POOR, (P) [2]
  A "rag" with severe damage because of wear, staining, pieces missing, graffiti, larger holes. May have tape holding pieces of the note together. Trimming may have taken place to remove rough/edges.


  Kondüsyon Derecelendirme Tablosu

  [​IMG]

  Ülkemizde kağıt paraların kondüsyonlarının belirlenmesinde çok büyük farklılıklar mevcut olup bu farklılıkları asgari düzeye çekebilmek için Dünya Standartları olan ve aşağıda Türkçe ve orjinali bulunan derecelendirme esas alınmıştır. Bu değerlendirmeleri iyi anlayabilmek için derecelerin tümünü okumakta büyük yarar vardır.

  ÇİL, (ÇİL) [10] Herhangi bir kullanım, katlama veya eskime söz konusu değildir. Harika bir şekilde korunmuş bu para, basımyeri, bankomat, piyasa ve kolleksiyonerce hiç kullanılmamıştır. Kağıt renk kaybı ve bozulması olmaksızın temiz ve düzgündür. Köşeler keskin ve sivridir, yuvarlaklaşma kesinlikle yoktur. Para kendi doğal parlaklığındadır. TC Merkez Bankası, paralarıın basımından sonra paraları para sayma makinasında saymakta, paketlemekte ve daha sonra tedavüle sunmaktadır. Bu nedenle sol üst köşeden tahmini 2-3 cm sağ tarafta oluşan minik kırıklar paraların çilliğini etkilememektedir. Bu paralar çil olarak kabul edilmektedir.

  ÇİL ALTI, (ÇA) [9] Paranın tam ortasında çok hafif bir kat izi gibi, zorlukla farkedilebilen kusuru vardır ancak kağıdın yüzeyini kıran (ezilme gibi) herhangi bir kusur yoktur. TCMB basım sonrası sayım kırığı hariç diğer bankaların sayma makinalarında meydana gelen kırık veya merkezde ince bir kat olabilir ancak ikisi aynı anda olamaz. Kağıt temiz ve orijinal parlaklığındadır. Köşeler yuvarlaklaşmamıştır.

  ÇOK ÇOK TEMİZ, (ÇÇT) [8] Çok az kullanılmış güzel bir para. En fazla üç taneye kadar ince çizik (çok hafif kırık) veya bir kuvvetli kırık mevcut olabilir. Kağıt temiz ve orjinal parlaklığındadır. Köşeler çok az yuvarlaklaşmış olabilir. Çiziğin kenarla buluştuğu noktada çok az bir yıpranma da olabilir.

  ÇOK TEMİZ, (ÇT) [7] Biraz daha fazla yıpranma ve kullanımın farkedilebileceği ama yine de güzel bir para. Yatay ve dikey birkaç çizik yani çok hafif kırıklar olabilir. Kağıt çok az kirlenmiş veya rengi hafif grileşmiş olabilir. Kağıdın kendisi düzgündür yani yumuşak (ezik) değildir. Çerçeve alanında yırtıklar olmasa dahi kenarlar hafif yıpranmış olabilir. Köşeler de yıpranmış olabilir ancak tamamiyle yuvarlaklaşmamıştır.

  TEMİZ, (T) [6] Kolaylıkla anlaşılabilecek şekilde tedavül görmüş bu para, birçok çiziklere, kırıklara ve büküklere sahip olabilir. Kağıt aşırı derecede kirli değildir ancak bazı yumuşamalar olabilir. Kenarlar paranın çok kullanılmış olduğunu belli eder durumda olup çerçevede ufak yıpranma yırtıkları olabilir. Yırtıklar çerçevededir, dizayn alanına kadar uzamaz. Çok fazla katlanmadan dolayı merkezde bir delik oluşmamıştır. Renkler belirgindir ama çok parlak değildir. Bir yada iki zımba deliği olağandışı yıpranma olarak sayılmaz. Genel görünüm hala istenen düzeydedir.

  ÇOK İYİ, (ÇOİ) [5] Hırpalanmış çok kullanılmış bir para olmasına rağmen hala eksiksizdir. Köşelerde daha da fazla yıpranma ve yuvarlaklaşma, çentikler (kertik) bulunabilir. Yırtıklar dizayn alanına kadar uzanabilir. Renk bozulması, boya lekesi olabilir. Aşırı katlanmadan ötürü merkezde bir delik oluşmuş olabilir. İğne yada zımba deliği olabilir. Kağıt yumuşak, gevşek olabilir ama hiçbir parça eksik değildir.

  İYİ, (İ) [4] İyice yıpranmış, çok kullanılmış bir para. Uzun zaman tedavül görmesinden dolayı, kalın birçok çizik ve kırıklar, boya lekesi, iğne-zımba deliği, kir, renk bozulması, kenar yırtıkları, merkezde delik, yuvarlaklaşmış köşeler gibi hasarlara sahip olabilir. Büyük parça eksiği bulunmaz. Kağıt üzerine şekil,resim vb. çizilmiş olabilir.

  ORTA, (O) [3] Tamamiyle gevşek, kirli, çok kullanılmış bir para. Büyük parçalar yırtık-pırtık şekilde olabilir. Yırtıklar daha geniş olabilir. Paranın belirsiz ksıımları daha büyüktür.

  ZAYIF, (Z) [2] Birçok hasardan dolayı paçavra gibi olmuş, yıpranmış, lekeli, parçaları eksik, şekiller çizilmiş, daha büyük delikleri olan bir paradır. Parçaları bir arada bant tutuyor olabilir. Düzgün olmayan kenarlar kesilip düzeltilmiş olabilir.


  Bu tablo uluslararası standart olarak kabul edilmiş olup World Paper Money kataloğundaki derecelendirme tablosunun benzeridir.
  Tasarım: Selim Doğan / Angora

   
Kağıt Para Kondüsyonu Nasıl Derecelendirilir? (İng-Türk.) konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Kısaca İlk Kağıt para nasıl çıktı

  Kısaca İlk Kağıt para nasıl çıktı

  ilk kağıt para ne zaman kullanıldı çinliler kağıdı ne zaman kullandı ilk kağıt para hangi ülkede başlamıştır cumhuriyette cumhuriyet döneminde kullanıldı Lidyalılar zamanında icat edilen para, ister madeni İster banknot olsun, İnsan hayatına damgasını vuran en önemli sembollerden biri. Para kağıt icat edilmeden önce, deniz kabuğundan kıymetlii metallere kadar çeşitli mallar değişim aracı...
 2. Afganistan Kağıt Para Örnekleri

  Afganistan Kağıt Para Örnekleri

  afgan parası afganistan parası 10 Afgans 20 Afgans 50 Afgans 100 Afgan 500 AFgan 1000 Afgan 10000 Afgan
 3. Burma Kağıt Para Örnekleri

  Burma Kağıt Para Örnekleri

  kyat oyunları kyat oyunu oyunlari 1942 - 10 Cent 1942 - 1/2 Rupee 1942-44 - 5 Rupees 1942-44 / 10 Rupees 1 Kyat - 1958 50 Kyat - 1958 10 Kyat - 1965 1985 - 75 Kyat
 4. Libya Kağıt Para Örnekleri

  Libya Kağıt Para Örnekleri

  libya resimleri libya eğlence yerleri libyada yaşam libyada eğlence yerleri parası 1963 - 1 Pound 1972 - 1/4 Dinar 1972 - 1 Dinar 1971 - 5 Dinars 1/2 Dinar - 1984 1991 - 5 Dinars
 5. Sudan Kağıt Para Örnekleri

  Sudan Kağıt Para Örnekleri

  1962 - 5 Pound 1980 - 10 Pound 1985 - 20 Dinars 1987 - 25 Piastres 1987 - 50 Piastres 1989 - 100 Pounds 1991 - 5 Pounds 1993 - 10 Dinars 1992 - 50 Dinars 1998 - 200 Dinars 2006 - 20 Pounds

Sayfayı Paylaş