Etiketler:
 1. TİTAN

  TİTAN *Melekler Mekanı*

  Kayıt:
  21 Eylül 2012
  Mesajlar:
  14.147
  Beğenilen Mesajlar:
  1.646
  Ödül Puanları:
  113

  Kalitesiz Makyaj Malzemesi Kör Ediyor!

  Konu, 'Makyajın Püf Noktaları' kısmında TİTAN tarafından paylaşıldı.

  kalitesiz makyaj malzemesi, makyaj malzemeleri hakkında, makyaj yaparken

  Sevgili melekler, güzelliğinize güzellik katmak isterken sağlığınızdan olmayın! Makyaj malzemelerinizi mutlaka işinin ehli markalardan almaya özen gösterin. Zira kalitesiz makyaj malzemesi kullanımı ve sonrasında göz bakımının ihmali göz sağlığını olumsuz yönde etkiliyor. İşte detaylar...


  < Konu Resmi..>

  Göz makyajının; kimi zaman buğulu, kimi zaman etkileyici ve çekici bakışlara sahip olmak isteyen kadınlar için ayrı bir yeri var. Ancak makyaj malzemelerinin seçiminde kalitesiz ürünlerden uzak durmak gerekiyor çünkü kalitesiz makyaj malzemeleri ve göz bakımına dikkat etmemek, göz sağlığını olumsuz etkiliyor. Veni Vidi Göz Grup Uzmanlarından Op. Dr. Özer Kavalcıoğlu, “Göz altına, göz kapağına hatta alt kirpiklerin diplerine kadar sürülen göz kalemleri ve farlar, bazen akarak gözün içine girer. Bu da alerjiden enfeksiyona kadar birçok göz problemine davetiye çıkarır. Hatta bu ürünlerin içindeki kimyasallar, körlüğe bile yol açabilir” diyor.

  Göz kuruluğuna yol açıyor

  Göz ve çevresi, vücuttaki diğer bölgelere göre daha hassas. Çünkü gözlerde fazlaca damar ve sinir dokuları bulunuyor. Bunun için kullanılacak makyaj malzemelerinin de doğru seçilmesi gerekiyor. Yanlış seçilen makyaj malzemeleri, en çok göz alerjisine neden oluyor. Kızarıklık, yanma, kaşıntı, batma, sulanma, çapaklanma gibi yakınmalar alerjinin belirtileri arasında. Op. Dr. Kavalcıoğlu, yoğun yağ içeren kozmetik malzemelerin kullanılmamasını tavsiye ederken, “Yağlı ürünler, gözyaşına karışıp bir tabaka oluşturarak görmeyi bulanıklaştırıyor ve istenmeyen sonuçlara yol açıyor. Bu tür ürünler, korneanın beslenmesi için gerekli gözyaşının işlevini engelleyerek korneada oksijensizliğe neden oluyor. Doğal olarak gözlerde günümüzün sorunu olan kuruluk meydana geliyor” açıklamasında bulunuyor.

  Göz sağlığı için bunlara dikkat

  Op. Dr. Özer Kavalcıoğlu, makyaj yaparken göz sağlığının bozulmasını önlemek için şu önerilerde bulunuyor:

  • Makyaj malzemesi satın alırken güvenilir markaları ve yine üzerinde "Hipo-alerjenik" veya "Dermotolog onaylı" yazan ürünleri tercih etmelisiniz.

  • 3 ayda bir maskaranızı değiştirmelisiniz. İçeriğinde 10 adetten fazla bileşen olmayan ürünleri kullanmalısınız.

  • Göz kalemini gözünüzün içine sürmekten sakınmalısınız. Aksi takdirde kirpik diplerindeki yağ bezlerinin kanal ağzı tıkanabilir.

  • Makyaj yapmadan önce mutlaka ellerinizi yıkamalısınız. Makyajınızı düzeltmeye çalışırken kirli temizleme mendillerini kullanmamalısınız.

  • Kullanım tarihi geçmiş ürünler, gözlerde önemli problemlere yol açabilir. Bu yüzden, renginde bozulma ve kokusunda değişiklik meydana gelen ürünlerden kaçınmalısınız.

  • Göz makyajınızı temizlemeden yatmamalısınız. Yoksa gözlerde tahrişe, kapak kenarlarındaki gözyaşı kanallarının ağızlarını kapatabileceğinden arpacık, kapak kisti ve gözyaşı azlığına neden olabilir.

  • Suyla kolayca temizlenebilen makyaj malzemelerini tercih etmelisiniz. Ayrıca maskaranın sıvı ortamı, mikropların kolayca üremesine neden olur. Bu da gözde şişme, ciltte kızarma ya da pullanma meydana getirir.
   
Kalitesiz Makyaj Malzemesi Kör Ediyor! konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. En çok kullandığınız makyaj malzemesi nedir?

  En çok kullandığınız makyaj malzemesi nedir?

  Melekler Mekanı üyeleri olarak hangi makyaj malzemesini çok kullanıyorsunuz bayanlar? Başka bir üyeden alıntı mesajdır. NeMeSiS tarafından düzenlendi.
 2. Sahte Gözlük Kör ediyor..

  Sahte Gözlük Kör ediyor..

  Güneş gözlüğünün aksesuardan öte göz sağlığı açısından çok önemli olduğunu belirten uzmanlar, “Gözlüğün sahtesi körlüğe bile yol açıyor” diyor. Özellikle ozon tabakasının incelmesi ve anormal iklim değişikliklerinin göz hastalıkları üzerindeki olumsuz etkileri güneş gözlüğünün önemini daha artırıyor . Sadece bir aksesuar değil Güneş gözlüğünün bir aksesuardan çok göz sağlığını korumak...
 3. Kör Eden Makyaj !

  Kör Eden Makyaj !

  BİLİMADAMLARIkozmetiklerle ilgili ürkütücü bir gerçeği ortaya çıkardı. Birçok rimelgöz kalemi ve farda bulunan pigment ve fatalat gibi kimyasal maddelergözde ciddi sağlık sorunlarına neden oluyor. Uzmanlar özellikle gece rimel ve göz kalemi silinmeden uyumanın körlüğe varan sorunlarına yol açtığını belirtiyor. Gözdeki alerjilerin yüzde 92'sinin makyaj malzemelerinden kaynaklandığını belirten...
 4. vazgecemeyeceğiniz makyaj malzemesi hangisidir??

  vazgecemeyeceğiniz makyaj malzemesi hangisidir??

  makyaj malzemesi bir kadın için vazgecilmez olanlardan biri de makyaj malzemesidir....cünkü bir kadın güzelliğine güzellik katmak ister....peki ;; vazgecemeyeceğiniz makyaj malzemesi hangisidir??
 5. En Çok Kullandığınız Makyaj Malzemesi Hangisi?

  En Çok Kullandığınız Makyaj Malzemesi Hangisi?

  makyaj malzemesi, en çok kullanılan makyaj malzemesi, en sevilen makyaj malzemesi Sevgili melekler, az ya da çok her kadın makyaj yapmayı sever ve yapar. Hiç hoşlanmam diyenler bile en zaından bir kalem çekiverir. Dışarda yapmayı sevmeyen evde yapar. Evde yapmaya uğraşamayan makyajsız dışarı çıkmaz. Şimdi gelelim sorumuza. Sizin en çok tükettiğiniz, dolayısıyla en çok kullandığınız makyaj...

Sayfayı Paylaş