1. PaSikA

  PaSikA Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  28 Kasım 2007
  Mesajlar:
  19.755
  Beğenilen Mesajlar:
  601
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  İstanbul

  Kalbin Halleri

  Konu, 'İslam ve İnsan' kısmında PaSikA tarafından paylaşıldı.

  Selim kalp:Kendisinde sek,süphe olmayan kalbin hastaliklarindan arinmis kalp.

  Ancak ALLAHa temiz bir kalple varan baska.(suara 89)

  Nitekim Rabbine temiz bir kalple geldi.(Saffat 84)
  2-Münib kalp:Günahlardan Rabbine tövbe edip,Rabbina yönelen kalp.

  Onlara denir ki: "Iste size vaad edilen bu cennet, ALLAH'a yönelen, O'nun emirlerine riayet eden, görmedigi halde Rahman olan ALLAH'tan korkan ve O'na yönelen bir kalple gelenlere mahsustur.(Kaf 32 32)

  3-Mümin kalp:Iman kendisine yapismis ,iman içine islamis kalp.

  Hem bilin ki, içinizde ALLAH'in elçisi vardir. sayet o, birçok islerde size uysaydi, sikintiya düserdiniz. Fakat ALLAH size imani sevdirmis ve onu kalplerinize zinet yapmistir. Küfrü, fasikliGi ve isyani da size çirkin göstermistir. Iste doGru yolda olanlar bunlardir.(Hucurat 7)


  ALLAH'a ve ahiret gününe inanan bir milletin, babalari, oGullari, kardesleri, yahut akrabalari da olsa ALLAH'a ve Resulüne düsman olanlarla dostluk ettiGini görmezsiniz. Onlar o kimselerdir ki ALLAH kalblerine iman yazmis ve onlari kendinden bir ruh ile desteklemistir. Onlari, altlarindan irmaklar akan cennetlere sokacak, orada ebedî kalacaklardir. ALLAH onlardan razi olmus, onlar da O'ndan razi olmuslardir. Iste onlar ALLAH'in hizbi (dininin yardimcilari)dir. Iyi bil ki, kurtulusa ulasacak olanlar, ALLAH'in hizbidir.(Mücadele 22)


  4-Mutmain kalp:ALLAH(cc)in zikriyle sukunet bulan kalp.


  Onlar, iman etmis ve kalbleri ALLAH zikriyle yatismis olanlardir. Evet, iyi bilin ki, kalbler ALLAH'in zikri ile yatisir


  Bunu da ALLAH size sirf bir müjde olsun ve bununla kalbleriniz yatissin diye yapmisti. Yoksa zafer ancak ALLAH katindandir. Gerçekten ALLAH mutlak galiptir ve hikmet sahibidir.(Enfal 10)


  5-Husulu kalp:Ilahi heybet içine islemis,husu ile dolmus kalp.

  Inananlar için hâlâ vakit gelmedi mi ki, kalbleri ALLAH'in zikrine ve inen hakka saygi duysun ve bundan önce kendilerine verilmis, sonra üzerlerinden uzun zaman geçmekle kalbleri katilasmis, çoGu da yoldan çikmis kimseler gibi olmasinlar?(Hadid 16)

  6-Ürperen kalp:Azameti ilehiden titreyen ürperen kalp.

  Ve, Rablerine dönecekleri için yapmakta olduklari isleri kalpleri titreyerek yapanlar;(Müminun 60)

  7-Sabit kalp:Imanin sapa saglam yerlestiGi kalp.


  Peygamberlere ait haberlerden kalbini yatistiracak olanlardan her türlüsünü sana kissa olarak anlatiyoruz. Bunda da sana bir hakikat, müminlere de bir öGüt ve ibret gelmistir.(Hud 120)  Yine o inkâr edenler dediler ki: "O Kur'ân ona, hepsi birden indirilseydi ya"! Biz onu senin kalbine iyice yerlestirmek için böyle (parça parça indirdik) ve onu tane tane (ayirarak) okuduk.(Furkan 32)

  8-Genislik kazanmis kalp:Gönlü ilahi feyze kab olmus genis kalp.

  Musa dedi ki: "Ey Rabbim! Benim göGsüme genislik ver,(Taha 25)


  Biz senin için (mutluluGun) göGsünü açmadik mi?(Insirah 1)


  9-Hasta kalp:süphe ve nifak hastaligi olan kalp.Münafiklarin kalbi


  Kalplerinde hastalik vardir. ALLAH da onlarin hastaliGini arttirmistir. Yalan söylemelerine karsilik onlara elem verici bir azab vardir.(Bakara 10)

  Ey iman edenler, bir düsman topluluGu ile karsilastiGiniz zaman sebat edin ve ALLAH'i çokça zikredin ki, kurtulusa eresiniz.(Enfal 45)


  Kalblerinde bir hastalik olanlara gelince, onlarin da murdarliklarina (küfürlerine) murdarlik (küfür) katmistir ve kâfir olarak ölüp gitmislerdir.(Tevbe 125)  Andolsun ki, eGer münafiklar ve kalblerinde bir hastalik olanlar ve Medine'de dedikodu yapanlar, bu yaptiklarindan vaz geçmezlerse, mutlaka seni onlara musallat ederiz. Sonra seninle orada az bir zamandan fazla komsu kalamazlar.(Ahzab 60)

  10-Mühürlenmis kalp:Hakka ve hakikate perdeli mühürlü kilitli kalp.


  ALLAH onlarin kalplerini ve kulaklarini mühürlemistir. Gözlerinin üzerinde bir de perde vardir. Ve büyük azab onlaradir.(Bakara 7)

  Hayir hayir, öyle deGil. Aksine onlarin kazandiGi günahlar kalplerinin üzerine pas olmustur.(Mütaffifin 14)


  11-Kilifli kalp:Kalpleri örtü ile hakka örtülmüs kalp.

  (Yahudiler, peygamberimize karsi alayli bir ifade ile): "Bizim kalblerimiz kiliflidir." dediler. Bilakis ALLAH, onlari kâfirlikleri yüzünden lanetledi. Bundan dolayi çok az imana gelirler.(Bakara 88)


  12-Pasli kalp:Isyanlarla üzeri paslanmis kalp.

  Hayir hayir, öyle deGil. Aksine onlarin kazandiGi günahlar kalplerinin üzerine pas olmustur.(Mütaffifin 14)

  13-Kör kalp:Hakki göremeyen kalp.


  Yeryüzünde dolasmiyorlar mi ki olanlari akledecek kalbleri, isitecek kulaklari olsun. Gerçek sudur ki, gözler kör olmaz, fakat asil göGüslerin içindeki kalpler kör olur.(Hacc 46)


  14-Gafil kalp:Oyun oynasta gaflette olan kalp.


  Hayir, onlarin kalpleri bu hususta cehalet içindedir. Ayrica onlarin bundan öte birtakim kötü isleri vardir ki, onlar bu isleri yapar dururlar.(Müminun 63)

  15-Kati kalp:Ürpermeyen tas gibi olmus kalp.

  Sonra bunun arkasindan yine kalbleriniz katilasti, simdi de tas gibi, ya da tastan da beter hale geldi. Çünkü taslardan öylesi var ki; içinden nehirler kayniyor, yine öylesi var ki, çatliyor da baGrindan sular fiskiriyor, öylesi de var ki, ALLAH korkusundan yerlerde yuvarlaniyor... Ve sizin neler yaptiGinizdan ALLAH gafil deGildir(Bakara 88

  Hem namazi dosdoGru kilin, zekati verin, rükû edenlerle birlikte siz de rükû edin(Bakara 88)

  alıntı


   
 2. Ayışık

  Ayışık Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  15 Eylül 2008
  Mesajlar:
  2.241
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  adana
  Cevap: Kalbin Halleri
  emeğine sağlık
   
Kalbin Halleri konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. hala

  hala

  Baba ve amcaya yahut elde edilecek dünyalığa delalet eder.Rüyada hala görmek elde edecegi nimete isaret eder.
 2. hal

  hal

  Rüyada sebze halmi gören insan gördügü sebze ve meyvelerle ilgili yorumlara bakilabilir.
 3. Kalbin Amelleri ve Güzel Halleri

  Kalbin Amelleri ve Güzel Halleri

  kalbin nurlanması 1-İbtihal:Allaha tazarru ve niyaz edip samimi kalple duaları çoğaltmak. 2-İttaba:Bidatten uzak sünneti seniyyeye tabi olmak. 3-İhtisab:Yaptığı her işte sevabını Allah’tan ummak. 4-İhsan:Allahı görür gibi taat etmek ihsan makamıyla itaat etmek. 5-İhbat:Huşu ve tevazu ile Rabbine yönelmek. 6-İhlas:Gösterişten uzak onun rızasının gözeterek amel işlemek. 7-Edeb:Azameti karşısında...
 4. Gebelikte bebeğin kalp atışlarının izlenmemesi halinde

  Gebelikte bebeğin kalp atışlarının izlenmemesi halinde

  hamilelikte bebeğin kalp atışları ne zaman duyulur,gebelikte bebeğin kalp atışları ne zaman duyulur,hamilelikte bebeğin kalp atışları duyulmadı,gebelikte bebeğin kalp atışları duyulmazsa ne olur,hamilelikte bebeğin kalp atışları hakkında bilgiler Gebelik dönemini geçiren anne adayları, bu süreçte oldukça sıkıntılı durumlar yaşamış olsa bile, gerçekte gebelik kadınlar için anlamlı ve özel...

Sayfayı Paylaş