Etiketler:
 1. PeLiNiM

  PeLiNiM Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  16 Mayıs 2009
  Mesajlar:
  5.401
  Beğenilen Mesajlar:
  58
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  ANTALYA

  Kanayan yara çocuk istismarı

  Konu, 'Çocuk Sağlığı ve Eğitimi' kısmında PeLiNiM tarafından paylaşıldı.

  Çocukların cinsel taciz ve istismara uğraması diğer pek çok toplumda olduğu gibi ülkemizin de yaygın olarak görülen acı bir gerçeğidir. Bir yetişkin ya da yaş veya beden olarak daha büyük bir çocuğun çocuğu da dahil ettiği her türlü cinsel aktivite çocuğa yönelik cinsel istismardır.
  Yetişkinler için...

  Öncelikle çocukların cinsel istismarı sözlü olarak ifade etmelerinin çok güç olduğu bilinmelidir. Bunun nedenlerinden biri çocukların dünyasında pek çok şeyi yetişkinlerin kontrol etmesi ve çocuğun yetişkinlerin her şeyi bildiğini düşünmesidir.

  Özellikle de tacizi uygulayan kişinin çocuğu tehdit etmesi veya bu kişinin çocuğun tanıdığı biri olması durumunda çocuk bu kişinin otoritesini sorgulamayı aklına getirmeyebilir. Öte yandan çocuklar neredeyse her durumda uğradıkları tacizi anlatmayı ve bunun sona ermesini isterler. Ancak kendilerine inanılmayacağından veya korunmayacaklarından korkar ya da anlatmaları durumunda bunun sonuçlarının neler olacağını bilememekten dolayı kaygı duyabilirler.

  Bu nedenle çocuğun cinsel tacize uğradığını söylemesi tacizin başlamasından sonra bir yıl ya da daha fazla bir süreyi alabilir. Özellikle tacizcinin aile içinden biri olması durumunda çocuk bunu hiçbir zaman açığa vurmayabilir ya da ancak yetişkin olduktan sonra açığa vurabilir.

  Aynı kişinin mağduru olan başka birinin konuşması veya taciz olasılığı hakkında dolaysız sorular yöneltilmesi konuşmalarını kolaylaştırabilir.

  Çocukların yalan ya da yanlış taciz iddiasında bulunması son derece nadirdir

  Çocukların yalan yere taciz iddiasında bulunması veya bir yetişkinin bazı davranışlarını yanlış anlamak suretiyle taciz olarak değerlendirmeleri çok çok nadir görülen bir durumdur. Çocukların yalan yere taciz iddiasında bulunduğu son derece nadir vakalarda da bunu bir yetişkinin yönlendirmesi ile yaptıkları görülmüştür.

  Tam tersi, olan bir tacizi saklamak ya da daha önce dile getirdiği bir taciz durumunu sonradan inkâr etmek, olmayan bir tacizin olduğunu iddia etmekten çok çok daha sık görülen bir durumdur.

  Çocuk tacizcileri çocuğu olan biteni söylememesi konusunda aşırı derecede korkutabilir ve böyle bir durumda çocuk sadece kendisini güvende hissetmesi için özel çaba gösterilmesi (aile desteği, profesyonel yardım gibi) durumunda rahatça konuşabilir.

  Mahkemeye yansımış vakalarda, çocuğun ifade vermeden önce profesyonel yardım alması olayın zamanı, yeri ve şekli konusunda daha net ve doğru ifade vermesine yardımcı olacağı gibi çocuğun bu durumdan daha az zarar almasını sağlar.

  Çocuklar için...

  Öncelikle, kimlerin sana dokunabileceğine, öpebileceğine ve sarılabileceğine senin karar verme ve “hayır” deme hakkın olduğunu asla unutma!

  Birisi sana uygunsuz biçimde dokunduğunda:

  “Hayır” de ve o kişiye yaptığından hoşlanmadığını, dokunmasını istemediğini söyle.

  Hızla o kişiden uzaklaş. Hoşlanmadığın bir şekilde sana dokunan kişiden kaç. Bir daha bu kişiyle asla yalnız kalma.

  Yardım iste. Çığlık atabilirsin.

  Kendine inan. Sen yanlış birşey yapmadın.

  Birisi sana uygunsuz bir şekilde dokunursa, olan biteni güvendiğin birine anlat. Tehditlerin seni korkutmasına ve sessiz kalmana neden olmasına izin verme.

  Birisi sana dokunur ve bunu aranızda sır olarak saklamanızı isterse kendine şu soruyu sor: “Bu sırrı saklamak beni rahatsız ediyor mu?” Seni rahatsız eden hiçbir sırrı saklama. Anne-babana, bir akrabana, öğretmenine, doktoruna ya da güvendiğin başka bir yetişkine durumu anlat. Anlattığın kişi sana inanmazsa, güvendiğin bir başka kişiyle konuş, birisi sana inanıp yardım edene kadar vazgeçme.

  Tehdit veya tacizde bulunan kişiden uzak durmak için elinden geleni yap. Kendini rahatsız veya güvensiz hissetmene neden olacak biçimde sana dokunan kişi ile yalnız kalma.

  İYİ DOKUNMA NEDİR?

  Sevdiğin kişilerin sarılması ve öpmesi güzel birşeydir. Örneğin:

  Uyandığında annenin sana sarılması ve öpmesi.

  Babanın iyi geceler dilmek için sarılması ve öpmesi.

  Anneanne ve büyükbabanın ziyarete geldiklerinde herkesin birbirini kucaklaması ve öpmesi.

  KöTÜ DOKUNMA NEDİR?

  Kendini rahatsız hissetmene neden olan dokunmalar genellikle kötü dokunmalardır. Birisi sana istemediğin bir şekilde dokunduğunda bunu gizlemek zorunda değilsin. Kendinin kötü olduğunu düşünme. Kötü olan sen değil, sana kötü bir şekilde dokunan kişidir. Bedenin sana aittir. Sen istemiyorsan kimse sana dokunamamalıdır. Kötü dokunmanın ne olduğunu bilmek ister misin?

  Canını acıtan dokunma kötü dokunmadır.

  Dokunulmasını istemediğin halde sana dokunulursa bu kötü bir dokunmadır.

  Dokunan kişi kendini rahatsız hissetmene neden oluyorsa, bu kötü bir dokunmadır.

  Dokunma senin korkutuyor ve sinirlendiriyorsa, bu kötü bir dokunmadır.

  Birisi seni kendisine dokunmaya zorluyorsa bu kötü bir dokunmadır.

  Dokunan kişi bunu hiç kimseye söylememeni istiyorsa, bu kötü bir dokunmadır.

  Dokunan kişi bunu başkasına söylersen sana bir zarar vereceği tehdidinde bulunuyorsa bu kötü bir dokunmadır.

  Maalesef bazı yetişkinler onlara duyduğun güveni kötüye kullanabilirler. Yanlış yapan sen değil, istemediğin bir biçimde sana dokunan kişidir. Cinsel taciz daha büyük, daha yaşlı, daha güçlü kişilerin işlediği bir suçtur. Kendini suçlama ve kimsenin de seni suçlamasına izin verme.
   
Kanayan yara çocuk istismarı konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. çocuk ihmali ve istismarı

  çocuk ihmali ve istismarı

  Çocuk İstismarı Davranışları Nelerdir? Çocuk ebeveyn veya diğer yetişkinlerden gelecek olan kasti olan veya olmayan davranışları neticesinde zarar görmesidir. (Kaza durumu hariç) Çocuk ebeveyn veya yetişkin davranışlarından ötürü mutlaka zarar görür İstismar Türleri 1-Şiddet; aileden, öğretmenlerden, yetişkinlerden kaynaklanır. Ülkemizde çocukların %65,72 si ebeveynleri tarafından fiziksel...
 2. Yurekte Kanayan Yara Kerbela

  Yurekte Kanayan Yara Kerbela

  kanlı kerbela ilahisi Yer; Kerbela, toprak; kan renginde, toprak kan kokuyor. Çöl; toz-duman, çöl yanıyor! Dudaklar kupkuru, dudaklar çatlak çatlak. Resulullah Torunları çığlık atıyor: Su!.. Baba bir yudum su!... Hz Zeynep yalvarırcasına: Yavruma su!... Ne olur, Allah rızası için bir avuç su!.. İmam Hüseyin bir hamle daha yapıyor Fırat'a doğru; Atlar kişniyor..kalpler göğüs kafesini...
 3. Çocuk istismari nedir bilgi verir misiniz ?

  Çocuk istismari nedir bilgi verir misiniz ?

  Çocuk istismarı ile ilgili bir araştırma yapmaktadım. Lütfen bana çocuk istismarı ile ilgili detaylı bilgi verebilir misiniz
 4. çocuk istismarını önleme platformu

  çocuk istismarını önleme platformu

  çocuk ihmal ve istismarının önlenmesi çocuk istismarı çocukların ihmal ve istismar edilmesi Eskiden dayakla çocuğu disiplin etmek çocuk yetiştirmenin doğal bir parçasıydı. Gerek evlerde anne babalar tarafından uygulansın, gerekse okullarda öğretmenler tarafından uygulansın çocuğa atılan dayak cennetten çıkma kabul edilirdi. Günümüzde çocuk dövmenin, biz bunu .fiziksel istismar olarak...
 5. Çocuğumu cinsel istismardan nasıl koruyabilirm?

  Çocuğumu cinsel istismardan nasıl koruyabilirm?

  Çocuklarınızı istismardan koruyun,Çocuk istismarı,çocuk tacizi,Çocuğumu tacizden nasıl korurum,Çocuğunuzu iç çamaşır kuralı ile koruyun,Çocuk istismarına karşı alınacak önlemler İç Çamaşırı Kuralı, anne-baba ve bakıcıların, çocuklara, vücutlarının hangi kısımlarına başkalarının dokunamayacağını, böyle bir durumda nasıl davranmaları ve kimden yardım istemeleri gerektiğini açıklayacak basit...

Sayfayı Paylaş