Kalsiyum İçeren Besinler ve Yiyecekler

THESECRET

"Adalet olunca yiğitliğe lüzum kalmaz"
Kalsiyum İçeren Besinler ve Yiyecekler
kalsiyum içeren besinler hangileridir,hangi yiyeceklerde kalsiyum var,besinlerdeki kalsiyumun faydaları,hangi besinler kalsiyum bakımından zengindirler
susam-kalsiyum-bakimindan-zengin-gidalar-arasindadir.jpg



Mineraller vücudumuzda düzenleyici olarak rol oynayan maddelerdir. Her mineral gibi kalsiyumun da vücudumuzda görev yaptığı birçok olay vardır. Kalsiyum yararları açısından düşünüldüğünde yaşam boyu sağlığımızla yakından ilgilidir. Makalemizde kalsiyumla ilgili bilmemiz gereken birçok bilgiyi okuyacaksınız.

KALSİYUM NEDİR?

Kalsiyum içeren besinlerKalsiyum, vücudumuzdaki kemikler ve dişlerin temel yapı maddesidir. Kalsiyumun kemiklerde bulunması onların dayanıklı ve güçlü olmasını sağlar. Vücudumuzda bulunan kalsiyum’un %99’u kemiklerimiz ve dişlerimizde. %1’i ise kanda ve yumuşak dokularda bulunmaktadır. Kalsiyum D vitamini sayesinde vücutta emilir. Bu yüzden D vitaminin yetersiz olduğu durumlarda kalsiyum alınsa bile yeterli emilim olmayacaktır. Yani varlıkta yokluk çekilecektir.
Doğada, en fazla hayvan, insan vü¬cutlarında ve bitkilerde, ayrıca nehir ve dere sularında bulunur. Eksikliğinde vücudun herhangi bir bölümünde fonksiyon kayıpları meydana gelir.

KALSİYUM İÇEREN BESİNLER

En fazla kalsiyum laha¬na, soya fasulyesi, fıstık, ceviz, brokoli, ayran, süt ve tüm sütlü besinlerde bulunur. İkincil derecede olanlar ise, enginar, kuru fasulye ve nohut gibi kuru taneli yiyecekler, böbrek, havuç, kereviz, krema, yumurta, salatalık, ıstakoz ve diğer deniz ürünleri¬dir.
Kalsiyum içeren diğer besinler ise koyu yeşil yapraklı sebzeler, kurutulmuş meyveler, tatlı badem ve kuru baklagillerdir.
Kalsiyum mineralinin kullanıldığı kaynağın doğru seçimi çok önemlidir. Aksi takdirde kalsiyum yararının yanı sıra yan etkilerinin olması kaçınılmazdır. Örneğin; kalsiyum karbonat içeren takviyeler vücutta daha az kolay emildiğinden gaz ve kabızlığa neden olabilecektir. Kemik tozu, beyaz mermer, istiridye kabuklarından elde edilen kalsiyum takviyeleri kurşun içerebileceğinden kullanılması uygun değildir.

KALSİYUMUN GÖREVLERİ

Kalsiyum görevleri aşağıda sıralandığı gibidir:
• kan pıhtılaşmasını sağlar,
• eklemleri yapılandırır,
• kalp atışlarını düzenler,
• sinir sisteminin onarılmasına yardımcı olur,
• kemik erimesini engeller,
• doku ve hücrelerin sağlamlığını ve can¬lılığını sağlar.


KALSİYUM EKSİKLİĞİ BELİRTİLERİ

Aşağıda sayılan belirtiler sizde mevcutsa kalsiyum eksikliği olduğu düşünülebilir.
• Kas krampları ve kas ağrıları,
• Kalp çarpıntısı,
• Tırnakta görülen kırılmalar,
• Uyku sorunları,
• Eklem ağrıları,
• Diş çürükleri,
• Dişeti problemleri,
• Kemik erimesi (osteoporoz),
• Kramplarda artış ve kasılmalar.


KALSİYUM KULLANIMI

Hamilelerde kalsiyuma olan ihtiyaç bebeğin oluşmaya başlaması ile daha da artar. Bu konu çok önemli bir meseledir. Hamilelik sırasında yeterli miktarda kalsiyum alınmazsa bebek ihtiyacını annenin vücudundan ve kemiklerinden sağlar. Bu da annenin daha iler ki yıllarda sağlığının olumsuz yönde etkilenmesine neden olur.
Kadınların menopoz dönemlerinde de östrojen hormonunun miktarının azalmasına bağlı olarak kalsiyum eksikliği meydana gelir. Bu da kadınlarda kemik erimesine yani kemikten kalsiyum kaybına neden olur. Sonuçta ise kemikler daha çabuk kırılır.
Erkeklerde ise kemik erimesi kadınlara göre daha geç başlar.
Kemik erimesine karşı alınacak önlemler; kemik erimesini önlemek için ergenlik çağından itibaren tedbirler alınabilir. Çocukluk döneminden itibaren alınan kalsiyum kemik kütlesini en üst düzeye çıkarır. İleriki yaşlarda alınan kalsiyum takviyesi de kemik erimesini yavaşlatmak için yardımcı olur.
Her şeyin azının zarar olması gibi fazla olması da zarardır. Kalsiyum da fazla alındığında böbrek taşlarına davetiye çıkarır.
 
Üst