gebe
 1. SadmiN

  SadmiN ♥ Ölürüm Sana Mavimm ♥ Yetkili Kişi

  Kayıt:
  29 Mayıs 2007
  Mesajlar:
  15.519
  Beğenilen Mesajlar:
  1.024
  Ödül Puanları:
  113

  Kalp YetmezlİĞİ

  Konu, 'Hastalıklar ve Tedavileri' kısmında SadmiN tarafından paylaşıldı.

  KALP YETMEZLİĞİ
  · Kalbin kan pompalama gücünün yetersiz olduğu ciddi bir hastalıktır.
  · Vücuda yeterli kan akımını olmaz, akım bozulduğu için kalbe dönemeyen kan damarlarda birikir.
  · Pompalama yetersizliği, kalbin kendi damarlarına ait hastalıklar, kalp kası hastalıkları, kalp kapakçık hastalıkları, tansiyon yüksekliği ve alkole bağlı olarak ortaya çıkar.
  · İnsanlar, "yoğun kalp akciğer rehabilitasyon" programlarını (Egzersiz, beslenme alışkanlıklarının değişmesi, düzenli ilaç kullanımı ve yaşam tarzı değişiklikleri) öğrenerek kalp yetmezliği ile savaşabilirler.

  Kalp yetmezliği belirtileri:
  · Ayak bileklerinde şişme (Hasta yatalaksa şişme, sırtın alt kısımlarında görülür) .
  · Kesik kesik nefes alma (Genellikle çaba ile ve sırtüstü yatınca),
  · Halsizlik, iştah değişmeleri,

  · Göğüs ağrıları, · Kilo değişiklikleri,
  · Nezle gibi hafif hastalıklara dirençsizlik.

  Tanı :
  Merdiven çıkarken ve ekzersiz halinde nefes darlığı olur. İleri dönemlerde yüksek yastıkta yatma zorunluluğu ve geceleri nefes darlığı görülür. Halsizlik ve nefes darlığı hissedince doktora başvurmak gerekir. Bir seri test yapılır.
  · Ejeksiyon fraksiyonu EF (kalbin her kasılmada ne kadar kan alıp pompaladığının ölçülmesi sonucu elde edilen değer)
  · O2 tüketimi testleri (kalp ve akciğerlerin vücuda O2 sağlamak için nasıl çalıştığını belirleyen testler)
  · Kalp yetmezliğinin anahtar belirtilerinden bir tanesi "efor kapasitesi " azalmasıdır. Bunu anlıyabilmek için kalp-akciğer ekzersiz testleri yapılır. Bu testler kalbin, akciğerlerin, kan damarlarının ve kasların bir arada çalışmaları hakkında bilgi verir. Bilgisayar yardımıyla yapılan bu testte, VO2 max adı verilen bir değer elde edilir. Bu değer, hastanın maksimal ekzersizdeki O2 tüketimini verir.

  Kalp hastalarını gündelik yaşam şartlarına göre sınıflandırma:
  Sınıf 1 Kişinin hayatında hiçbir kısıtlama yoktur. Gündelik hayatındaki fiziksel çabalar aşırı yorgunluk, nefes darlığı ve çarpıntı yaratmaz.
  Sınıf 2 Gündelik hayatındaki fiziksel çabalarda çok hafif sınırlanma vardır. Yorgunluk, nefes darlığı , çarpıntı veya angina(Göğüs ağrısı) oluşur. İstirahatte hastalar rahattır.
  Sınıf 3 Gündelik hayatındaki fiziksel çabalarda bariz sınırlanma vardır. Hastalar istirahatte rahat oldukları halde normal fizik çabalardan bile düşük bir hareketle semptomlar (belirtiler) oluşur.
  Sınıf 4 Herhangibir hareketi rahat yapamazlar. İstirahatte bile kalp yetmezliği bulguları vardır. En küçük fizik çabada rahatsızlık artar.

  Tedavi:
  · Egzersiz: Kalp yetmezliği olan hastaların istirahat etmeleri gerekmesine rağmen, devamlı istirahat etme halinde diğer kaslarda olduğu gibi kalp kasında da kondüsyon kaybı olur. Birçok kalp doktorları hastalarına egzersiz programı uygulamaktadır. İlaç tedavisi ile birlikte ekzersiz yapılırsa ameliyata ihtiyaç olmadan hastalar daha iyi duruma gelebilirler.
  · Diyet: Tuz alımını kısıtlama, alkolü bırakma,kilo takibi ve ideal kiloda kalma.
  · İlaç tedavisi: En çok kullanılan ilaçlar diüretikler, digoxin, ACE inhibitörleridir.
  o Diüretikler idrar söktücü ilaçlardır. Bunlar su ve tuz atılımını artırır.Böylece akciğerlerin yükü ve bacaklardaki şişme(ödem) azalır.Potasyum ve magnezyumun da aynı zamanda atılımı arttığı için,potasyum ve magnezyum seviyesinin de kontrolu ve gerekirse K ve Mg tabletlerinin tedaviye eklenmesi gerekir.
  o Digoxin kalbin pompalama gücünü artırır.Ritm bozukluklarında da faydalıdır.
  o ACE inhibitörleri arterleri dilate ederek kalbin iş yükünü azaltır. Böylece daha fazla kanın etkili olarak pompalanmasını sağlar.
  · Yeni ilaç tedavisi seçenekleri: Sempatik sinir sisteminin gereğinden fazla aktive olması, kalp yetmezliğinde hastalığın ilerlemesine sebeb olur. İlk bakışta, Kalp yetmezliğinde beta bloker ilaçların kullanılması sakıncalı gibi görünmesine rağmen bu ilaçların düşük dozlarda kullanılması hastalığın ilerlemesini azaltmıştır. Beta blokerler içerisinde özel etkisi nedeniyle(beta ve alfa bloker etki) Carvedilol, klasik ilaçlarla birlikte kullanılması halinde kalp yetmezliğinde yararlı bir ilaçtır. Klas II -IV kalp yetmezliği vakalarında hastalık belirtilerinin azalmasına ve ölüm oranınının %67 oranında azalmasına neden olur. İskemi(kalp damar bozukluğu) olan ve iskemi olmayan vakalarda yararlanma aynıdır. Ani ölümler ve yetmezliğin artmasına bağlı ölümler azalmıştır.
  · İntrakardiak Defibrilatör(ICD): EF % 30 dan az olan hastalarda oluşan ventriküler takikardiler önemlidir. Kalp yetmezliğini tedavi ederken aritmiler de önlenmelidir. Kalbin pompalama gücünü azaltarak aritmilerin artmasına neden olan antiaritmik ilaçlar yerine ICD uygulanması önerilmektedir.
  · Cerrahi: Kalp yetmezliğine neden olan kalp hastalığına göre cerrahi tedavi düşünülür.
  o Koroner arter hastalıklarına yönelik girişimler: Koroner arter hastalığına bağlı kalp yetmezliği hastalarında yapılır.
  o Kapakçık Değiştirilmesi: Kapakçık bozukluğuna bağlı kalp yetmezliği varsa uygulanır.
  o Ventrikülektomi (Sol ventrikülün hacmını azaltıcı ameliyat): Sol ventrikül anevrizması olan hastalarda dilate kalp kası bölümünün alınması yerleşik bir tedavidir. Kardiyomyopatilerde de son evreye gelmiş hastalarda düşünülür. Transplantasyon gereken,ancak verici kalp bulunamayan vakalarda veya kalp transplantasyonu yapılamayan hastalarda uygulanmaktadır.
  o Kardiyomyoplasti: Kalp yetmezliğinde, sınırlı ve seçici davranmak koşuluyla kullanılabilen bir cerrahi tekniktir.Sırt kası(latissimus dorsi)nın kalp karıncıkları çevresine sarılması ile kalbin pompalama gücü artırılmaya çalışılır. Başka bir cerrahi tedavi yolu varsa bu ameliyat yapılmaz.
  o Kalp Transplantasyonu (Kalp Nakli): Çoğunlukla kardiyomyopatilerde düşünülür. ACC (Amerikan Kardiyoloji Komitesi) nin kabul ettiği Kalp Nakli endikasyonlar şunlardır:
  I - Mutlak Transplantasyon Endikasyonları:
  1. VO2max<10 ml/min/kg olduğu durumlar.
  2. Bypass ile düzeltilemeyen ciddi kalp damar daralmaları
  3. Tekrarlayan, tedaviye dirençli ventriküler aritmiler
  II- İkinci derece Transplantasyon Endikasyonları:
  1. VO2max<14 ml/kg/dk olduğu ve günlük aktivitelerde sınırlanma olan durumlar
  2. Bypass ve anjioplasti ile düzeltilemeyen tekrarlayan ve kontrol altına alınamayan kalp damar daralmaları
  3. Hastanın diyetine ve ilaçlarına dikkat etmesine rağmen sıvı birikmesine bağlı bozukluklar
  III- Transplantasyon Endikasyonu olmayan vakalar:
  1. EF %20 olan hastalar
  2. Klas III veya IV kalp yetmezliği grubuna girip çıkmış ilaçlardan yararlanan hastalar
  3. Ventriküler aritmi öyküsü olması ama bunun tekrarlamaması
  4. Başka endikasyon yoksa sadece VO2max<15 ml/kg/dak olması durumu.
  Bir hastanın transplantasyona ihtiyacı olup olmadığını gösteren birincil kriter,hastanın genel durumu ile birlikte değerlendirildiğinde VO2 nin 14 ml/kg/dk nın altında olmasıdır. Bu değerin, hastanın cins,yaş ve kilosu ile ilgili değişmeler gösterdiği de dikkate alınmalıdır.

   
Kalp YetmezlİĞİ konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Kalp kalb yetmezliği açıklama

  Kalp kalb yetmezliği açıklama

  Kalp yetmezliği Kalbin sağ, sol veya her iki karıncığının; içindeki kanı, her vuruşunda muntazaman boşaltamaması şeklinde ortaya çıkar. Üç şekilde görülür. Sol Kalp Yetmezliği Sağ Kalp Yetmezliği Hastanın ayak ve ayak bilekleri şişer. Buralara, parmakla bastırılınca bir süre çukur kalır. El, ayak ve yüzde morarmalar; hazımsızlık ve iştahsızlık görülür. Nedeni, mitral kapağı hastalığı, müzmin...
 2. Kalpte Yetmezlik Sağ Kalp Yetmezliği

  Kalpte Yetmezlik Sağ Kalp Yetmezliği

  Hastanın ayak ve ayak bilekleri şişer. Buralara, parmakla bastırılınca bir süre çukur kalır. El, ayak ve yüzde morarmalar; hazımsızlık ve iştahsızlık görülür. Nedeni, mitral kapağı hastalığı, müzmin bronşit veya doğuştan olan kalp hastalığıdır. Kaonjestij Kalp Hastalığı
 3. kalp yetmezliği

  kalp yetmezliği

  Kalbin sağ, sol veya her iki karıncığının; içindeki kanı, her vuruşunda muntazaman boşaltamaması şeklinde ortaya çıkar. Üç şekilde görülür. Sol kalp Yetmezliği : Hastada nefes darlığı ve kuru öksürük vardır. Geceleri daha zor nefes alır. Çarpıntı, baygınlık ve terleme görülebilir. Buna kalp astımı adı verilir. Nedeni; aort veya mitral kapaklarının hastalanması veya koroner rahatsızlığıdır. Sağ...
 4. Kalp yetmezliği tedavisi

  Kalp yetmezliği tedavisi

  kalp yetmezliği tedavisi ppt kalp yetmezliği ppt kalp yetmezliği, belirtileri, tedavisi, nedir, ppt, belirtileri nelerdir, belirtisi, ölüm, Kalp yetmezliği ve bu hastalığa neden olan sebepleri, tedavi yöntemleri ile birlikte bilgilendiren bir konuya giriş yaptınız. Hoş geldiniz diyor ve sizi bilgilerle başbaşa bırakıyoruz. KALP YETMEZLİĞİ Vücudumuz için gerekli oksijeni ve besini...
 5. Kalp kapakçığı yetmezliği Mitral yetmezlik

  Kalp kapakçığı yetmezliği Mitral yetmezlik

  Bu konu;kalp yetmezliği,mitral yetmezliği hakkında bilgiler vermektedir Mitral kapak kalbin temiz kan tarafın da alt ve üst arasındaki kapakçıktır. Bu kapak kalbe temzi kan gelirken açılır ve kanın kalbe dolmasını sağlar.Günümüzde kalp kapak hastalıklarına yol açan en yaygın sebepler kapağın doğuştan eksik ve farklı olması,kalp romatizması gibi hastalıklarla kalbin deforme olmasıdır....

Sayfayı Paylaş