Kamu personeli ve yeşil kartlılara kötü haber

PaSikA

Yeni Üye
Üye
Kamu personeli ve yeşil kartlılara kötü haber
Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, belediyeler tarafından alınan elektrik ve hava gazı tüketim vergisinin, geçici olarak genel bütçeye gelir kaydedileceğini belirterek,

kamu personeli ile yeşil kartlılardan da tedavilerinde katılım payı alınacağını söyledi.

Şimşek, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda, Bütçe Kanunlarında Yer Alan Bazı Hükümlerin İlgili Kanun ve KHK'lere Eklenmesi ile Bazı Kanun ve KHK'lerde Değişiklik Yapılmasına İlişkin Kanun Tasarısının sunumunu yaptı.

Tasarı ile esas olarak Merkezi Yönetim Bütçe Kanununda yer alan bazı hükümlerin, ilgili oldukları kanunlara taşınmasının amaçlandığını belirten Şimşek, ayrıca, bakanlıkların ortaya çıkan ihtiyaçları nedeniyle çeşitli kanunlarda değişiklikler öngörüldüğünü kaydetti. Şimşek, bu çerçevede, 37 kanun ve 4 KHK'de değişiklik yapıldığını söyledi.

Tasarıyla getirilen yeni düzenlemeleri anlatan Bakan Şimşek, uygulanmakta olan ekonomik program çerçevesinde, belediyeler tarafından alınan elektrik ve hava gazı tüketim vergisinin, geçici olarak genel bütçeye gelir kaydedildiğini belirtti.

Mehmet Şimşek, katılım öncesi ekonomik program çerçevesinde 2009 yılına ilişkin makro ekonomik hedef ve tahminler ile merkezi yönetim bütçesinde gelir, gider ve bütçe açığı hedeflerinin revize edildiğini kaydetti. Hedeflerde oluşan bu revize nedeniyle, 2009 yılı Merkezi Yönetim Bütçe Kanunu ile Hazine Müsteşarlığına verilen net borçlanma limitinin artırılması gerektiğine işaret eden Şimşek, bu çerçevede, Hazine Müsteşarlığının net borçlanma limitinin 4 kat artırılması yönünde geçici düzenleme yapıldığını ifade etti.

Genel sağlık sigortasına tabi kişilerin tedavileri ile tıbbi malzeme kullanımlarından katılım payı alınmasına başlandığını dile getiren Şimşek, "Ancak, kamu personeli ile yeşil kartlılar genel sağlık sigortasına henüz tabi olmadıklarından, ilgili kanuna göre bu kişilerden katılım payı alınamamaktadır. 2009 yılı bütçe kanununa paralel bir şekilde yapılan düzenlemeyle, kamu personeli ile yeşil kartlılardan da tedavilerinde katılım payı alınması öngörülmekte ve bu konuda Maliye Bakanlığına yetki verilmektedir" dedi.

Geri