1. *BEYZA*

  *BEYZA* Administrator Yetkili Kişi

  Kayıt:
  21 Aralık 2011
  Mesajlar:
  16.293
  Beğenilen Mesajlar:
  2.403
  Ödül Puanları:
  113

  Kalın dudaklar inceltilebilirmi?

  Konu, 'Plastik Cerrahi' kısmında *BEYZA* tarafından paylaşıldı.

  Dudak Kalınlaştırma
  Daha dolgun ve hacimli dudaklar, daha belirgin dudak çizgileri, daha çekici kontürler daha özgün bir dudak şekline sahip olmak istiyorsanız, enjeksiyon yöntemi ile dudak estetiği (dudak dolgusu) en çabuk uygulanan, en az yan etki riski ile, doktorunuzun sanatına bağlı olarak en tatmin edici sonuçların alındığı yöntemdir. Enjeksiyon ile dudak estetiği, direk dudak dokusuna veya dudak çevresinde belirlenmiş noktalara dudağı yeniden şekillendirme, hacmini arttırma ve çevresindeki kırışıklıkları azaltmak amacıyla dermal dolgu maddelerinin ince uçlu özel iğnelerle enjekte edilmesidir. Dudak estetiği sadece dudağın kırmızı kısmını dolgunlaştırma işlemi olarak algılanmamalıdır. Dudak çevresine yapılan dudak dolgusu işlemi de dudağın kendisine yapılan kadar estetik görünüm açısından önemlidir. Örneğin üst dudak kontürünün düzgünleştirilmesi, ağız kenarlarının bir miktar kaldırılması dudakların estetik görünümüne büyük katkı sağlamaktadır.
  < Konu Resmi..>  Dudak dolgunlaştırma işleminden önce ilk adım tedavinizi yapacak doktor ile beklentinizin ne olduğu ve dudaklarınızda nasıl bir değişiklik beklediğinizi detaylı konuşmaktır. Öncelikle bilinmesi gereken, dudaklarınızın genlerinizle belirlenmiş size özel yapılar olduğu, dolgu işlemi ile daha dolgun, şekilli ve genç görünecek şekilde güzelleştirilebileceği, fakat tamamıyla değiştirilmesinin mümkün olmadığı gerçeğidir.

  İşlemden önce yüzeysel olarak veya enjeksiyon ile lokal bir anestezi uygulanır. Aneztezi, işlemin sizin için acısız ve mümkün olduğunca konforlu olmasını sağlayacaktır. Bazı dolgu maddeleri kendi bünyesinde anestezik madde içermektedir. Anesteziden sonra çeşitli tekniklerle dolgu maddesi belirlenmiş noktalara enjekte edilir. İşlemin başarısı doğru dolgu maddesi seçilmek şartıyla büyük ölçüde uygulayıcının tekniği ve ustalığı ile ilgilidir. Dudaklarınızın yeni şeklinin genel yüz yapınıza uygun olması nihai sonuçtan memnun olmanız açısından önemlidir. Genelde prensip olarak minyon bir yüz yapısına, küçük bir burna ve gözlere sahip kişiler için dudakların çok fazla dolgunlaştırılarak kalınlaştırılması önerilmez. Aşırı dolgun dudaklar doğal olmayan bir görüntüye sebep olabilir. Genelde prensip olarak alt dudak üst dudaktan daha kalın olmalıdır.

  Dudakların kalın ve dolgun olması gençliğin göstergesi iken, incelmiş ve kenarlarında kırışıklıklar olan dudaklar yaşlılığın ifadesi olmaktadır. Dudağın ince olması bazen genetik olarak ortaya çıkar, bazen de yaşlanma ile dokuların erimesine bağlı olarak oluşur. Dudak yaşlanması yüz yaşlanmasına paralel olarak ilerlemektedir. Alt dudak sarkması ileri derecede olursa, gülme ve konuşma anında alt dişler görünür hale gelebilir. Buna dental show adı verilir ve yaşlanmanın önemli kriterlerindendir. Genç yaşlarda ise gülme ve konuşma anında, üst dişler daha görünür haldedir.

  Dudak estetiğinde nelere dikkat etmek gerekir?

  Dudakların görünümünde çene yapısı, burun ve dişler önemli yer tutar. Dudakların yerleşimi dışında dudağın boyu, genişliği, alt ve üst dudak kalınlıkları, gülme durumunda dişlerin ne kadar görüldüğü de operasyon planı açısından önemlidir. Alt dudak, üst dudaktan daha dolgun olmalı, gülerken diş etleri görünmemelidir.
  Dudaklar, burun ucundan çene ucuna çizilen hayali çizginin gerisinde kalmalıdır. Bu hattın önünde yer alan abartılı dudaklar estetik bir görüntü vermeyecektir.

  Dudak estetiği kimlere yapılır?

  Dudak estetiği, dudakları genetik olarak ince olanlar, dudakları zamanla yaşlanmaya bağlı doku kaybı sonucu incelenler, dudakları normal görünümde olup da daha kalın ve dolgun dudaklarla daha genç, daha güzel ve daha çekici olmak isteyenlere uygulanmaktadır. Bunun dışında birde dudakta kanser ya da yaralanma sonucu doku kaybı olanlara uygulanan dudağın yeniden onarımı ile ilgili ameliyatlar vardır. Bu ameliyatlar estetik kaygı kadar fonksiyonel açıdan da önemlidir.

  Hazır dolgu maddeleriyle dudak kalınlaştırma nasıl yapılır?

  Dudak kalınlaştırmak için en çok kullanılan, en sağlıklı olan ve en az reaksiyon yapma ihtimali olan madde Hyalüronik asittir. Bu madde vücuttaki dokuların yapı taşlarından olan bir maddedir. Uygulaması çok kolay ve çabuktur. İşlem yapıldıktan sonra işe veya norml yaşantınıza hemen dönebilirsiniz. Dudağı uyuşturan bir krem sürülüp 15 dakika bekledikten sonra ağrısız bir şekilde yapılmaktadır. Kullanılacak madde miktarı önceden kesin olarak tahmin edilemez. İşlem arzulanan dolgunluğa ulaşınca tamamlanmış olur. Kalıcılığı 6 ay ila 1 yıl arasında değişen markalar vardır.

  Kişinin kendi dokularıyla dudak estetiği nasıl yapılmaktadır?

  Bu şekilde yapılan dudak estetiğine otojen dokularla dudak estetiği de diyebiliriz. Otogen maddelerden yağ greftleri, dermis greftleri ( mevcut olan izlerden alınabilir) ve fasya greftleri (Şakak bölgesindeki saçlı derinin altından) dudak kalınlaştırma amacıyla kullanılabilir. Yağ greftleri belli bir süre sonra belli oranda erimeye uğrayarak yaklaşık %30-40 oranında kalıcı olmaktadır. İstenilen dolgunluğu sağlayabilmek için 2-3 seans uygulanması gerekir. Dermis ve fasya greftleri daha az erime gösteren ve kalıcılığı daha uzun olan dokulardır. Ancak bu greftlerin alındığı bölgede bir miktar iz kalır, ya da eğer varsa daha öneki bir iz yerinden alınabilir. Yağ greftinde iz söz konusu değildir.

  Ameliyatla dudak estetiği nasıl yapılmaktadır?

  Cerrahi olarak da dudak şeklini değiştirmek ve kalınlaştırmak mümkündür. Dudak mukozasını ( kırmızı renkte olan bölüm ) ilerleterek dudakta kalınlaşma sağlayan ameliyatlardır. Sonuç kalıcıdır. İyileşme 2-5 günde tamamlanır. Lokal anestezi altında yapılan basit ameliyatlardır. Kişideki probleme göre uygulanacak cerrrahi teknik değişiklik gösterir. Özellikle daha ileri yaşta ve üst dudağı uzun, kenarlarında kırışıklıkları olan kişilerde dudak mukozası üzerindeki deriden 2-3mm eninde bir deri şeridi çıkartılıp ( martı kanadı şeklinde ), dudak mukozası yukarıya doğru ilerletilir. Bu yöntem çok iyi sonuç verir ancak hasta seçimini iyi yapmak gerekmektedir.

  Diğer bir cerrahi yöntem ise; burun altı dudak kaldırma ameliyatıdır. Burnun hemen alt kenarından kıvrımlara uygun olarak boğa boynuzu şeklinde kesilerek bir miktar deri çıkarılır ve deri yeniden dikilerek dudak yukarı doğru asılmış olur. Burun altında ince bir kesi izi kalır. Genellikle üst dudak derisi geniş olan hastalarda, mesafeyi kısaltmak için yapılmaktadır. Böylece üst dişlerin görünmesi sağlanmış olur.

  Kalın dudakların inceltilmesi mümkünmüdür?

  Bazen aşırı kalın olan dudakların küçültülmesi amacıyla da dudak inceltme ameliyatı yapılabilir. Kalın olan dudağın mukozasından ( kırmızı renkli kısım ) elips şeklindeki bir parça altındaki yağ dokularıyla birlikte çıkartılır ve uygun bir teknikle dikilir. Bu işlem lokal anestezi ile yapılır. Oluşan şişlik ve morluklar birkaç gün içinde kaybolur. Mukozada yapılan dikişlerin izleri görünür olmadığından ameliyat sonrası herhangi bir iz problemi oluşmamaktadır.
   
 2. Ecem ;)

  Ecem ;) Üye Üye

  Kayıt:
  21 Nisan 2017
  Mesajlar:
  165
  Beğenilen Mesajlar:
  6
  Ödül Puanları:
  18
  Benim alt dudak kalın üst dudak ince . Üst dudağımı kalınlaştırmayı düşünüyorum. Üst dudağa dolgu yaptırcam. Gerçi dudağa dolgu yaptırmakta riskli. Kiminin dudağı ördek gibi oluyor . Yada dudağın simetrisi bozuluyor bu yüzden biraz kararsızım .Acaba bu sitede dudağına dolgu yaptıran varmı ? Ypanlar lütfen deneyimlerini paylaşabilirmi ?
   
Kalın dudaklar inceltilebilirmi? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Dudak

  Dudak

  Düzgün dudak sözü etkili söylemeye, akraba ve dostların hayırhah olmalarına, Dudak insanın rızkına, sırlarına, kapı kilidine, yeme ve içmeye, sevinç ve kedere, Dudak yarılması birinin gıybetini yapmaya, dudakta uçuk çıkması sevinçli bir durumun ortaya çııkmasına, Dudağın pörsümesi, solması ve göğermesi yaşlanmaya, hastalığa yahut vefata, Dudak bazen eşe, bir şeyin iki yakasına delalet...
 2. Dudaklarda “SUS”kaldım gözlerde “YAŞ”kaldım

  Dudaklarda “SUS”kaldım gözlerde “YAŞ”kaldım

  Biliyordum... Suskunluğuna öyle alışmış ki zemheri yüreğim, Sen söylemesen de,getirmesen de dile ve anlam getiremesem de;buralara ait olmadığını kabullenebiliyorum... Kimlere uzanıyordu ellerin? Benimkilere dokunmama nedenine nasıl da uzaktı gözlerim... Cayır cayır sana yanan ve bir o kadar susuz, Bir o kadar ıssız, Sana,varlığına,bana kattıklarına ve belki daha da fazla...
 3. İnce Dudaklar Makyajla Nasıl Kalın Gösterilir ?

  İnce Dudaklar Makyajla Nasıl Kalın Gösterilir ?

  ince dudakları kalın göstermek dudak kalınlaştırma makyajı Sevgili melekler, ilerleyen makyaj teknikleri sayesinde profesyonelce yapılan makyajlarla en sıradan kadınlar bile birer dünya güzeline dönüşüveriyor. Biz de bu yazımızda makyaj tekniğiyle ince dudakları kalın göstermek konusunda bazı tüyolar vereceğiz sizlere..:) - Dudak renginizle uyumlu bir dudakl kalemi seçerek dudak...

Sayfayı Paylaş