Kahverengi lekelerimden nasıl kurtulurum?

Uzman SühaN

Administrator
Kahverengi lekelerimden nasıl kurtulurum?
Yaygın olarak yaşlılık ya da karaciğer lekeleri olarak da bilinen kahverengi lekelerin bilimsel ismi ise “solar lentijen” dir. Bu tür lekeler 50 yaşından sonra ortaya çıkmaya başlar ve zararsızdırlar. Özellikle açık tenli insanlarda daha çok görülür ayrıca güneşin ve solaryumun UV ışınlarına maruz kalan kişilerde de görülme ihtimali daha yüksek olmaktadır.


Kahverengi lekeler “melanin” içerdiğinden dolayı kahverengi diye isimlendirilir. Melanin, cildin üst katmanında bulunan ve lekelerin oluşmasına neden olan bir pigmenttir. Bu tür kahverengi lekelerin giderilmesinde etkili olan bazı ev tipi çözümler bulunmaktadır.


Limon suyunu doğrudan lekelerin üzerine uygulayabilirsiniz. Limonun içinde bulunan asit içeriği melanin pigmentinin dağılmasını sağlayarak bir ya da iki ay içinde lekelerin görünümünde azalma sağlar. Limonunun içindeki C vitamini de ciltte renk açıcı etkide bulunabilir.2.jpg

Limonu birkaç dilime bölerek cildinizde lekeli olarak gördüğünüz bölgelerin üzerine doğrudan uygulayınız. İlgili bölgede yaklaşık 30 dakika boyunca bekletin ve daha sonra akan su ile durulayın.Limon suyu uyguladıktan sonra direkt olarak güneşe çıkmayınız. Aksi halde ciddi yanıklara neden olabilir. Bazı çalışma sonuçları ise kahverengi lekelerinde beyazlamanın doğrudan güneş ışığında daha etkili olduğunu göstermektedir. Bu nedenle tek uygulamada kahverengi lekelere limon suyunu sürdükten sonra güneşe maruz kalma süresini 10 dakika ile sınırlamak en ideali olacaktır.
Limon suyu ve şekeri bir arada kullanabilirsiniz. Bir kabın içine bir limonun suyunu sıkın ve üzerine 2-4 yemek kaşığı şeker ilave ederek hamur kıvamına gelene kadar karıştırınız.

Daha sonra hazırladığınız karışımı lekeli alanların üzerine bir fırça veya pamuklu çubuk ile uygulayın.

Yaklaşık yarım saat beklettikten sonra soğuk su ile durulayın.Ciltteki Kahverengi Lekeler Nasıl Yok Edilir

Uyguladığınız bu karışım cildinizi kurutabileceğinden dolayı ardından bir nemlendirici de kullanınız.


Bal, şeker ve limon suyu ile de bir karışım hazırlayabilirsiniz. Bir kabın içine bir limon suyunu sıktıktan sonra 2 yemek kaşığı şeker ve 2 yemek kaşığı bal da ilave edin. Katacağınız şekeri limondan çıkacak su miktarına göre ayarlayabilirsiniz. Daha sonra karışımı hamur kıvamına gelinceye kadar karıştırın.

Bir fırça veya pamuklu çubuk ile her bir kahverengi lekenin üzerine karışımı uygulayın.

Yarım saat üzerinde beklettikten sonra soğuk su ile durulayın.

Kullandığınız bal cildin aşırı kurumasını önleyecektir.


Bitkisel enzimlerde biyokimyasal dünyanın işgücü vardır. Enzimler doğanın katalitik konvertörler gibi, kendilerini harcamadan çeşitli maddelerin yapısınız değiştirilebilirler. Bu özellikleri sayesinde melanin pigmentini parçalayarak kahverengi lekelerin renksiz hale gelmesine yardımcı olabilirler.

Burada verilecek farklı gıdalarda farklı enzimler bulunmaktadır. Ancak tüm enzimlerin ortak noktası proteinlerin (proteazlardan veya proteolitik) parçalanmasından oluşmalarıdır.

Proteazlar papain (papaya), patates aspartik proteaz ve (ananas) bromelain içerir

Papaya maskesi yapabilirsiniz. Bir papayanın içinden kaşık yardımıyla tüm püresini alıp bir kabın içine aktarın ve hamur kıvamına getirin. Kıvamını tutturmak için bir el mikseri de kullanmak isteyebilirsiniz.

Daha sonra pamuklu bir bez veya makyaj fırçası ile yüzünüze veya cildinizde lekelerin olduğu herhangi bir yere bu maskeyi uygulayabilirsiniz.

Maske cildinizde kuruyuncaya kadar bekleyin ve sonrasında soğuk suyla durulayın.

Nohut da deneyebilirsiniz. Yarım kap kadar nohudu yarım litre kadar suyun içinde kaynatın.
Nohutlar yumuşayıncaya kadar kaynatın. İstenilen yumuşaklığa geldikten sonra ocaktan alın ve soğumaya bırakın.

Nohutlar soğuduktan sonra ezip hamur haline getiriniz.

Kahverengi lekelerin üzerine sürdüğünüz hamuru kurumaya bırakın. Kuruduktan sonra soğuk su ile yıkayın.

Yüzünüze doğrudan sade yoğurt sürebilirsiniz. Bir süt ürünü olan yoğurdun içindeki asit bileşenleri koyu lekelerde rengin açılmasına yardımcı olur. Ayrıca içerdiği iyi bakteriler de melanin proteinlerini parçalayacak enzimler içermektedir.

Renklerinin açılması için kahverengi lekelerin üzerine sade yoğurt sürüp ovuşturunuz.

Yoğurt kuruyuncaya kadar bekleyin ve soğuk su ile durulayın.

Sade yoğurdu bitkilerle de karıştırıp kullanabilirsiniz. Bazı bitkiler yoğurdun cildinizdeki lekeleri çıkarmasına yardımcı olabilir. Yoğurt gibi bitkisel karışımı da doğrudan cildinize uygulayınız. Kuruyana kadar bekleyip sonra soğuk su ile durulayın. Aşağıda isimleri verilen bitkiler antioksidan içeriğe sahiptir ve yoğurt ile kombine edildiğinde kahverengi lekelerin hafifletilmesine yardımcı olacak “bioflavonoidler” içerir:

1 yemek kaşığı hardal tozu
1 yemek kaşığı zerdeçal veya kurkumin tozu
1 yemek kaşığı aloe vera jeli
 
Üst