1. ASİMELEK

  ASİMELEK Daimi Üye Üye

  Kayıt:
  13 Aralık 2010
  Mesajlar:
  4.422
  Beğenilen Mesajlar:
  2.168
  Ödül Puanları:
  113
  Şehir:
  yüreğimin yüreği

  Kalemler Hakkında Bilmediğiniz 20 Şey

  Konu, 'Bunları Biliyor musunuz ?' kısmında ASİMELEK tarafından paylaşıldı.

  kalem fabrikaları, kalem kelimesi, kalem özellikleri, kalem tarihi, kalemler, kurşun kalem

  [​IMG]


  kalem hayatımızın neredeyse her alanında bizim elimizde ede işte okulda her yerde. işte kalem hakkında bilmediğiniz 20 şey :

  1. Kendinize ya da bir başkasına kalem batırırsanız, içinde kurşun bulunmadığı için kurşun zehirlenmesi riski de yoktur. Kalemde kil ve grafit karışımı vardır. Ancak kalem yarası enfeksiyona sebep olabileceği gibi, kalemi batıran kişi için de bir dava açılabilir.
  2. Otobiyografisinde G.Gordon Liddy, John Dean’i (sadakatsizliği sebebiyle bu kişiden nefret eder) bir odada yalnız bulduğundan bahseder. O an masanın üzerindeki yeni açılmış kalemleri gördüğünde kalemlerden birini Dean’in boğazına saplamayı aklından geçirdiğini de ekler.
  3. Karbonun kristalleştirilmiş bir biçimi olan grafit, 16.yüzyılın ortalarında Keswick yakınlarında, İngiltere’de bulundu. 18.yüzyıl Alman kimyacılarından A.G.Werner, Yunanca yazmak anlamına gelen graphein kelimesinden yola çıkarak grafit olarak isimlendirdi.
  4. İngilizce’de kalem anlamına gelen ‘pencil’ kelimesi Latince ‘ufak kuyruk’ anlamına gelen penicillus kelimesinden türemiştir. Yani çok da mantıklı bir açıklaması yok.

  5. Minik grafit benekleri kâğıdı oluşturan liflere yapıştığında kalem izleri oluşur.
  6. Sıradan bir kalem 56 kilometre uzunluğunda bir çizgi çekebilecek ya da 45,000 kelime yazabilecek kadar grafit içerir. Tarihte kimse bu istatistiği denemedi.
  7. Yunan şair Selanikli Philip, MÖ ilk yüzyılda kurşun yazı araçları kullandı, ancak İsviçreli natüralist Conrad Gesner’in tarif ettiği modern kalem yalnızca 1565’e kadar dayanıyor.
  8. Fransız kalem destekçileri arasında 1795’te kil ve grafit üretişm işlemlerinin patentini alan Nicolas-Jacques Conté, 1828’de ilk kalemtraşın patentini alan Bernard Lassimone ve 1847’de mekanik kalemtraşı geliştiren Therry des Estwaux da bulunuyor.
  9. Fransız araştırmacılar ayrıca kalem izlerini silmek için artık yalnızca kauçuk olarak bilinen saf kauçuğu kullanma fikrini de destekledi. Bu fikir kabul edilene kadar yazarlar hatalarını ekmek kırıntılarıyla siliyordu.
  10. Bugün Amerika’da satılan kalemlerin çoğunun üst kısmında silgi bulunurken Avrupa’dakilerde çoğunlukla yok. Acaba Avrupalılar yanlış yapmayacakları konusunda kendilerine daha mı çok güveniyor?
  11. Henry David Thoreau, Walden’ı yazmak için kalem kullanmış. Büyük ihtimalle kullandığı kalemleri de bedavaya almıştır. Babası Boston’da bir kalem üreticisiydi. Henry burada kendi kalemlerini tasarlama fırsatı buldu.

  12. 1861’de Eberhard Faber, New York’ta ilk Amerikan seri üretim kalem fabrikasını kurdu.
  13. İç Savaş sırasında Federal Ordu askerlerine verilen temel ekipmanlar arasında kurşun kalem de bulunuyordu.
  14. Mekanik kalemler 1822’de patentlendi. İngiliz geliştiricileri tarafından kurulan fabrika 1941’e kadar gayet iyi işledi ancak o sene fabrika bombalandı. Failler büyük ihtimalle Nazilerdi.
  15. 1917’de Sovyet devriminden sonra Amerikan girişimci Armand Hammer’a, Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği’nde kalem ürettiği için monopol hediye edildi.
  16. Bütün kalemlerin yarısından fazlası Çin’den geliyor. 2004’te ülkedeki fabrikalar tam 10 milyar kalem üretti ve bu sayı dünyada 40 defadan fazla kalem dağıtılmasına yetecek bir miktar.
  17. Kalemler sıfır yer çekiminde de yazabilir. Bu yüzden eski Amerikan ve Rus uzay görevlerinde kalem kullanılmıştır. Ancak NASA mühendisleri tamamen ahşaptan yapılan kalemlerin tamamen oksijenden oluşan atmosferlerdeki yanabilirlikleri konusunda endişeliydiler. Üstelik uzayda kalemlerin olması demek etrafta dolaşan grafit parçaları demekti.
  18. Bu endişelerden ilham alan Paul Fisher, 1965 senesinde baskılanmış Fisher Uzay Kalemi’ni geliştirdi. Apollo 1’in fırlatılmasından sonra NASA kurşun kalemlerin insanların olduğu araçlarla uzaya gönderilmesini yasakladı.
  19. Dünyanın en büyük kalemi bir Catell 9000 ve Kuala Lumpur yakınlarında sergileniyor. Malezya ahşabı ve polimerinden yapılan kalem 19 metre boyunda.
  20. Santa Barbara’daki California Üniversitesi mühendisleri, 50 nanametrelik satırlar çizebilmek için bir kalem gibi atomsal kuvvet mikroskobunu kullandı. Bunun tek sebebi bunu yapabiliyor olmalarıydı.   
Kalemler Hakkında Bilmediğiniz 20 Şey konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Para hakkında Bİlmediğiniz 20 Şey

  Para hakkında Bİlmediğiniz 20 Şey

  atm makinesi, kredi kartı, para, para birimleri, paranın tarihçesi Napolyon ne Demiş paraaaaaa paraaaaaa paraaaaaaaa :D:D işte para hakkında bilmediğiniz 20 şey :D:D 1. Vergilerinizi öderken kendinizi o kadar da kötü hissetmenize gerek yok, çünkü bu ritüel Mısırlılar’ın eşya ve emekleriyle vergilerini ödedikleri 5000 sene önceki dönemden beri yapılıyor. 2. Mısır ve Mezapotamya...
 2. Sıçanlar Hakkında Bilmediğiniz 20 Şey

  Sıçanlar Hakkında Bilmediğiniz 20 Şey

  denek fareler, fareler, farelerin ilginç özellikleri, farelerin özellikleri, sıçanlar, sürüngenler fare denilen bu sıçan benim en korktuğummm hayvanlardan biridir bu resimden bile tırsıyorum :D:D 1. Norveç sıçanı olarak da bilinen kahverengi sıçan (Rattus norvegicus) ve daha akrobatik Asyalı kuzeni kara sıçan (Rattus rattus), gemilere kaçak olarak binebilme becerileri sayesinde...
 3. Hijyen Hakkında Bilmediğiniz 20 Şey

  Hijyen Hakkında Bilmediğiniz 20 Şey

  amerika, antibakteriyel temiz mi, antibaktireyel sabun nedir, aztekler, bakteri neden bulunur, bakteri nedir, bakteri nerede olur, bakteriden adam çıkar mı, bakterilerin zararları, basit, Bilim, biri, Charles Guiteau, Charles Meigs, cinsellik, dharma, egzama, fast food, Florida, hastanelerde, hastanelerde neler kirli, hayvan, Henry, hijyen gerçekleri, hijyen kuralları, hijyen nedir, hijyenik,...
 4. Uyku Hakkında Bilmediğiniz 20 Şey

  Uyku Hakkında Bilmediğiniz 20 Şey

  amerika, aşk uykusu, aşkla uyumak, boyunca, cep, dakika, horlama nedir, horlama tedavisi, içinde, kald, kimyasal, milyondan, neden uyumalıyız, operasyonun, oxford, randy gardner, senesinde, sevgiliyle uyumak, Suzanne Somers, uyku, uyku hakkında, uyku nedir, uyku zorluğu, uykusuzluk ilacı, uyumamak için, uyuyamama, üzerinde, volvo, yan, Yani, yüksek 1. Kronik horlama,...
 5. Zaman Hakkında Bilmediğiniz 20 Şey

  Zaman Hakkında Bilmediğiniz 20 Şey

  2c, amerika, Ancak, baz, bcr, benjamin franklin, bile, Bilim, Boston, büyük, c3, c5, çok, Colorado, daha, dönü, douglas adams, elektrik, erken, falan, fazla, fizik, Franklin, Hava da, için, içinde, ini, karar, konu, layan, lda, Los Angeles, Mart, nda, New York, Nino, olan, olarak, parlak, saat, Saatler, saatleri, Sacramento, saniye, senesinde, senkronize, shreveport, tasarruf, trafik, Tüm,...

Sayfayı Paylaş