1. THESECRET

  THESECRET "Adalet olunca yiğitliğe lüzum kalmaz"

  Kayıt:
  16 Temmuz 2014
  Mesajlar:
  2.146
  Beğenilen Mesajlar:
  225
  Ödül Puanları:
  63
  Şehir:
  İstanbul

  Kalp krizi sonrası anevrizma riski

  Konu, 'Kalp Hastalıkları' kısmında THESECRET tarafından paylaşıldı.

  anevrizma,beyin anevrizmaları,kalp krizi sonrası beynin oksijensiz kalması,kalp krizi sonrası bilinç kaybı,kalp krizi sonası beyinde hasar, < Konu Resmi..>  Damarın genişlemesi sonucu ortaya çıkan kalp anevrizması, özellikle kalp krizi geçiren hastalar için hayati risk taşıyor.

  Memorial Ankara Hastanesi Kalp ve Damar Cerrahisi Bölüm Başkanı Prof. Dr. Cem Yorgancıoğlu, yaptığı yazılı açıklamada, damar duvarının çeşitli nedenlerle zayıflayıp bozulması sonucu genişlemesi ve balonlaşmasının anvrizma olarak tanımlandığını belirterek,sürekli yorgunluk, nefes darlığı, göğüs ağrıları ve çarpıntısının dakalp anevrizmasının en önemli bulguları olduğunu ifade etti.

  Kalp anevrizmasının, özelliklekalp krizlerinden birkaç hafta sonra ortaya çıkabildiğine dikkati çeken Yorgancıoğlu, hastaların bir kısmının hiçbir rahatsızlık hissetmediği için anevrizmaya erken müdahale edilemediğini vurguladı. Yorgancıoğlu, bunun hayati risk taşıdığını ifade ederek, kalp anevrizmasının ciddiye alınması gereken bir Sağlıksorunu olduğu uyarısında bulundu.

  Yorgancıoğlu, özellikle kalp krizi geçiren hastaların duyarlı olması gerektiğinin altını çizerek, şunları kaydetti:

  "Kalp krizi sonrasında ortaya çıkan kalp anevrizması vakalarının neredeyse tamamında koroner arter hastalığı da görülmektedir.Tanı konulmasında hasta öyküsünün dikkatlice dinlenmesi son derece önemlidir. Birçok hastanın öyküsünde yakın ya da geçmiş bir tarihte geçirilmiş kalp krizi öyküsü vardır.

  Genellikle kalbin ön yüzünde yer alan büyük damardan geçirilmiş ağır bir kalp krizi sonrasında eğer erken müdahale şansı ya da imkanı olmamış ise o bölgenin kas dokusunun büyük kısmında hasar oluşur. Bu hasar sonucunda kas hücrelerin büyük kısmı öldüğünden iyileşme sürecinde bu bölgenin kasılamayacak şekilde iyileşmesi ile ortaya çıkan balonlaşma, bazı hastalarda çabuk yorulma, nefes darlığı benzeri kalp yetmezliği bulgularına neden olmakla birlikte bazen de herhangi bir bulgu vermeyebilir. "

  -Cerrahi yöntemle tedavisi mümkün

  Kalp anevrizmasının tedavisinde yöntem belirlerken hastanın durumunun, kalp krizi sonrasında geçen sürenin ve rahatsızlığın boyutunun iyi değerlendirilmesi gerektiğini ifade eden Yorgancıoğlu, tedavide genellikle cerrahinin tercih edildiğini belirtti.

  Yorgancıoğlu, anevrizmanın küçük olması, pıhtı bulunmaması ve kalp yetmezliği olmaması halindetıbbi izlemin yapılabileceğini aktardı.


   
Kalp krizi sonrası anevrizma riski konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Kellİk Ve Kalp Krİzİ Rİskİ

  Kellİk Ve Kalp Krİzİ Rİskİ

  Mersin Üniversitesi Tıp Fakültesinde kalp krizi geçirmiş 250 erkek üzerinde iki yıl süreyle yapılan araştırmada, hastaların yüzde 71inin kel oldu unun gözlemlendi ini bildirildi. Doç. Dr. Gökhan Cin, toplumumuzda önemli bir stres kayna ı olan erkek kelli inin, kalp sa lı ını tehdit etti ini söyledi. Sorunun, erkeklik hormonu olan testesteronun kalp damarlarındaki tahrip edici etkisinden de...
 2. Kalp cerrahlarında kalp krizi riski yüksek

  Kalp cerrahlarında kalp krizi riski yüksek

  Türkiye'de her yıl iki milyon kalp hastasından 130 bini hayatını kaybediyor. Kalp hastalıklarının artmasındaki en önemli neden ise stres. Yapılan bir araştırma, pilotlarda ve kalp cerrahlarında sürekli ölüm ile iç içe olmalarının kalp krizi riskini arttırdığı ortaya çıktı. Gazetecilerde de düzensiz beslenme ve aşırı sigara kullanımına bağlı olarak kalp krizi oluşuyor.
 3. Kısa bacaklılarda kalp krizi riski daha fazla

  Kısa bacaklılarda kalp krizi riski daha fazla

  Uzmanlar çok ilginç bir açıklama yapmışlar haberin ilginçliğine gelince kalp krizi riskini en fazla taşıyan kimseler kısa bacaklı kişilermiş Bakın haberin devamı şöyle: İngiliz bilim adamlarının 60-79 yaşları arasındaki 4 bin kadın üzerinde yaptığı araştırma sonucuna göre, kalp krizi riskinin, kadınların bacak boyuyla doğru orantılı olduğu gerçeğini ortaya çıkarttı. Uzmanlar, bacak boyu 75...
 4. Kalp Krizi Riski

  Kalp Krizi Riski

  kalp krizi riski kalp krizi riski testi kalp krizi riski hesaplama ile ilgili bilgiler burada melekler. İnsanın neresi ağrısa canı orda derler melekler, çok doğru. Yalnız bazı hastalıkları var ki son derece kötü sonuçlar doğurabiliyor. Bunların başında da kalp krizi geliyor. Kalp krizi riski sigara içen, diyabeti ve obezitesi olan kişilerde daha yüksektir. Bu makalemizde kalp krizi riski...
 5. Boşanan kadınlar kalp krizi riski taşıyor !

  Boşanan kadınlar kalp krizi riski taşıyor !

  16 bine yakın şahıs üzerinde gercekleşen çalışmaya göre boşanmalardan en çok fazla bayanlar olumsuz etkileniyor ve tekrardan evlendiklerinde de kalp krizi (kalp aksesi) riski çok fazla az düşüyor. Circulation adlı dergide yayımlanan çalışmaya göre boşanma bağlantılı kronik stres gövde üzerinde uzun vadeli bir olumsuz etki yapmakda . Bir yakının kaybedilmesinin kalbi çok büyük bir risk...

Sayfayı Paylaş