1. Misafir

  Misafir Forum Okuru

  Kanaryalarda Tüy Dökümü Belirtileri ve Nedenleri

  Konu, 'Kuş Bakımı' kısmında Misafir tarafından paylaşıldı.

  Kanaryalarda Tüy Dökümü Belirtileri Kanaryalarda Tüy Dökümü Nedenleri


  Bir misafirimizin kanaryalarda tüy dökümü nasıl oluyor adlşı sorusuyla bu yazımızda kanaryaların tüy dökümü belirtilerini ve nedenlerini konu alıyoruz. İlgili tüm arkadaşlarımızı ise bu sayfamıza davet ediyoruz.


  [​IMG]

  Kanaryalarda tüy dökümünün nedenleri şöyle sıralanabilir:

  1 – Eğer kanaryanin bulunduğu yer hava almiyorsa yani kusun sürekli kapalı bir ortamda kalmasindan dolayi olabilir.
  2 – kuşa verilen yem ve yiyeceklerin çok kuvvetli olması sonucu hayvanın bünyesinin asiri yüklenmesi olabilir.
  3 Mevsimsiz tüy dökümleri yem degisikliginden olabilecegi gibi yer degisikliginden de olabilir.
  4 – Sürekli degil ama asiri dökülme varsa hastalik kapmış olmasi ya da kasintisi varsa parazit gibi bir nedenden dolayi da tüy dökebilir.
  5 – Kanarya kizginlik dönemine geldiginde de tüy dökebilir, özellikle 2 yıl gibi uzunca bir süre ese atılmamışsa kus sıkıntısından tüy dökebilir.


  Belirtileri ise şunlardır:

  Kusun vücudundaki tüyler (özellikle kafasındaki ve boynundaki tüyler) dökülür. Eger parazitten dolayi dökülme varsa sürekli bir kasinti da gözlenir. Kusun halsiz, isteksiz olması ötüsünü kesmesi ve kafes içerisinde durgun olduğu gözlenir. Ancak dişi kusun yumurta üzerinde yattigi dönemlerde göğüs altında görülen dökülmeler normaldir.

  Tedavi için ise bunları uygulayabilirsiniz:

  1- 4 adet yemlikten Birisine kenevir tohumu, diger üçüne normal kanarya Yemi koyularak bol bol marul türü Yeşillik verilmeli.
  2 – Banyosunu eksik etmemeli, banyo suyunu her sabah degistirmeliyiz.
  3 – Eger yem değiştirildi ise eski kullanilan yeme dönülmelidir. Kusun Zayıf Düştüğü bu dönemlerde bol bol Yeşillik ve meyve ile birlikte karisik yem verilmesi iyi olur.
  4 – Parazit durumunda toz ilaçlardan kullanılmalıdır haftada en az parazit dökücü ise bir kere de banyo yapması saglanmalidir.
  5 – Kus havadar bir yere konulmali ancak rüzgâr alan esintili bir yere konulmamasi da kusun sağlığı açısından önemlidir.
  6 – Eger uzun süredir yanliz ise eslestirmenizde kusunuzun dogal sagligi yönünden faydali olur.
   
Kanaryalarda Tüy Dökümü Belirtileri ve Nedenleri konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Köpeklerde Stres, Nedenleri ve Belirtileri

  Köpeklerde Stres, Nedenleri ve Belirtileri

  Köpeklerde Stres Nedenleri ve Belirtileri Stres; canlının normal yaşam şartlarına etki eden çeşitli iç ve dış faktörlere karşı göstermiş olduğu tepkidir. Köpeklerde, yaşamları içinde kendilerini olumsuz etkileyen çeşitli olaylar karşısında değişik tepkiler verirler. Bu tepkilerin şiddeti yaşanılan olumsuzluğa bağlı olarak farklılık gösterir. Strese neden olan faktörler olarak, Yaşam...
 2. Kanaryalarda Tüy Dökümü

  Kanaryalarda Tüy Dökümü

  Kanaryalarda Tüy Dökümü nasıl oluyor ve hangi mevsimde oluyor tüy dökümü başlayınca ilaç takviyesi yapmak lazım mı?
 3. Tiroit Kanseri Belirtileri Nelerdir ve nedenleri

  Tiroit Kanseri Belirtileri Nelerdir ve nedenleri

  Tiroit Kanseri Belirtileri, Tiroit Kanseri Belirtileri Nelerdir, Merhaba Sevgili melek'ler, bu yazımızda kanser vakkaları arasında yaygın olan ve sıkça duyduğumuz Tiroit Kanseri belirtileri ve Tiroit Kanserine neden olan etkenleri konu alıyoruz. Tiroid Kanseri Nedir? Tiroid bezinde yer alan hücrelerin kontrolsüz çoğalmasıyla oluşan kanser türüdür. Genellikle boyunda bir nodül olarak...
 4. Karaciğer Yağlanması Nedenleri Belirtileri ve Tedavi Yolları

  Karaciğer Yağlanması Nedenleri Belirtileri ve Tedavi Yolları

  karaciğer yağlanması belirtileri, karaciğer yağlanması tedavisi, karaciğer yağlanması nedenleri karaciğer hastalıklarından biri olan karaciğer yağlanması kadın ve erkeklerin yakalandığı ve son yıllarda sıklıkla duyduğumuz bir hastalık türü... Peki karaciğer yağlanması neden olur? Belirtileri ve tedavi yolları hakkında gereken bilgiler ve daha fazlası sizlerle birlikte... Karaciğer...
 5. Çocuklarda astım nedenleri belirtileri ve tedavisi

  Çocuklarda astım nedenleri belirtileri ve tedavisi

  Astım, çocukları etkileyen en yaygın kronik hastalıklardan biridir. Astım, solunum yollarının kronik inflamasyonu ile karakterize bir hastalıktır.Astımın yaygın belirtileri hırıltılı solunum, öksürük, nefes darlığı ve göğüs sıkışması hissidir. Astım her yaşta başlayabilir. Doğru yönetim ve eğitimle, astımı olan insanlar normal, aktif yaşama dönebilir.Astım atakları hafif, orta, şiddetli ve çok...

Sayfayı Paylaş