1. THESECRET

  THESECRET "Adalet olunca yiğitliğe lüzum kalmaz"

  Kayıt:
  16 Temmuz 2014
  Mesajlar:
  2.146
  Beğenilen Mesajlar:
  225
  Ödül Puanları:
  63
  Şehir:
  İstanbul

  Kan Tahlili Nasıl Yorumlanır?

  Konu, 'Tüm Sağlık Konuları' kısmında THESECRET tarafından paylaşıldı.

  kan tahlili,kan tahlili neden yapılır,kan tahlili nasıl yorumlanır,kan tahlili sonuçları,kan tahlili nasıl yapılır, < Konu Resmi..>

  Kan tahlil sonuçları, uygun koşullar ve süreçte verilen tahlillerde en doğru şekilde yorumlanır. Bu konuda Tahlil Yaptırmadan Önce Uymanız gereken Altı Altın Kural size yol gösterici olacaktır. Lütfen bu altı kuralı uygulamaya dikkat edin.

  Temel kan tahlilinde hematoloji,biyokimya ve seroloji tahlilleri yer alır.Tahlil isteyen hekimin tahlili istemesi sırasında kafasından geçirdiği ön tanıya göre daha farklı kan tahlilleri de istenebilir.Kan tahlilleri konusunun uzmanı hekimler tarafından en doğru şekilde yorumlanır.
  Hastanın kullandığı ilaçlar,yaşı ,cinsiyeti,aç veya tok olarak kanın verilip verilmediği de kan tahlili yorumlanmasında önemlidir.
  Önemli ve sık istenen tahlilleri sırasıyla inceleyelim.

  Önemli Hematoloji tahlilleri ; Tam Kan Sayımı (Hemogram), Sedimentasyon ve Koagülasyon testleridir.

  Tam kan sayımı anemi (Kansızlık) ve enfeksiyonlar başta olmak üzere çeşitli hastalıklar hakkında bilgi verir.Kan kanseri (Lösemi) hastalıklarında da tanı koydurucudur.
  Sedimentasyon tahlili de başta enfeksiyon hastalıkları olmak üzere birçok hastalıkta yol göstericidir.
  Kogülasyon testleri ise(PTZ,APTT,Fibrinojen gibi) kanama ve pıhtılaşma bozukluklarında hekimlere hastanın tanısı konusunda bilgi vermektedir.

  Sitemizde yer alan Tahliller ve Anlamları bölümünde alfabetik sırayla tüm kan tahlilleri hakkında detaylı bilgiler yer almaktadır.

  Biyokimya Tahlilleri ise bir çok parametreden oluşan geniş kapsamlı tahlillerdir. En çok kullanılan ve popüler olanlar aşağıda belirtilmiştir.Bu tahliller ve çok daha geniş kapsamlı olan diğer biyokimya tahlilleri açıklayıcı bilgileri,kullanımları ve normal değerleri ise sitemizde yer alan Tahliller ve Anlamları bölümünde ayrıntılı olarak belirtilmiştir.

  Başlıca kullanılan ve popüler kan tahlilleri ise aşağıda bilgilerinize sunulmuştur.

  Şeker Hastalığında (Diabet) Glukoz(AKŞ) , Tiroid Haslıklarında ST3,ST4 ve TSH , Kalp Hastalıkları ve Genel Check up’ta kullanılan Kolesterol ve Trigliserit, Böbrek Hastalıklarında Üre, Kreatin, Karaciğer Hastalıklarında çalışılan ALT,AST,GGT dir.
  Ayrıca FSH, LH, Testesteron ve Prolaktin gibi üreme ile ilgili hormonlar da kısırlık ve üreme ile ilgili sorunlarda sıkça istenmektedir. Bayanlarda bu hormonlar adet döneminin günü ile de ilişkili olduğundan kanın verildiği güne göre de tahlil yorumlanmalıdır.

  Seroloji tahlillerinin en popüler olanları ise: ELİSA testleri olarak da bilinen Hepatit B tahlili olan HBsAG ve antikoru gösteren Anti HBs, Hepatit C’yi gösteren Anti HCV ve AİDS hastalığı tanısında kullanılan Anti HIV testleridir.
  Hepatitle ilgili kan tahlilleri yorumlanırken karaciğer fonksiyonlarında bozulma olup olmadığını gösteren biyokimya testleri de değerlendirilmelidir.
  AİDS tanısı koyarken kan tahlili yorumlanmasında ise ELİSA testleriyle birlikte Western Blot adlı doğrulama testi de tanı koymada belirleyicidir.
  Ayrıca ASO,CRP ve RF ise romatizmal hastalıklarda sıkça istenen kan tahlilleridir


   
  BEYZA21 bunu beğendi.
Kan Tahlili Nasıl Yorumlanır? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. kan tahliline göre hamilelik

  kan tahliline göre hamilelik

  kızlar selamlar, acaba kan tahliline göre hamileliğin kaç haftalık olduğu nasıl anlaşılıyor misal benim değer 3048 çıktı buna göre ben kaç haftalık hamileyim sizce bunun bir tablosu varsa paylaşırsanız sevinirim.
 2. rüyada ağlamak nasıl yorumlanır

  rüyada ağlamak nasıl yorumlanır

  Annem rüyada ağlamayı sevinmek olarak yorumladı ama ben ne görsem annem güzel yorumluyor. Ama ben size de sormak istiyorum. Rüyada hıçkıra hıçkıra ağlamak ne demek ?
 3. Kan Tahlillerinde Kullanılan Kısaltmaların Anlamları

  Kan Tahlillerinde Kullanılan Kısaltmaların Anlamları

  Bu konu; Kan Tahlillerinde Kullanılan Kısaltmaların Anlamları hakkında bilgiler vermektedir. Sevgili melekler, bir kontrol ya da rahatsızlık sebebiyle yaptırdığımız kan tahlilini şöyle bir elimize alıp baktığımızda bir yığın kısaltma ve değer görürüz. Ancak normal değerlerin yazması sebebiyle hangi değerin düşük hangi değerin yüksek çıktığını anladığımız bu testlerde düşük ya da yüksek...
 4. rüyamda çocuğumu kaybediyordum nasıl yorumlanır

  rüyamda çocuğumu kaybediyordum nasıl yorumlanır

  Dün gece rüyamda felaket korktum hala elim ayağım titriyor :( Rüyamda oğlumu kaybediyordum Allahım nasıl bir rüyaydı gerçek gibi, çok fena ağlıyor ve sürekli oğlumu arıyordum.Bu rüya nasıl yorumlanmalı acaba?
 5. Hemogram Kan Tahlilindeki Kısaltmaların Anlamları

  Hemogram Kan Tahlilindeki Kısaltmaların Anlamları

  tam kan sayımı,hemogram testi,hemogram testi nasıl yapılır, tam kan sayımı nasıl yapılır, tam kan sayımı neden istenir,hemogram testi neden uygulanır,tam kan sayımındaki kısaltmaların anlamları,hemogram testindeki kısaltmalar ne anlama geliyor, Tam Kan Sayımı tahlili , diğer adıyla Hemogram Testi yaptıran bir çok ziyaretçimiz bu tahlili yaptırdıktan sonra sonuç kağıdındaki kısaltmaların...

Sayfayı Paylaş