Kanda gebelik var fakat ultrasonda yok nedeni nedir?

Uzman SühaN

Administrator
Kanda gebelik var fakat ultrasonda yok nedeni nedir?
hcg testinde gebelik var ultrasonda yok,kanda gebelik görüp ultrasonda göremiyenler,bebek ultrasonda görülmedi kan testinde görüldü,hcg testinde görülen gebelik usg de görülmedi nedeni nedir,hcg testi ve gebelik hakkında bilgiler

Kanda gebelik var fakat ultrasonda yok nedendir sorusu anne adaylarının en çok korktuğu durumlardan biridir. Bu konuda hiç tereddüt etmenize gerek yok çünkü muhtemelen siz henüz yeni anne olduğunuzu öğrendiğiniz. Bu sebeple de henüz yeni yeni başlayan gebeliğin ilk günlerindesiniz ve bebeğin sadece kesesi oluşmuştur.

Bu konuda zaten doktorunuzda sizlere bilgi verecektir bebek ultrasonda görünmüyor ama kan değerleri yüksek gibi bir sorun ile karşılaştığınızda kan testleri dikkate alınır ve gününe göre bebeğin zaten ultrasonda görünüp görünmediğini ortaya çıkarmış olurlar. Elbette ters giden bir durum varsa hemen uyarı alırsınız ama doktorunuz her şey yolunda deyip birkaç gün sonraya sizlere randevu veriyorsa korkmanıza gerek yok ve beklemeniz gerekecektir.kk.jpg

Ultrasonda bebek geç görünür mü sorusunun yanıtı evet olabilir. Öncelikle kes e oluşur ve daha sonra bebek oluşarak kalp sesi duyulur. Zaten kalp sesi duyulmayan gebelikler için kesin bir şey söylenmez. Yani gebeliğinizi gösterecek durum ultrasonda görünmesi değil, kalp atışlarının duyulması olacaktır.

Gebeliğin ilk günlerinde kanda gebelik testi pozitif gösterir fakat ultrason ile gebelik görülemez. En son adetinizin üzerinden 4 hafta geçtiğinde kanda gebelik testi gebeliği gösterebilir. En son adetinizin üzerinden 5 hafta geçtiğinde de ultraon ile gebelik görülebilir genellikle. Bu anormal bir durum değildir, beklemek gerekir.
Fakat daha uzun süre geçmesine rağmen ultrason ile gebelik görülemiyorsa dış gebelikten şüphelenmek gerekir. (B-HCG 1500-2000 değerlerini geçmesine rağmen vajinal ultrasonla görülemiyorsa veya B-HCG 3000'i geçmesine rağmen karından yapılan ultrasonla görülemiyorsa)
 
Geri
Üst