gebe
 1. TİTAN

  TİTAN Forum Okuru

  Kalbin Kararmasının Sebepleri Nelerdir ?

  Konu, 'Tüm İslami Bilgiler' kısmında TİTAN tarafından paylaşıldı.

  kalbin kararması kalp kararması sebepleri nedenleri ile ilgili bilgiler burada melekler. İslamiyette kalp kararması demek, kalpten Allah sevgisinin gitmesi yerine dünya sevgisi yerleşmesi, ibadetlerden uzaklaşması demektir melekler. Allah'ı anmak, ibadetle şükretmek kalbin temizlendiğinin işaretleridir. Bu makalemizde kalbin kararması nedenleri, kalp kararması sebepleri ile ilgili olarak alimlerin açıklamalarına yer vereceğiz..

  [​IMG]


  Zünnun-i Mısri hazretleri buyurdu ki: Kalbin kararmasının dört alameti vardır:
  1- İbadetin tadını duymaz.
  2- Allah korkusu hatırına gelmez.
  3- Gördüklerinden ibret almaz.
  4- Okuduklarını, öğrendiklerini anlayıp kavrayamaz.

  Muhammed bin Fadl Belhi hazretleri de buyurdu ki:
  Kalbin kararmasına dört şey sebep olur: 1- Öğrendiği ile amel etmemek. 2- Bilmeyerek yapmak. 3- Bilmediklerini öğrenmemek. 4- Başkasının öğrenmesine mani olmak.

  İmam-ı Rabbani hazretleri buyuruyor ki:
  Allahü teâlânın emirlerini yapmamak kalbin bozuk olmasındandır. Kalbin bozuk olması, dine tam inanmamaktır. İmanın alameti, dinin emirlerini seve seve yapmaktır. Kalb, sevgi yeridir. Sevgi bulunmayan kalb ölmüş demektir. Kalbde, ya dünya sevgisi veya Allah sevgisi bulunur. Allah’ı anarak, ibadet yaparak, kalbden dünya sevgisi çıkarılınca, kalb temiz olur. Bu temiz kalbe, Allah sevgisi, kendiliğinden dolar. Günah işleyince, kalb kararır, hastalanır, dünya sevgisi yerleşir ve Allah sevgisi gider. Kalbin bu hâli, bir şişeye benzer. Su doldurunca, havası çıkar. Suyu boşaltınca, hava kendiliğinden dolar. Namaz kılmayıp günah işleyenin, (Benim kalbim temiz, sen kalbe bak) demesinin çok yanlış olduğu buradan da anlaşılır.

  Biri, haram işlemeye niyet edip, Allah’tan korktuğu için vazgeçerse, niyetinden dolayı günaha girmez. Nefse ve şeytana uymadığı, Allahü teâlâya itaat ettiği için büyük sevaba da kavuşur. Eğer o haramı işlemeyişi Allah korkusundan değil de, insanlardan utandığı için ise, sevaba kavuşamaz.

  Bazı âlimler, “Haram işlemeyi hatırından geçirse, fakat azmetmese günahkâr olmaz” buyurdu. Azmederse günahkâr olur, ama o işi yapma günahı kadar değildir.
  Bazı âlimler de, “Yalnız kalbe gelen şeyler günah olmaz” buyurdu. Bir hadis-i şerifte, “Kötü düşünce, söylenmedikçe ve buna uygun hareket edilmedikçe affolur” buyuruldu.

   
Kalbin Kararmasının Sebepleri Nelerdir ? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Soğuk hava kalp krizine sebep olabilir

  Soğuk hava kalp krizine sebep olabilir

  SAMSUN (İHA) - Samsun Devlet Hastanesi Başhekim Yardımcısı Kardiyoloji Uzmanı Opr. Dr. Nihat Akçay, soğuk havanın kalp hastalarında kalp krizine yol açabileceğini belirterek, özellikle kalp hastalarını uyardı. Kalp hastalarının özellikle gribal enfeksiyonlara karşı dikkatli olması gerektiğini ifade eden Dr. Nihat Akçay, kalp hastalarının soğuk havalarda dışarı çıkmamasını istedi. Gribal...
 2. Kalp Krizine Sebep Olan Gen Bulundu

  Kalp Krizine Sebep Olan Gen Bulundu

  kalp krizine sebep olan etmenler, etmenler nelerdir, neden olan ilaçlar, önlemler, ne iyi gelir burada arkadaşlar AMERİKALI bilim adamları, kalp krizi olup olmadığını önceden belirlemeye yarayacak bir gen tesbit ettiklerini açıkladı. ABD’nin Kuzey Carolina eyaletindeki Duke Üniversitesi’nde göreli Dr. Svati Shah ile Dr. Elizabeth Hauser’in yaptığı araştırmada, koroner damar hastalıkları...
 3. Prematüre Doğumun Sebepleri Nelerdir?

  Prematüre Doğumun Sebepleri Nelerdir?

  prematüre doğum, nedir, sebepleri, nedenleri, nelerdir, ile ilgili bilgiler burada melekler Sevgili melekler, Doğum bazen istenmeyen şekillerde sonlanabilir.Bunlardan biri prematüre doğumdur ki,bebeğin sağlığı ciddi tehlikelerle karşı karşıya gelebilir.Ancak doğru bakım ve özenle bebek sağlıklı bir şekilde yaşamaya devam eder. Prematüre Doğumun Nedenleri Anne karnındaki bebek...
 4. Kalbin Kararmasının Nedenleri Nelerdir

  Kalbin Kararmasının Nedenleri Nelerdir

  kalbim karardı ya da kalbin fena gibi sözlerde bundan üremiş heralde ki Kalbin Kararmasının Nedenleri Nelerdir hiç merak ettiniz mi? ben ettim arkadaşlar neden kalbimiz kararıyor soruyorum size bilen varsa cevap versin bize :)
 5. alerjiye neler sebep olur

  alerjiye neler sebep olur

  Özellikle sabahları feci şekilde hapşırıyorum, alerji olduğu belli ama neye alerjim var anlayamadım.Alerjiye neler sebep olur yazabilirmisiniz belki kaçırdığım birşeyler var..:S

Sayfayı Paylaş