Etiketler:
 1. *BEYZA*

  *BEYZA* Administrator Yetkili Kişi

  Kayıt:
  21 Aralık 2011
  Mesajlar:
  16.311
  Beğenilen Mesajlar:
  2.403
  Ödül Puanları:
  113

  Kansere olumsuz etkileri olan bitkisel ürün ve vitaminler

  Konu, 'Herşeyin başı sağlık !' kısmında *BEYZA* tarafından paylaşıldı.

  kanseri tetikleyen vitaminler,kanseri tetikleyen ilaçlar,kanseri tetikleyen besinler,kanser üzerinde olumsuz etkileri olan besinler hakkında bilgiler
  Bitkisel ürün ve vitaminler tüm dünyada tamamlayıcı ve alternatif tıp alanında oldukça yaygın olarak kullanılmaktadır. Üstelik bu ürünlerin, daha çok bu ürünlere hiç ihtiyacı olmayan kişilerce kullanıldığı görülmektedir ve bu maddelerin kanseri önlediği, yaşlanmayı geciktirdiği öne sürülerek popülaritesini sürdürdüğü görülmektedir. Ancak yine gözlemlenmektedir ki; bu ürünlerin antioksidan özelliklerinden çok yan etkileri ortaya çıkmaktadır. Örneğin; sigara içen kişilerde A, E vitamini ve beta karoten kullanımında akciğer kanserinden ölüm riskinin daha çok olduğu, bunun yanı sıra yüksek doz multivitamin kullanan erkeklerde prostat kanseri, kadınlarda da cilt kanseri gelişmeye yatkınlık olduğu gözlemlenmiştir. Ayrıca tüm antioksidanlar potansiyel olarak kemoterapi ve radyoterapinin etkisini azaltabilir. Bunun yanı sıra bu ürünlerin çoğu, karaciğerde kemoterapi ajanlarını metabolize eden enzimleri etkileyerek kemoterapi etkinliğini azaltabilir ya da yan etkisini artırabilir.


  < Konu Resmi..>


  Tamamlayıcı Tıp

  Bilimsel yöntemlerle yapılan klinik çalışmalarda güvenli ve etkin bulunan ve kanser tedavisini amaçlamayan sadece kanser ve kanser tedavisinin yan etkilerini azaltmayı hedef alan uygulama şekilleridir. Genellikle tüm dünyada destek tedavi yöntemleri ve yaşam kalitesini artırmaya yönelik uygulamalar bu gruba girmektedir.

  Alternatif tıp

  Bu uygulamalar genellikle bilimsel kanıtlara dayanmayan kanserde geleneksel tıp yöntemlerini reddeden ve hastalara başarılı kanser tedavisi olarak sunulan yöntemlerdir. Modern tıp yöntemlerini dışlayarak hasta ve hasta yakınlarını duygusal ve parasal olarak sömürüden ibaret uygulamalardır.  Sık Kullanılan Bazı Bitkisel Ürünlerin Etkileştiği Tedavi Ajanları ve Yan Etkileri
  Isırgan (urtica dioica)

  Karın ağrısı, bulantı ve karaciğer bozukluğuna yol açabilir. Bu bulgular kemoterapi ajanlarının yan etkileriyle karışıp, hastaların yanlış yönetilmelerine neden olabilir.

  Sarımsak

  (allium sativum garlic)

  Aşırı miktarda tüketildiğinde ve özellikle Kumadin adlı ilaç kullanılıyorsa kanamaya eğilim artabilir. Kemoterapi ajanlarının da etkinliğini azaltabilir. (özellikle Dakarbazin ile birlikte kullanılmamalıdır.)

  Soya (glycine max)

  İçeriğindeki isoflavonlar östrojenik hormon etkileri ile özellikle meme ve rahim kanserinde zararlı olabilmektedir. Ayrıca yine genistein maddesi aracılığıyla da tamoksifenin etkinliğini azaltabilmektedir.

  Koni çiçeği, kirpi otu (echinacea)

  Bu üründe; karaciğerdeki enzim sistemini etkileyerek karaciğer de yakılan ilaçların etkinliğini azaltabilmektedir.

  (EGFR,TKİ inhibitörleri, taksanlar, irinotekan, topotekan, siklofosfamid, vinkristin, etoposid gibi maddelerin kullanımında dikkatli olunmalıdır.) Ayrıca alerjik reaksiyona da neden olabilmektedir.

  Mabet ağacı

  (ginkgo biloba )

  İçerdiği bileşikler pıhtılaşmayı sağlayan platelet

  (trombosit) aktive edici faktör antagonisti olarak rol oynamakta ve kanamayı artırıcı olabilmektedir. Beraberinde içerdiği antioksidanlar aracılığıyla da kemoterapi ve radyoterapi etkisini azaltabilir. Ayrıca karaciğerdeki birtakım enzimleri etkileyerek ilaç etkinliğinin azalması ya da ilaçların yan etkilerinin artmasına neden olabilir. (Antitümör antibiyotikler, epirubicin, adriamicin kullananlarda dikkat edilmelidir.)

  Yeşil çay (green tea)

  Fazla miktarda alındığında bulantı, ishal, uykusuzluk yapabilir.

  Cüce palmiye

  (saw palmetto)

  İçeriğindeki hormonal maddeler nedeniyle meme ve rahim kanserinde zararlı olabilmekte ve hormon preparatlarıyla etkileşime girebilmektedir. Ayrıca bulantı, kusma, ishal, hipertansiyon ve kanamaya eğilimde yapabilir.

  Ginseng (panax ginseng)

  Bazı kemoterapi ilaçlarının kan düzeyini artırmakta bazılarının ise azaltmaktadır. (EGFR TKİ ve yine koni çiçeğinde olduğu gibi pek çok kemoterapi ajanı ile etkileşime girebildiği için dikkatli olunmalıdır.) Yine bazı ginseng türlerinde östrojenik madde içerdiği için meme ve rahim kanserinde zararlı olabilir. Hipoglisemi (kan şeker düşüklüğü) bulantı, ishal, uykusuzluk ve kanamaya eğilimde görülebilir.

  Kedi otu

  (vallerian-valleriana officinalis)

  Tamoksifen ve diğer bazı kemoterapi ajanlarıyla (etoposid, siklofosfamid) etkileşebilmektedir.

  Yaban mersini

  (bilberry-vaccinium myrtillus)

  Kanamaya eğilimi artırabilir. Kemoterapi ve radyoterapi de özellikle pıhtılaşmayı azaltıcı ilaç kullananlarda daha da zararlı olabilir.

  Kava

  Kanser hastalarında ilaç etkinliğinde azalmaya neden olur. Karaciğer bozukluğu olanlarda, karaciğer toksisitesi daha da artabilir.

  Siyah üzüm çekirdeği

  (vitis vinifera)

  Çok sayıda kemoterapi ajanı ile etkileşebilir. Bunlar arasında yine irinotekan, topoteken, etoposid taksanlar, vinkristin, platinler ve EGFR, TKİ vardır.

  Ökse otu (mistietoe)

  Göğüs ağrısı, hipotansiyon bulantı anafilaktik şok yapabilir.

  Sarı kantaron

  (st.john's wort)

  Yan etkisi; bulantı ve alerjik reaksiyon, ışığa duyarlılığın artması şeklinde olup birçok kemoterapi ajanı ile özellikle irinotekan etkisini azaltmak şeklinde etkileşime girmektedir.

  Köpek balığı kıkırdağı

  Köpek balığında kanser olmaz inanışıyla kullanılmasına rağmen, asıl olan bu tezin doğru olmadığıdır. Ayrıca, başta karaciğer fonksiyonlarında bozulma olmak üzere; bulantı, ishal, tat bozukluğu, şeker hastalarında hipoglisemi sık görülen yan etkileridir. Ayrıca vit. D kalsiyum kullananlarda ve kemik metastazı olanlarda sakıncalı olabilir.
   
Kansere olumsuz etkileri olan bitkisel ürün ve vitaminler konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Uyuşturucu ve olumsuz etkileri

  Uyuşturucu ve olumsuz etkileri

  uyuşturucunun olumsuz etkileri FİZİKİ ETKİLERİ Beyin ve Merkezi Sinir sisteminde : Sigaradan itibaren bütün uyuşturucuların en büyük zararı ve tahribatı beyin ve merkezi sinir sistemi üzerindedir. Bu sebeple beynin mazrufu olan aklı ve iradeyi işlemez hale getirir. Kişiyi dengeden, normal yaşam ve davranışlardan uzaklaştırırlar. Beyin ve akıl sağlığının en büyük düşmanı...
 2. Sigaranın cilt üzerinde ki olumsuz etkileri

  Sigaranın cilt üzerinde ki olumsuz etkileri

  sigara cildi bozarmı sigaranın cilt üzerindeki etkileri Ne yazık ki bende sigara tiryakileri arasındayım diyor ve sigaranın cilt üzerinde ki olumsuz etkilerini, benim gibi tiryaki olan Melek'lerimizin ve bizi ziyaret eden misafirlerimizin bilgisine sunuyorum. Cildinizde akne, sivilce, kuruluk, kızarıklık gibi sorunlar yaşıyor, bakım yapmanıza rağmen başarılı sonuç alamıyorsanız; sebebi...
 3. Paketlenmiş ürünlerin sağlığımıza etkileri

  Paketlenmiş ürünlerin sağlığımıza etkileri

  paketlenmiş ürünlerin uzun süre Paketlenmiş ürünlerin katkı maddeleri nelerdir Merhaba Sevgili Melek'ler... Bu yazımızda paketlenmiş ürünler hakkında bilgiler ediniyor ve paketlenmiş ürünlerin sağlığımıza etkilerini gözden geçiriyoruz arkadaşlarım. Bazı gıda ve kozmetik ürünlerinde bulunabilen katkı maddeleri aşağıda verilmiştir; Gıda Katkı Maddeleri (GKM) kullanım amaçlarına...
 4. Kısırlığın birliktelik üzerindeki olumsuz etkileri

  Kısırlığın birliktelik üzerindeki olumsuz etkileri

  Kısırlık tedavisi aylar, hatta yıllar sürebildiğinden çiftin ilişkisini olumsuz etkileyebilmekte, en azından alışılmış biçiminin dışına çıkmaktadır. Zamanlanmış cinsel ilişki, ilişkide döllenme amacının olması, belli pratiklerden kaçınıp belli pozisyonları benimseme bunların sebepleri arasında olabilmektedir. Çiftler cinsellikleri adeta gözlem ve baskı altında hissetmektedir. Kadınlarda...
 5. Sigara Kullanımının Üreme Tedavilerindeki Olumsuz Etkileri

  Sigara Kullanımının Üreme Tedavilerindeki Olumsuz Etkileri

  Araştırmalar, sigara içiminin, kadınların yumurtalıkları üzerinde, olumsuz etki yaptığını ve etkinin ,kadının ne kadar süredir ve ne sıklıkta sigara içtiği ile yakından bağlantılı olduğunu göstermiştir.Sigara kullanımının kalp, akciğerler ve kan damarları ile ilişkili sağlık riskleri bilinmektedir. Sigara kullanımının gebe kalabilme durumu ve gebelik üzerinde de negatif etkileri bulunmaktadır....

Sayfayı Paylaş