1. TİTAN

  TİTAN Forum Okuru

  Kalbin Kararmasının Sebepleri Nelerdir ?

  Konu, 'Tüm İslami Bilgiler' kısmında TİTAN tarafından paylaşıldı.

  kalbin kararması kalp kararması sebepleri nedenleri ile ilgili bilgiler burada melekler. İslamiyette kalp kararması demek, kalpten Allah sevgisinin gitmesi yerine dünya sevgisi yerleşmesi, ibadetlerden uzaklaşması demektir melekler. Allah'ı anmak, ibadetle şükretmek kalbin temizlendiğinin işaretleridir. Bu makalemizde kalbin kararması nedenleri, kalp kararması sebepleri ile ilgili olarak alimlerin açıklamalarına yer vereceğiz..

  [​IMG]


  Zünnun-i Mısri hazretleri buyurdu ki: Kalbin kararmasının dört alameti vardır:
  1- İbadetin tadını duymaz.
  2- Allah korkusu hatırına gelmez.
  3- Gördüklerinden ibret almaz.
  4- Okuduklarını, öğrendiklerini anlayıp kavrayamaz.

  Muhammed bin Fadl Belhi hazretleri de buyurdu ki:
  Kalbin kararmasına dört şey sebep olur: 1- Öğrendiği ile amel etmemek. 2- Bilmeyerek yapmak. 3- Bilmediklerini öğrenmemek. 4- Başkasının öğrenmesine mani olmak.

  İmam-ı Rabbani hazretleri buyuruyor ki:
  Allahü teâlânın emirlerini yapmamak kalbin bozuk olmasındandır. Kalbin bozuk olması, dine tam inanmamaktır. İmanın alameti, dinin emirlerini seve seve yapmaktır. Kalb, sevgi yeridir. Sevgi bulunmayan kalb ölmüş demektir. Kalbde, ya dünya sevgisi veya Allah sevgisi bulunur. Allah’ı anarak, ibadet yaparak, kalbden dünya sevgisi çıkarılınca, kalb temiz olur. Bu temiz kalbe, Allah sevgisi, kendiliğinden dolar. Günah işleyince, kalb kararır, hastalanır, dünya sevgisi yerleşir ve Allah sevgisi gider. Kalbin bu hâli, bir şişeye benzer. Su doldurunca, havası çıkar. Suyu boşaltınca, hava kendiliğinden dolar. Namaz kılmayıp günah işleyenin, (Benim kalbim temiz, sen kalbe bak) demesinin çok yanlış olduğu buradan da anlaşılır.

  Biri, haram işlemeye niyet edip, Allah’tan korktuğu için vazgeçerse, niyetinden dolayı günaha girmez. Nefse ve şeytana uymadığı, Allahü teâlâya itaat ettiği için büyük sevaba da kavuşur. Eğer o haramı işlemeyişi Allah korkusundan değil de, insanlardan utandığı için ise, sevaba kavuşamaz.

  Bazı âlimler, “Haram işlemeyi hatırından geçirse, fakat azmetmese günahkâr olmaz” buyurdu. Azmederse günahkâr olur, ama o işi yapma günahı kadar değildir.
  Bazı âlimler de, “Yalnız kalbe gelen şeyler günah olmaz” buyurdu. Bir hadis-i şerifte, “Kötü düşünce, söylenmedikçe ve buna uygun hareket edilmedikçe affolur” buyuruldu.
   
Kalbin Kararmasının Sebepleri Nelerdir ? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Kalp çarpıntısının nedenleri

  Kalp çarpıntısının nedenleri

  kalp çarpıntısının nedenleri, belirtileri, sebebi, tedavisi, neden olur, zararları, sebepleri nelerdir buyrun bu yazımızda öğrenelim arkadaşlar Zaman zaman bir çok kişi, kalbinin hızlı hızlı çarptığını hisseder. Peki kalp çarpıntısının nedenleri nelerdir ve ne yapmak gerekir; buyrun bu makalemizde bilgi edinelim Melek'lerim. Kişinin kendi kalp atışlarını sert ve kuvvetli bir şekilde...
 2. Kalbin Kararmasının Nedenleri Nelerdir

  Kalbin Kararmasının Nedenleri Nelerdir

  kalbim karardı ya da kalbin fena gibi sözlerde bundan üremiş heralde ki Kalbin Kararmasının Nedenleri Nelerdir hiç merak ettiniz mi? ben ettim arkadaşlar neden kalbimiz kararıyor soruyorum size bilen varsa cevap versin bize :)
 3. Kalp Yetmezliği Nedenleri

  Kalp Yetmezliği Nedenleri

  kalp yetmezliği nedir,kalp yetmezliğinin nedenleri,kalp yetmezliğinin belirtileri,kalp yetmezliğinin tedavisi hakkında bilgiler Kalp Yetmezliği Nedir? Kalbin kan pompalama görevini, vücudun oksijen ve enerji ihtiyacını karşılayamayacak kadar kaybetmesi durumuna Kalp Yetmezliğidenir. Kalp Yetmezliği Nedenleri: Kalp yetmezliğine neden olan başlıca unsurlar; Kalbi besleyen damarların...
 4. Kalp Romatizması Nedenleri

  Kalp Romatizması Nedenleri

  kalp romatizması nedir,kalp romatizması sebepleri,kalp romatizması belirtisi,kalp romatizması tedavisi hakkında bilgiler Kalp Romatizması Nedir? Üst solunum yollarında meydana gelen hastalıklardan sonra eklemlerde oluşan iltihaplanma ile gelişen romatizmanın kalbe ulaşıp kalp kapaklarında da iltihaplanmaya neden olması ve bu iltihap nedeniyle kalp kapaklarının daralması ve yetersizliği...
 5. Eksüdalı kalp nedenleri ve tedavisi

  Eksüdalı kalp nedenleri ve tedavisi

  Akut kalp dış zarı iltihabı, kalbi saran ve çok mce iki katmandan oluşan kalp dış zarının akut iltihabıdır. İki katman arasında bir boşluk vardır. Buna kalp dış zan boşluğu denir. Birbirine yapışık gibi duran katmanlan, yüzeylerini nemli tutan çok az miktardaki bir sıvı ayırır. Bu sıvının varlığı kalbin kasılma ve gevşeme hareketleri sırasında katman-lann birbirleri üzerinde kolayca...

Sayfayı Paylaş