Etiketler:
 1. Misafir

  Misafir Forum Okuru

  Kalp çarpıntısının nedenleri

  Konu, 'Tüm Sağlık Konuları' kısmında Misafir tarafından paylaşıldı.

  kalp çarpıntısının nedenleri, belirtileri, sebebi, tedavisi, neden olur, zararları, sebepleri nelerdir buyrun bu yazımızda öğrenelim arkadaşlar

  Zaman zaman bir çok kişi, kalbinin hızlı hızlı çarptığını hisseder. Peki kalp çarpıntısının nedenleri nelerdir ve ne yapmak gerekir; buyrun bu makalemizde bilgi edinelim Melek'lerim.


  [​IMG]



  Kişinin kendi kalp atışlarını sert ve kuvvetli bir şekilde hissetmesine çarpıntı diyoruz. Egzersiz sonrası, sinirlenme, uyarılma, korkma durumlarında normal olarak hissedilebilir. İstirahatta veya ufak hareketlerle hissediliyorsa araştırılmasında fayda vardır.
  Günümüzde çok sık şikâyet edilen çarpıntı, bazen sadece huzursuzluk yaratan bir his olarak kalır bazen de ciddi ve ölümle sonuçlanabilecek olayların habercisi olabilir.

  Normalde kişinin kalp atışları istirahatta dakikada 60 ile 100 arasında düzenli olarak atar. Sabit tek bir değer yoktur. Düzenli spor yapanlarda, ritim yavaşlatıcı ilaç kullananlarda dakikada 50 atıma kadar şikâyet eşlik etmediği sürece normal kabul edilebilir. Kalbin hızlanması (taşikardi), yavaşlaması (bradikardi), düzensiz atması (aritmi) yüksek tansiyonda olduğu gibi sert vurması veya psikolojik sebeplerle çarpıntı ortaya çıkabilir. Göğüste, boyunda, ensede hissedilebilir.

  Genellikle çarpıntı ciddi sorunlar yaratmaz. Ancak bilinen bir kalp damar veya kapak hastalığı varsa, kalp hastalığı için risk faktörleri taşıyorsa, kan tuzlarında bozukluk olabileceği düşünülüyorsa çarpıntını ciddi sonuçlar doğurabileceği unutulmamalıdır.

  Özellikle bayılma hissi, bilinç kaybı, nefes darlığı, göğüs ağrısı, aşırı terlemeyle birlikteyse mutlaka acil sağlık yardımına ihtiyaç vardır. Her 7 hastanın 1’inde sebep bulunamamaktadır. Genellikle bunlar zararsızdır.

  Sebebi nasıl anlaşılır?

  Özellikle kişinin çarpıntıyla neyi hissettiği; nasıl ve ne zaman başlayıp bittiği; süresi; baş dönmesi, göğüs ağrısı, bayılma gibi ek şikâyeti olup olmadığı; başka hastalıkları; kullandığı ilaçlar; alışkanlıkları sorgulanmalıdır. Çarpıntı başladığı andaki nabız, ateş, tansiyon değerleri kaydedilmelidir. Çarpıntı hissedilen dönemde çekilen elektrokardiyografi çok değerli bilgiler verir.

  Genellikle doktora başvurulduğunda çarpıntı geçmiştir. Her gün tekrarlayan bir şikâyet ise 24 saat boyunca tüm kalp atımlarını kaydeden ritim holter cihazıyla kişinin günlük işlerini aksatmadan ritim bozukluğu olup olmadığı anlaşılabilir. Daha seyrek ve kısa süreli şikâyetlerde “olay kaydedicilerle” sadece çarpıntı sırasında kısa süreli kayıt almak mümkündür. Bu cihazlar haftalık, aylık ve yıllık sürelerle kiralanabilir. Sebebe yönelik ekokardiyografi, efor testi, magnetik rezonans (MR), bilgisayarlı tomografi (BT), koroner anjiyografi ve elektrofizyolojik çalışma da seçilmiş hastalara uygulanabilir.

  Nedene yönelik tedavi

  Çarpıntı tedavisi öncelikle sebebe yönelik olmalıdır. Kansızlık, tiroid hastalığı, kan tuzlarında bozukluk gibi nedenler düzeltilmelidir. Tedavi şikâyetleri ortadan kaldıracak, hayati tehlike varsa bunlardan koruyacak, günlük yaşantısını etkilemeyecek şekilde planlanır. Gerektiğinde ritim düzenleyici ilaçların kullanılması, kalıcı kalp pili veya ritim düzenleyici cihazların takılması, hatta cerrahi girişimler önerilir.

  Başlıca çarpıntı sebepleri

  - Egzersiz.
  - Stres, korku, endişe.
  - Ateş.
  - Kafein, nikotin, alkol, kokain, bazı diyet hapları gibi uyarıcılar.
  - Tiroid bezinin fazla çalışması.
  - Kansızlık.
  - Derin nefes alıp verme.
  - Kandaki oksijenin düşmesi.
  - Tiroid, astım, hipertansiyon, grip, depresyon, ritim düzenleyici ilaçların bazıları.
  - Kalp hastalıkları.
  - Panik atak.

  Çarpıntıdan korunmak için neler yapılmalı?

  - Uyarıcı özelliği olan alışkanlıklarınızdan (çay, kahve, sigara, alkol, kokain, çikolata, kola) ve ilaçlardan uzak durun.
  - Dengeli ve yağ içeriği düşük beslenin. Aşırı kiloluysanız kilo verin.
  - Düzenli egzersiz yapın.
  - Stresinizi kontrol altına alın (yoga meditasyon veya ilaçla).
  - Uykunuzun düzenli olmasına dikkat edin.
  - Kan basıncınızı, kolesterol ve şekerinizi kontrol altında tutun.
  - Ritm düzenleyici ilaçları düzenli kullanın. Doktora danışmadan kesmeyin.
  Dr. Hasan İnsel


   
Kalp çarpıntısının nedenleri konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Kalp Çarpıntısına Ne İyi Gelir?

  Kalp Çarpıntısına Ne İyi Gelir?

  kalp çarpıntısına ne iyi gelir kalp çarpıntısına iyi gelen bitkiler çarpıntıya ne gelir carpintisina çarpıntısı Kalp rahatsızlıklarına ve psikolojik etkenlere bağlı olarak görülen kalp çapıntısına karşı iyi gelen bitkisel çözüm önerilerini sizler için paylaşıyorum. 20 gram anason 20 gram alıç bitkisi 20 gram rezene 20 gram oğul otu şifalı otlarına ihtiyacımız olacak. Peki çarpıntılara ne iyi...
 2. Kalp Çarpıntısının Sık Sık Oluyorsa Dikkat!

  Kalp Çarpıntısının Sık Sık Oluyorsa Dikkat!

  sık sık kalp sıkışması Meleklerim bazen umursamaz davranabiliyoruz ama lütfen sağlığınızla ilgili hiçbir konuda umursamaz olmayın.Sağlık gitti mi geri gelmesi zor olan bir hazinedir,unutmayalım. Kalp Çarpıntısının Sık Sık Oluyorsa Dikkat! – Herkes oluyordur mutlaka ama dikkat edilmesi ve doktora başvurulması gereken önemli bir durumdur. Uzmanlar, kalp çarpıntısının sık sık tekrarlaması...
 3. Hamilelikte Kalp Çarpıntısının Nedenleri?

  Hamilelikte Kalp Çarpıntısının Nedenleri?

  gebelikte kalp çarpıntısı neden olur,hamilelikte kalp çarpıntısı neden olur,gebelikte çarpıntısı olanlar,hamilelikte kalp sorunları,hamilelikte kalp tedavisi hakkında bilgiler hamilelik dönemindeki kalp çarpıntılarının kansızlığın habercisi olabilir.Çarpıntı bazen kansızlığın habercisi de olabilir. Gebelerde kan miktarı arttığı için kanın yapımı için gerekli olan demir ihtiyacı da artar....
 4. Kalp Yetmezliği Nedenleri

  Kalp Yetmezliği Nedenleri

  kalp yetmezliği nedir,kalp yetmezliğinin nedenleri,kalp yetmezliğinin belirtileri,kalp yetmezliğinin tedavisi hakkında bilgiler Kalp Yetmezliği Nedir? Kalbin kan pompalama görevini, vücudun oksijen ve enerji ihtiyacını karşılayamayacak kadar kaybetmesi durumuna Kalp Yetmezliğidenir. Kalp Yetmezliği Nedenleri: Kalp yetmezliğine neden olan başlıca unsurlar; Kalbi besleyen damarların...
 5. Kalp Romatizması Nedenleri

  Kalp Romatizması Nedenleri

  kalp romatizması nedir,kalp romatizması sebepleri,kalp romatizması belirtisi,kalp romatizması tedavisi hakkında bilgiler Kalp Romatizması Nedir? Üst solunum yollarında meydana gelen hastalıklardan sonra eklemlerde oluşan iltihaplanma ile gelişen romatizmanın kalbe ulaşıp kalp kapaklarında da iltihaplanmaya neden olması ve bu iltihap nedeniyle kalp kapaklarının daralması ve yetersizliği...

Sayfayı Paylaş