1. gurbet kuşu

  gurbet kuşu Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  13 Mayıs 2008
  Mesajlar:
  936
  Beğenilen Mesajlar:
  6
  Ödül Puanları:
  0

  Kaktüs tutkusu yayıldı...

  Konu, 'Bitki ve Bitki Bakımı' kısmında gurbet kuşu tarafından paylaşıldı.

  < Konu Resmi..>
  Sizin için hâlâ 'kaynana dili' olabilir, ama artık kaktüsün Türkiye'de de pek çok meraklısı var. Evde kaktüs köşeleri yaygınlaşıyor, koleksiyonerler dünyanın dört bir yanına kaktüs turları düzenliyor.
  Siz hiç birini, sözgelimi yeni işinden dolayı kutlamak için kaktüs gönderildiğini gördünüz mü? Ya da akşam davetli olduğunuz bir yemeğe, elinizde bir kaktüs saksısıyla gitseniz, nasıl bir tepkiyle karşılaşırsınız? Galiba kaktüs, 'Kaynana dili' diye adlandırılmasıyla Türkiye'deki şansını en baştan kaybetti.

  Sadece Almanya'da 40 binden fazla kaktüs derneği üyesi, 300 binden fazla da koleksiyoncu varken, Türkiye'de bu bitkinin uzun yıllar hiç üretilmemiş olması, bir derneğinin bile olmamasını çok normal kılıyor. Ama şimdi durum değişiyor. Yavaş yavaş kaktüs meraklıları, koleksiyonerleri doğuyor. Onlar birbirini buluyor, tohum, çelik alışverişinde bulunuyor.

  Seralara kaktüs gezileri düzenleniyor. Evet bir kutlama için kaktüs alınmıyor, belki daha yıllarca alınmayacak ama bunun tek nedeni, kaktüsün geniş kitlelerce değil, sadece meraklıları tarafından, ama tüm çiçeklerden daha çok tutkuyla sevilmesi.

  < Konu Resmi..>
  Dünyada 9 bin çeşit var

  Antalya'daki Türkiye'nin en büyük kaktüs çiftliği Taner Angay'a ait. Burada dünyadaki 9 bin çeşit kaktüsün 3 bin 500'ü yetiştiriliyor. Taner Angay, kaktüs ithalatına 8. Cumhurbaşkanı Turgut Özal zamanında izin verildiğini söylüyor.
  Angay, "Kaktüsün Türkiye'deki geçmişi 15 yıl gibi kısa bir zamandır. Avrupa'da kaktüs 500 yıldır yetiştiriliyor" diyor. Taner Angay, yılda 50 bin adet kaktüs yetiştirip başta İstanbul olmak üzere çeşitli illere gönderdiğini anlatırken yeni seralar yaptığını ve bu geniş alanda çok daha fazla çeşit kaktüs üreteceğini söylüyor.

  Taner Angay, Türkiye'de hala bir kaktüs derneğinin kurulmadığından yakınarak, şöyle konuştu: "Avrupa 500 yıldır kaktüsü tanıyor. Sadece Almanya'da 40 bin kaktüs derneği üyesi var.


   
Kaktüs tutkusu yayıldı... konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. kaktüs severlere kaktüs resimleri

  kaktüs severlere kaktüs resimleri

  kaktüs çeşitleri kaktüs resimleri çeşitleri ve bakımı bakımı kaktüsün
 2. Evlenme tutkusu nedir

  Evlenme tutkusu nedir

  tutku nedir murat bozun fiziksel özellikleri murat boz fiziksel özellikleri Evlenme insan hayatının doğal sürecinin bir parçası olarak algılanmalıdır.Evlenmeyi bir tutku haline getirmek ne kadar yanlışsa, evlenmeyi reddetmek ve kabullenmemekte yanlıştır. İnsan hayatının doğal akışı içinde evreler vardır. Ergenlik ve delikanlılık denen evrede insanvucudunda fiziksel olarakta, ruhsal...
 3. Kaktüs

  Kaktüs

  kaktüsün özellikleri kaktüsün özelliği kaktüs özellikleri kaktüz istiklal caddesi 0212 249 59 79 Yer : Beyoğlu Adres : İstiklal Caddesi İmam Adnan Sokak No:4 Beyoğlu Ücret : TLTLTL Kredi Kartı : Butun Kartlar Gecerli Park : YOK Öğlen ve akşam yemekleri, akşamüstü çayları ya da sinema çıkışlarında barda içki yudumlamak için günün her saati uğranılabilecek bir mekan Kaktüs. Rahat...
 4. Bırakın ışığınız yayılsın

  Bırakın ışığınız yayılsın

  Uzaklarda küçük bir kasabada genç bir adam kendi işini kurdu. İki caddenin köşesinde bir perakendeciydi. Adam dürüst ve dost canlısıydı, insanlar onu seviyorlardı. Ondan alış- veriş yapıyorlar ve arkadaşlarına tavsiye ediyorlardı. Adam bir yıl içinde bir dükkandan, Amerika’nın bir ucundan diğerine uzanan bir zincir yarattı. Birgün hastalanıp hastaneye kaldırıldı. Doktorlar az zamanı kalmış...
 5. Kaktüsler

  Kaktüsler

  Evimizdeki bilgisayarin yanina bir kaktus koymanin nasil bir faydasi olabilir? Dekor disinda kullanilan kaktuslerin aslinda cok cok faydali bir islevi daha var.. Ozellikle evimizin bilgiayar bulunan blumune bir kaktus koydugumuzda bilgisayarin zararli radyason akimindan korunabiecegimizi biliyormuydunuz?... Bunun haricinde gorsel olarak da hos olduklari icin su ihtiyaclari da az oldugu icin...

Sayfayı Paylaş