1. AySum

  AySum Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  15 Eylül 2011
  Mesajlar:
  28
  Beğenilen Mesajlar:
  6
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  Yurtdisi

  Kanser tedavisinde saç dökülmeyecek.

  Konu, 'Kanser ve Tedavi' kısmında AySum tarafından paylaşıldı.

  "Kafa derisi soğutma sistemi" kemoterapide saç dökülmesini önleyecek


  Dünyanın birçok ülkesinde kullanılan ve Türkiye'de de uygulanmaya başlanan ''Kafa derisi soğutma sistemi''nin, kemoterapi sırasında meydana gelen saç dökülmelerini önlediği bildirildi.

  California Üniversitesi Hematoloji ve Onkoloji Profesörü Doktor Hope S. Rugo, AA muhabirine yaptığı açıklamada, kanser tedavisinde uygulanan kemoterapinin yan etkilerinden biri olan saç dökülmesinin hastaları psikolojik olarak çöküntüye uğratan nedenlerin başında geldiğini söyledi.

  Özellikle bazı kadın hastaların saçlarının dökülmemesi için tedaviyi reddetmeyi bile göze alabildiğine dikkati çeken Rugo, dünyanın birçok ülkesinde kullanılan ''Kafa derisi soğutma sistemi''nin kemoterapi sırasında meydana gelen saç dökülmelerini yüzde 85 oranında önlendiğini belirtti.

  Yöntemin saç köklerini çevreleyen kan damarlarının daralmasını sağlayarak saç köklerine ulaşan kemoterapi ilaçlarını önemli ölçüde azaltmasıyla saç dökülmesinin önüne geçilebildiğini anlatan Rugo, yöntemin 3 binden fazla çeşitli kemoterapi kombinasyonları gören hasta üzerinde kullanılarak başarısını ortaya koyduğunu aktardı.


  Rugo, özellikle tüm erken dönem meme kanserlerinin kemoterapi tedavilerinde kullanılan ilaçların saç dökülmesine neden olduğunu vurgulayarak, ''Bazı kadınlar için saçlarını kaybetme korkusu tedaviden vazgeçecek kadar büyük. Bu durum, tedavinin gecikmesine ve daha az etkili bir seçime neden olabiliyor'' diye konuştu.

  Meme kanseri hastalarının saç dökülmesi ve yaşadıkları duygusal stresin tedavi sürecini olumsuz etkilediğine işaret eden Rugo, saç dökülmesinin önlenmesiyle hastaların hayat kalitesinin arttığını ve tedaviye motive olduklarını kaydetti.

  Rugo, yöntemin uygulandığı hastaların çoğunun kadın olduğunu, ancak yöntemin erkek hastalar da kullanıldığını dile getirerek, ''Saç dökülmesi önlenince hastanın hayata ve tedaviye bakış açısı pozitif olarak değişiyor. Bu da hastanın iyileşme süresinin daha kısa olmasını ve normal yaşantısına daha hızlı dönmesini sağlıyor'' dedi.

  HOKİT DERNEĞİ BAŞKANI ASLAN
  Hematoloji Onkoloji ve Kemik İliği Transplantasyon Hemşireleri Derneği (HOKİT) Başkanı Ayla Aslan da kanser hastalarının zamanlarının büyük bir kısmını hemşirelerle geçirdiğini dile getirdi.

  Aslan, tedavi sırasında hemşirelerin hastaların umutlarını zedeleyecek hiçbir şeye müsaade etmediklerini vurgulayarak, şöyle devam etti:

  ''Teknoloji hızla ilerlediği için dünyadaki yenilikleri de takip ederek bunları paylaşmaya çalışıyoruz. 'Kafa derisi soğutma sistemi' hastalar açısından son derece pozitif bir yöntem, hatta bir müjde diyebiliriz. Hiçbir kanser hastası etrafında kanser hastalığının bilinmesini istemiyor. Bunun en önemli göstergesi olan saçlarının dökülmesiyle de büyük bir çöküntü yaşıyor. Ne tedavisi gördüğünden öte nasıl saçlarının döküldüğü söz konusu oluyor. Yöntem ile beden imajının bozulmaması, hastanın sosyal ve çalışma hayatının yanı sıra tedavinin ilerlemesinde de büyük artı sağlayacağı kanaatindeyim.''   
Kanser tedavisinde saç dökülmeyecek. konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Kanser Tedavileri: Kemoterapi,Radyoterapi

  Kanser Tedavileri: Kemoterapi,Radyoterapi

  KEMOTERAPİ NEDİR ve NASIL UYGULANIR? Size uygulanan kemoterapinin şekli,özellikle kanserin türü,vücudun neresinden başladığı,kanser hücrelerinin tipi ve bu hücrelerin ne kadar yayıldığı gibi bir çok nedenlere bağlıdır.Kemoterapi, kanser hücrelerini yok etmek için anti-kanser (sitotoksik) ilaçların kullanılmasıdır.Kemoterapi, kimyasal madde(ilaç) ve tedavi kelimelerinin birleşiminden...
 2. Kanser Miknatisa YapiŞacak..

  Kanser Miknatisa YapiŞacak..

  İngiliz bilimadamları mıknatıs kullanarak kanseri tedavi edebilecek bir yöntem geliştirildiğini açıkladı. BBC'nin haberine göre, Sheffield, Keele ve Nottinghan üniversitelerinden uzmanlar, çok küçük mıknatısları, habis, kanserli urların tedavisinde kullanabileceklerini düşünüyor. GEN TEDAVİSİNDE KULLANILACAK Kanserli hücreleri genlerle öldürme fikri üzerinde bir kaç yıldır araştırmalar...
 3. Kanser tedavisinde yeni mucize!!

  Kanser tedavisinde yeni mucize!!

  Cerrahi ve kemoterapi gibi tedavi yöntemlerinden sonuç alınamayacak durumda ve karaciğere yayılmış olan (metastaz) tümörlerin küçültülerek zaman içinde yok olmasını sağlayan “Radyonüklit tedavi” yöntemi Türkiye'de de uygulanmaya başladı. Alanında uzman radyoloji, cerrahi, nükleer tıp ve onkoloji uzmanlarının bulunduğu bir heyet tarafından yapılan operasyon, Türkiye'de ilk defa geçen hafta...
 4. Kanser tedavisinde yeni dönem: Işın tedavisi

  Kanser tedavisinde yeni dönem: Işın tedavisi

  Hacettepe Üniversitesi kanser hastalarına umut olabilecek yeni bir teknolojiyi Ankara’ya getirdi. Uzay neşteri adı verilen yeni sistem, kanser hastalarının acısız ve yan etkileri azaltılmış bir ışın tedavisi görmelerine imkan sağlıyor. Hacettepe Üniversitesi Onkoloji Hastanesi, Türkiye’de ikinci Ankara’da ise ilk kez uygulanacak “uzay neşteri” teknolojisini tanıttı. Bilgisayar kontrollü...
 5. Kanser Tedavisinde Saçlar Neden Dökülür?

  Kanser Tedavisinde Saçlar Neden Dökülür?

  kanser tedavisi, saçlar neden dökülür, sebepleri, kullanılan ilaçlar, sonuçları, ile ilgili bilgiler burada melekler Kanser adı en soğuk hastalıklardan biri melekler :) Dileyelim ki hiçbirimiz böyle bir illetin eline düşmeyelim. Her an herkesin başına gelebilecek bu hastalığın tedavisi sırasında saçlar tutam tutam dökülür.Neden diye hiç düşündünüz mü? Merak edenler için uzmanlardan...

Sayfayı Paylaş