Kan basıncınızı düşürün

  • Konbuyu başlatan FiRaRi_MeLeK
  • Başlangıç tarihi
FiRaRi_MeLeK

FiRaRi_MeLeK

Daimi Üye
Üye
Kan basıncınızı düşürün
sağlık, kan, kan basıncı, araştırmalara göre kırk yaşın altındaki insanların sadece yüzde 29’u ideal kan basıncı oranlarına sahip. Siz de bu şanslı kesimden olmak istiyorsanız, aşağıda yazdığımız gıdaları tüketmeye bakın.


145394eb342a82417e.jpgKarpuz damarları genişletir


Bu özelliğinden dolayı karpuz aynı zamanda ‘doğal viagra’ unvanını taşıyor. Bu sihirli meyve aynı zamanda kan basıncınızı da düşürüyor. Florida Eyalet Üniversitesi’nde yapılan bir araştırmaya göre vücudumuz bu meyvede bulunan aminoasitleri, damarları genişleten arginine dönüştürüyor. Daha hızlı sonuçlar almanın yolu da karpuzun suyunu içmekten geçiyor.

145394eb3454133159.jpgKereviz stresi azaltır


Chicago Üniversitesi’nde yapılan bir araştırmaya göre kerevizde bulunan ftalit maddesi vücudun katekomalin isimli stres hormonu üretimini azaltıyor. Bu da damarların daralmasını engelliyor. Bundan faydalanmak için günde yedi kereviz yemeniz gerekiyor. Bu kadar yiyemem diyorsanız, kerevizi smoothie’niz içinde değerlendirebilirsiniz.


145394eb3462ad4334.jpgMuz sodyum oranını dengeler


Tuz tansiyonunuzu nasıl artırıyorsa, potasyum da düşürür. Dr. Malcolm Vandenburg “Muz, içindeki potasyum sayesinde kan basıncını düşüren en önemli meyvelerdendir” diyor. Vücudunuzdaki sıvıları dengelemekle görevli olan böbreklerin üçe iki oranında potasyum sodyum oranına ihtiyacı vardır. Günde iki adet muz yemek bu oranı yakalamak konusunda size yardım eder.


145394eb346fa1b345.jpg
Zeytinyağı atardamarları temizler


ABD’de yayınlanan Journal of Nutrition’daki bir araştırmaya göre her gün zeytinyağı tüketmek sistolik kan basıncını yüzde üç oranında düşürüyor. Beslenme uzmanı Gareth Edwards “Tekli doymamış oleik asit kolesterol oranını düşürürken kanın damarlarında daha rahat dolaşmasını sağlar” diyor. Salata sosunuza taze sarımsak eklemeyi unutmayın. İçinde bulunan antioksidanlar kolesterolün damarlarınızda kalmasını engeller


145394eb346fa2b8fc.jpg
 

Benzer İçerikler

Üst