Etiketler:
 1. Young bride

  Young bride Banned

  Kayıt:
  30 Kasım 2010
  Mesajlar:
  2.217
  Beğenilen Mesajlar:
  570
  Ödül Puanları:
  0

  Kanse Savaşçısı Zerdaçalın Faydaları

  Konu, 'Faydalı Bilgiler' kısmında Young bride tarafından paylaşıldı.

  zerdeçalın faydaları, nasıl kullanılır, çayı, hangi yemeklerde kullanılır, nasıl tüketilir hakkında bilgi.
  [​IMG]

  ZERDEÇAL'IN FAYDALARI
  Hint safranı olarak da bilinen zerdeçal özelikle Pakistan, Çin, Hindistan gibi ülkelerde yetiştirilmektedir. Tropik ülkelerde kültürü yapılmaktadır. Ülkemizde ise yetişmemektedir.
  Köri tozunun temel öğelerinden olan zerdeçal Batıda daha çok baharat olarak kullanılmasına rağmen Asya’da uzun zamandan beri doğal ilaç... olarak kullanılmaktadır.
  Etken maddesi Curcumin olan zerdaçalın 3 gramında yaklaşık olarak 30 ila 90 mg Curcumin bulunur. Zerdeçalın kullanılan kısmı toz haline getirilmiş köküdür.
  ETKİLERİ
  Curcuminin antioksidan etkisinin E ve C vitaminlerinden daha güçlü olduğu görülmüştür.
  Zerdeçalın aktif etken maddesi Curcumin, bir Hint bileşeni olan köriye parlak sarı rengi veren, zerdeçal ve zerdeçal özünün sağlık yararlarını sağlayan maddedir.
  Bilim adamları Curcuminin antioksidan ve anti-iltihapsal özelliklerinin bu maddeyi güçlü bir kanser savaşçısı yaptığına inanmaktadırlar. Texas Üniversitesi’ndeki bir çalışma en sonunda kurkuminin sinsi bir kanser türü olan multipl miyelom üzerinde kanserli hücrelerin üremelerini yavaşlattığını, hatta durdurduğunu gösterdi.
  İLTİHAPLARA KARŞI ETKİLİ
  Zerdeçal'ın iltihap giderici özelliği vardır. Kurkuminin eklemlerdeki iltihaplanmayı azaltarak artrit ile ilişkili ağrıyı rahatlattığı gözlemlenmiştir.
  ANTİBAKTERİYEL ETKİSİ VAR
  Zerdeçaldaki uçucu yağların, cilt yaralanmalarında haricen kullanıldığında anti-bakteriyel koruma sunduğu görüldü.
  KANSERE KARŞI ÇOK ETKİLİ
  Curcumin kansere karşı koruma sağlar ve tümör hücrelerinin çoğalmasını engelleyici özelligi vardır. Yapılan araştırmalarda cilt, kolon, ve gögüs kanseri için faydalı olabileceği görülmüştür.
  Kurkumin özlü zerdeçalın cilt ve meme kanseri ile savaştığı konusunda sağlam kanıtlar mevcuttur. Aynı zamanda kolon ve prostat kanserinin tekrarlama oranını da azalttığı görülmektedir.
  Bu parlak sarı baharatın kanserle mücadeledeki yararları ile ilgili araştırmalar en heyecan verici haberler arasında yer alıyor. Teksas Üniversitesi’ndeki doktorlar, daha önceki araştırmalarında, zerdeçal özünün meme kanseri hücrelerinin akciğerlere yayılmasını önlediğini bulgulamışlardır.
  DİĞER FAYDALARI
  - Zerdeçalın reserpin ve indometazin gibi ilaçların neden olduğu hasara karşı koruma oluşturduğu kanıtlandı.
  - İrritabl barsak sendromu olan hastalardaki ağrı ve tahrişi azaltmaya yardımcı olabildiği sonucuna varılmıştır.
  - Safra kesesi ve safra yollarının fonksiyonel hastalıklarına karşı etkisi zerdeçal yararları arasındadır.
  - Deneysel çalışmalarda zerdaçalın kolesterolü azaltıcı etkisi belirlenmiştir.
  - Kalp hastalıklarını önleyebileceği yine yapılan araştırma sonuçlarından biridir.
  - Zerdeçal kullanımı hazmı kolaylaştırır.
  - Sigaranın verdigi zararları önemli ölçüde azaltabileceği yapılan bir çalışmada görülmüştür.
  - Solunum yolu enfeksiyonların tedavisinde yararlanılır.
  - Haricen deri rahatsızlıklarında kullanılması zerdeçalın faydaları arasındadır.
  - Hayvanlar üzerinde yapılan deneylerde zerdeçalın Kistik fibroz tedavisinde önemli fayda sağlayabileceği gösterilmiştir.
  - Zerdeçal Alzheimer hastalığına iyi gelir. Antioksidan ve antienflamatuar etkisi ile Alzheimer hastalığının oluşumunu engeller.
  YAN ETKİLERİ VAR MI?
  - Kan sulandırıcı ilaçlarla beraber alınmamalı.
  - Fazla miktarda alımı ya da uzun dönem kullanımı mide mukozası tahrişine yol açabilir.
  - Karaciğer iltihabında, mide ve onikiparmak bağırsağı ülserinde ve akut gastritte kullanılmaması gerekir.
  - Küçük safra taşları olan kişilerde safra koliğine sebep olabileceği için bu kişilerin kullanmaması gerekir.
  - Hamile ve emziren kadınlar doktor onayı olmadan kullanmamalı.
  - Herhangi bir ameliyat sözkonusu ise bu tür ürünlerin kullanımı 2 hafta önceden bırakılmalıdır.
  NASIL KULLANILIR ?
  Zerdeçal bal ile karıştırılıp yenilebilir ya da yemeklere katılarak kullanılabilir.
   
Kanse Savaşçısı Zerdaçalın Faydaları konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Taş (kaya)

  Taş (kaya)

  Tas menfaatle tabir olunur. Rüyada evinizin içinde büyük bir tasin bulundugunu görmeniz, yakinda büyük bir kimse tarafindan bir menfaat göreceginize isarettir. Sokaginizda yol üzerinde bir tasin bulundugunu görmek, memur iseniz derecenizin artacagina, ticaret yapiyorsaniz kazancinizin fazlalasacagina, ev kadini iseniz kocanizin size karsi sevgisinin artacagina; kapinizin önünde kapidan...
 2. bağırsak kanseri savaşçısı bulgur!!!

  bağırsak kanseri savaşçısı bulgur!!!

  BAGIRSAK KANSERİ SAVASCISI BULGUR Bulgur, Anadolu insanının vazgeçilmez besin maddelerinden biridir. Özellikle kış aylarında bulgur tüketimi daha da artmaktadır. Tıp dünyasında son zamanlarda yapılan araştırmalar da, bu değerli besin maddesinin son derece önemli bir özelliğini daha ortaya çıkardı. Bu önemli özellik ne mi? Hemen söyleyelim: Bulgur, özellikle bağırsaklarda kanser riskini...
 3. Zerdaçal çayı yapılışı ve faydaları

  Zerdaçal çayı yapılışı ve faydaları

  zerdaçal çayı yapılı zeraçal çayı nasıl yapılır zerdaçal çayının faydaları Merhaba Melek'ler... Bu yazımızda zerdaçal çayının kanere olan faydalarından ve zerdaçal çayının yapılışı hakkında merak edilen tüm bilgileri, sizlerle paylaşıyoruz. Yemeklere lezzet katmak için kullanılan zerdeçalın şifa veren etkileri de biliniyor Baharatların yemeklerimize kazandırdığı güzel lezzet ve...
 4. Kaya tuzunun faydaları nelerdir?

  Kaya tuzunun faydaları nelerdir?

  Temel besin maddelerimizden biri olan tuz insan sağlığı için çok önemli bir besin kaynağıdır. Kaya tuzu ise tuzun henüz işlenmemiş doğal haline verilen isimdir. Rafine edilmiş sofra tuzlarına eklenen birçok katkı maddesi bulunmaktadır. Bu katkı maddelerinde insan sağlığı üzerindeki zararları yapılan araştırmalara göre kabul edilmiş fakat hala bu tuzların kullanımı engellenememiştir. Ancak kaya...
 5. Kaya koruğu nedir faydaları ve kullanımı nasıldır?

  Kaya koruğu nedir faydaları ve kullanımı nasıldır?

  Doğa da bulunan ve henüz keşfedilmeyi bekleyen o kadar çok bitki var ki... Şu ana kadar keşfedilen bitkiler ise birçok hastalığın tedavisi için kullanılıyor. Son yıllar da alternatif tıpa olan ilgi çoğaldıkça bu ilgi özellikle şifalı bitkilere karşı oldukça arttı diyebilirim. Geçenler de eşimle birlikte ege bölgesi tarafından gelirken yol kenarların da satılan organik ürünler dikkatimi çekti....

Sayfayı Paylaş