1. CaRiZmA

  CaRiZmA Vip Melek Üye

  Kayıt:
  12 Nisan 2008
  Mesajlar:
  6.211
  Beğenilen Mesajlar:
  44
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  Stuttgart/SIVAS

  Kalbiniz icin domates tüketin

  Konu, 'Herşeyin başı sağlık !' kısmında CaRiZmA tarafından paylaşıldı.

  Domatesin gözlerimiz üzerindeki olumlu etkileri havuçtan çok daha güçlüdür. Domates bir yaz sebzesi olup, yaz mevsiminde tüketilmelidir. İşte domates ile ilgili gerçekler!
  Prof.Dr. İbrahim Adnan Saraçoğlu

  Değerli okuyucu, toplumda yerleşmiş olan yanlış bilgiyi düzeltmek oldukça zordur. Kime sorsanız, “gözlere hangi sebze iyi gelir” diye, alacağınız cevap havuçtur. Halbuki bu yanlıştır. Domatesin gözlerimiz üzerindeki olumlu etkileri havuçtan çok daha güçlüdür. Domates bir yaz sebzesi olup, yaz mevsiminde tüketilmelidir. Genel bir kural olmamakla beraber her sebze ve meyve mevsiminde tüketilmelidir. İnsan vücudu (metabolizması) mevsimlere bağlı olarak farklı çalışır. Kaldı ki, tüm canlıların metabolizmaları gece ve gündüze bağlı olarak dahi farklı çalışır.

  Domatesin en güçlü olduğu özellikleri,

  *Antioksidan

  *Kalp büyümesine karşı önleyici *Kalbin dıştan yağlanmasına karşı hem koruyucu hem de yok edici
  *Makula dejenerasyonuna karşı önleyici ve koruyucu olması
  * Makula dejenerasyonu başlangıç aşamasında ise, tedavi edici
  * İyi huylu prostat büyümesine bağlı idrar yapma zorluğuna karşı
  *Yüksek göz tansiyonun düşürülmesinde olumlu etkisi vardır
  *Kolestrolün düşürülmesinde ve dengelenmesinde yardımcı

  Domatesin bu saydığım özelliklerinden istifade edebilmek için, doğal tohumundan yetiştirilmiş olma şartı vardır. Eğer satın aldığınız domates ebter (kısır) tohumdan elde edilmiş ise, yukarıda belirtmiş olduğum özelliklerinden istifade edemiyorsunuz demektir. Bazen size sunulan domatesin “arılı domates” olduğunu da söyleyebilirler. Ve hatta organik domates diye de savunabilirler. Adı ister “arılı” isterse de “organik” olsun; Tohumu ebter (kısır) tohum ise değişen bir şey olmayacaktır. Yukarıda belirtmiş olduğum özelliklerinden faydalanamıyorsunuz demektir. Hangi sebze veya tahıl olursa olsun, tohumu ebter (kısır) ise, onun hastalıklara karşı önleyici ve koruyucu gücünden yeterli düzeyde istifade edemeyeceksiniz demektir. Tüketeceğiniz sebze ve tahılın veya da bakliyatın ebter tohumlu olmaması gerekir.

  Tıpta, henüz kalp büyümesine karşı etkili bir ilaç tedavisi geliştirilememiştir. Özellikle, ağır yük taşıma işinde çalışanların veya ağır spor yapanların (örneğin, halter kaldırma gibi) veya da yüksek tansiyon hastalarının, haftada iki-üç defa, yemeklerden yarım saat önce, bir çay bardağı taze sıkılmış domates suyu içmeleri, onları kalp büyümesine karşı dirençli kılacaktır. Kullanılacak domatesin mutlaka hormonsuz ve doğal tohumdan üretilmiş olması şartı vardır. Antremanlarına başlayacak olan sporcuların, aynı gün sabah kahvaltısında bir bardak domates suyu içmeleri halinde, domatesin kalp büyümesini önleyici ve durdurucu etkisinden mükemmel bir şekilde faydalanabilirler .
  Kalp büyümesindeki bir sorun da, büyüme sırasında kalbin kas kütlesinin artmasına karşın, kalbin kendini besleyen damar yapısının aynı kalmasıdır. Böylelikle her bir kas kütlesine düşen damar miktarı göreceli olarak azalmış olacaktır. Bu da kalp kasının beslenmesini bozacak ve yeterli beslenemeyen kalp kası hasara uğrayacaktır. İşte, böyle bir hasara karşı haftada üç-dört kez içilecek bir çay bardağı taze sıkılımış domates suyu mükemmel bir önleyicidir.

  Domates veya brokoli kürleri iyi huylu prostat büyümesinin neden olduğu idrar yapma zorluğuna karşı mükemmel birer çözüm getirmektedirler. Domates, bazı insanlar için alerjendir. Eğer domatese karşı alerjiniz var ise, bu taktirde brokoli kürünü önermekteyim.

  Egzama hastaları dİkkat!
  Egzama şikayeti olanların domates tükemine karşı ölçülü olmalarını öneririm. Özellikle çiğ domates tüketiminde ölçülü olmaları gerekir. Domates, içerdiği bazı etkin maddeler bakımından egzamayı azdıran bir sebzedir.


  GÜNÜN KÜRÜ
  Kür 1:
  Kalp büyümesine ve de iyi huylu prostat büyümesi şikâyetlerine karşı
  Kalp büyümesine ve iyi huylu prostat büyümesinin (benigne prostate hyperplazy) neden olduğu idrar yapma zorluğuna karşı aynı kür uygulanır. Burada dikkat edilecek en önemli nokta, satın alınan domateslerin, ebter (kısır) tohumdan üretilmemiş ve de hormonsuz olanlarının kullanılmasıdır. Bir ay boyunca her gün akşam yatağa gitmeden bir saat önce bir bardak taze sıkılmış domates suyu içilir. Bu en önemli bir aylık start (başlangıç) kürüdür. Bir aydan sonra haftada iki veya üç defa uygulamaya devam edilir.

  Kür 2:
  Kalbin dıştan yağ bağlamasına karşı
  Eğer, kalp yağlanması (dıştan) söz konusu ise, aşağıdaki formüle göre taze sıkılmış domates suyu kürü uygulanır;

  3x7U+3A
  Bu formülün açılımı şöyledir; üç defa yedi gün taze sıkılmış domates suyu içilir ve her yedi gün tamamlandığında üç gün ara verilir. Toplam yirmi bir gün içilir, üçer günlük aralar hariçtir.Her iki ayda bir kez kalp yağlanması ortadan kalkana kadar, yukarıdaki formüle göre kür tekrar edilir. Kullanılan domateslerin, ebter (kısır) tohumdan üretilmemiş ve hormonsuz olma şartı vardır.

  SORU - CEVAP
  Soru: Sayın hocam, söylediğiniz gibi kültür lahanası ile zayıflama kürü yaptım, sonuç alamadım. Tarla lahanası ile uyguladığımda zayıflamaya başladım. Ve aynı zamanda ter yoluyla da belirgin bir şekilde toksin atıyorum. Bu iki lahana arasındaki fark nedir?

  Cevap: Tarlada veya açık alanda yetiştirilen lahanalar renk olarak da farklıdır. Tarla lahanası yeşil-sarı renklidir ve iridir. Özellikle, içerdiği etkin maddeler bakımından çok farklıdır. Örneğin, kültür lahanasında u-vitamini yok denecek kadar azdır. Mide ve kolon (bağırsak) kanserine karşı u-vitamini güçlü bir önleyici ve koruyucudur. Toksin atıcı, hormon dengeleyici, antioksidan ve biyotransformasyon mekanizmasını harekete geçiren güç açık alanda (tarlada) yetişen lahanada vardır. Sağlığınız daim olsun.


  Alıntı....


   
Kalbiniz icin domates tüketin konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. domatesle kalp tıkanıklığını önlemek

  domatesle kalp tıkanıklığını önlemek

  Daha önce kansere karşı etkili olduğu belirlenen domatesin bir faydalarına bir yenisi eklendi. Bilimadamları domatesin kanı daha akışkan hale getirerek damar tıkanıklığı ve daralmasını engellediğini açıkladı. Domates suyu da benzer bir etki yaratıyor. Vücutta bir yara açıldığı zaman kanın pıhtılaşmasını sağlayarak kan kaybını engelleyen kan pıhtısı hücreleri çok yoğun olduğu zaman damar...
 2. Güzelliğiniz için çiğ tüketin!

  Güzelliğiniz için çiğ tüketin!

  Cildimiz yalnızca vücudumuzu kaplamaz aynı zamanda vücudumuzun önemli ve en büyük parçasıdır. Yiyip içtiğimiz herşey, meyveler ve sebzeler cilt sağlığımız için büyük önem taşır. Dermatoloji Uzmanı Dr. Ayfer Aydın, güzelliğiniz için ne yiyip içmeniz gerektiği hakkında şu bilgileri verdi: Su, cildiniz için hayattır Cildimiz önemli bir toksin atma yoludur. Vücudumuz yabancı maddelerle, zararlı...
 3. Brokolİyle Domatesİ Bİrlİkte TÜketİn..

  Brokolİyle Domatesİ Bİrlİkte TÜketİn..

  Brokoliyle domatesi beraber tüketin Brokoli son yıllarda geleneksel sebzelerimiz kadar olmasa da sıkça sofralarımızda yer almaya başladı, umarım tüketim sıkılığı daha da artar. Lahana ailesinin bir üyesi ve karnabaharla yakından akraba olan brokoli, önemli anti kanser etkisi olan sulforafan ve indol fitobesinlerini içeriyor. Brokoli ve domates, ayrı ayrı kansere karşı etkinliği tanınmış iki...
 4. Sagliginiz icin elma tüketin

  Sagliginiz icin elma tüketin

  Elma ve elma sirkesi her derde deva! Elma sirkesi de neymiş demeyin. Gerçekten işe yarayıp yaramadığını denemeden anlayamazsınız! Kepekli Saçlar İçin Elma Sirkesi, Sivilceler İçin Elma Sirkesi, Cilt Lekeleri İçin Elma Sirkesi, Fazla Kilolar İçin Elma Sirkesi, Varisler İçin Elma Sirkesi… Elma ve elma sirkesinin doğal güzellik ve sağlık kaynağı olduğunu biliyormuydunuz? Cilt bakımı, saç bakımı,...
 5. Domatesi kolay soymak için..

  Domatesi kolay soymak için..

  rüyada domates soymak kolay domates soyma Domatesi kolay soymak için melekler tek yapacağınız sıcak suyun içinde 5 dk kadar bekletmek sonra zaten kabukları kendi kendine soyuluyor bu kadarcık.. bilenler vardır en azından hatırlattım bende :):dp178:

Sayfayı Paylaş