Etiketler:
 1. *BEYZA*

  *BEYZA* Administrator Yetkili Kişi

  Kayıt:
  21 Aralık 2011
  Mesajlar:
  16.674
  Beğenilen Mesajlar:
  2.421
  Ödül Puanları:
  113

  Kan uyuşmazlığı nasıl olur ?

  Konu, 'Gebelik' kısmında *BEYZA* tarafından paylaşıldı.

  kan uyuşmazlığı nedir,kan uyuşmazlığı nedenleri,kan uyuşmazlığı sebepleri,kan uyuşmazlığı iğnesi,kan uyuşmazlığı testi,kan uyuşmazlığı hakkında bilgiler


  < Konu Resmi..>


  Kan uyuşmazlığı; anne kan gurubunun rh(-) ve baba kan gurubunun ise rh(+) olmasına denir. Bu durumda doğacak bebek rh(+) ya da rh(-) olabilir. Bu iki olasılıktan bebeğin rh(+) olması durumunda annenin savunma mekanizması bebeğin kan hücrelerini yabancı bir madde gibi algılayarak onları parçalamaya başlar. Buna bağlı olarak bebekte hızlı bir alyuvar yıkımı ve dolayısıyla anne karnındaki bebekte aşırı bir kansızlık meydana gelir. Bu durum kalp yetmezliğine ve vücutta su birikmesine yol açar. Doğum sonrasında ise bebekte sarılık hastalığı görülür.


  Hem annede hem de bebekte meydana gelebilecek bu rahatsızlıklar tedavi edilmediği taktirde öldürücü olabilir ya da kalıcı sakatlığa neden olabilir. Bu rahatsızlığa Eritroblastosis fetalis denir.
  Eğer annenin savunma sistemi ilk kez bu durumla karşılaşıyorsa (ilk gebelik de) bebek kurtulabilir. Fakat anne vücudu bebeğin rh(+) hücrelerini tanımış olur. Gerekli önlemler alınmaz ise sonraki gebeliklerde annenin savunma hücreleri bebeğin kanındaki rh(+) hücreleri ile karşılaşır ve savunma durumuna geçer bu durumda bebeğin hayatı tehlike altına girmiş olur.


  Bu durumu önlemek için yapılması gereken annenin rh(+) hücrelerine karşı antikor üretmesini engellemektir. Bu nedenle kan gurubu rh(-) olan anne ile kan gurubu rh(+) olan babadan meydana gelen fetusada rh uyuşmazlığını önlemek için gebe anneye 28. Haftada anti-D iğnesi yapılmalıdır.
  Dünyaya gelen bebek eğer rh(+) ise ona da ilk 72 saat içinde mutlaka anti-D iğnesi yapılmalıdır. İlerleyen gebeliklerde dünyaya gelen bebeklerin kan gurubu rh(+) ise anti-D iğnesi tekrar dozları ilk 72 saat içerisinde mutlaka yapılmalıdır.
  Bunun dışında gebeliğin her hangi bir döneminde düşük, küretaj, dış gebelik, amniosentez, kordosentez sonrasında ilk 72 saatte anti-D iğnesi yapılmalıdır.
  Bu konuda toplum genelinde gerekli eğitimler verilerek anne adayları bilinçlendirilmeli ve gebelik dönemlerinde mutlaka rh uyuşmazlığı yönünden değerlendirilmelidir.


   
Kan uyuşmazlığı nasıl olur ? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. kan uyuşmazlığı

  kan uyuşmazlığı

  Kan Uyuşmazılığı “Kan uyuşmazlığı” genel kanının aksine, karı koca arasında değil, gebelik döneminde anne ile karnındaki bebeği arasında söz konusu olabilen normal dışı bir durumdur. Hangi kan grupları arasında ve nasıl bir uyuşmazlık olduğunu anlatmadan önce kan gruplarını tanımlamak gerekir. Kanımızda oksijen taşımakla görevli kırmızı kan hücrelerinde bulunan proteinler esas alındığında...
 2. Kan Uyuşmazlığı

  Kan Uyuşmazlığı

  Kan Uyuşmazlığı "Kan uyuşmazlığı" genel kanının aksine, karı koca arasında değil,gebelik döneminde anne ile karnındaki bebeği arasında söz konusu olabilen normal dışı bir durumdur. Hangikan grupları arasında ve nasıl bir uyuşmazlık olduğunu anlatmadan önce kan gruplarını tanımlamak gerekir. Kanımızdaoksijen taşımakla görevli kırmızı kan hücrelerinde bulunan proteinler esas...
 3. Gebelikte Kan Uyuşmazlığı Nasıl Olur?

  Gebelikte Kan Uyuşmazlığı Nasıl Olur?

  gebelikte kan uyuşmazlığı, hamilelikte kan uyuşmazlığı, kan uyuşmazlığı hamilelikte Sevgili melekler,gebelikte oluşan kan uyuşmazlığı tespit ve tedavi edilmediği zaman hem annenin hem de bebeğin sağlığını tehlikeye sokabilir. Bu sebeple gebeliği düşünmeden önce anne ve babanın kan gruplarının ve risklerinini bulunup bulunmadığının öğrenilmesi gereklidir. Biz de bu çok önemli konuda ART Tıp...
 4. Hamilelikte kan uyuşmazlığı yaşayanlar

  Hamilelikte kan uyuşmazlığı yaşayanlar

  gebelikte kan uyuşmazlığı,hamilelikte kan uyuşmazlığı,kan uyuşmazlığı nedir,kan uyuşmazlığının nednleri,hamilelikte kan uyuşmazlığı tedavisi hakkında bilgiler “Kan uyuşmazlığı" aslında karı koca arasında olmasına karşın, gebelik döneminde karnındaki bebeği için problem yaratabilen bir durumdur. Hangi kan grupları arasında ve nasıl bir uyuşmazlık olduğundan bahsetmeden önce kan...
 5. kan uyuşmazlığı

  kan uyuşmazlığı

  Syn beyza hanım evlilik öncesi test yaptık kan grubum A rh+ nişanlımında 0 rh+ evlenmemizde sakınca varmı ? Şimdiden teşekkür edrim.

Sayfayı Paylaş