Etiketler:
 1. Misafir

  Misafir Forum Okuru

  kansız olmam hamileliğimi ne kadar etkiler

  Konu, 'Gebelik' kısmında Misafir tarafından paylaşıldı.

  gebelikte kansızlık bebeği etkilermi
  GEBELİKTE KANSIZLIK
  Gebelik, anne vücudunda ikinci bir canlının oluştuğu dönemdir. Yetersiz ve dengesiz beslenme gebe anne üzerinde çeşitli bozukluklara neden olur.Gebelik süresince bebek, anne zayıf olsa bile kendisi için gerekli olan enerjiyi, protein, demir, kalsiyum gibi minaralleri ve vitaminleri anneden alarak gelişimini sürdürür.
  Böylece annenin bu besin öğelerine olan gereksinimi artar. Artan gereksinimlerin karşılanmaması halinde; beslenme yetersizliğinin belirtileri olan kansızlık, diş çürümesi kemik bozuklukları meydana gelir. Anne halsiz ve yorgun düşer, bebeğini de yeterince besleyemez. Bu kez bebeğin büyüme ve gelişmesi tam olmaz ve sağlıksız doğar.
  Ülkemizde önemli bir sağlık sorunu olan anemi özellikle demir ve folik asit
  yetersizliğine bağlı olarak görülmektedir. Gebe kadınlarda, hemoglobin düzeyi llg/lOOmL. altına düştüğünde, demir yetersizliği anemisi tanısı konulmaktadır.
  Nedeni; Diyetteki demirin emilim oranının düşük olması (bitkisel kaynaklı besin oluşu), parazitler, gereksinmenin fazla oluşu, sık doğumlar, düşükler ve pikadır (toprak yeme). Ayrıca gebelik nedeniyle % 50 oranında artan plazma hacmine karşın, kırmızı kan hücrelerinin hacminin artışı ( % 20 artış) bu orana ulaşamamaktadır. Hemoglobin düzeyinin, 11-12 g./lOO mL. arası olması en sağlıklı doğumu sağlamaktadır. Ülkemizde gebe ve emziklilerde ulusal düzeyde anemi oranı sırasıyla % 73.9 ve % 65.4 dür. Hastalık, dudak içi, avuç içi, tırnak yatakları ve göz diplerinde solma, çarpıntı-çabuk yorulma, kemiklerde zayıflık, çabuk ve sık hastalanma, baş dönmesi, baş ağrısı, bulantı, iştahsızlık ve ishal gibi belirtilerle başlar.Anemik gebelerde taşikardi, baş dönmesi, yorgunluk, bayılma, dudak ve alt göz kapaklarında soluk renk (normalde kırmızıdır), nefes almada güçlük, yüz ve bacaklarda şişme gibi belirtiler görülmektedir. Anemik annelerin bebeklerinde prematüre doğumlar, perinatal ve neonatal ölümler artmaktadır.
  Gebelikte artan demir gereksinmesini karşılamak için ek demir verilmesi, çinkonun kullanımını azaltmaktadır. Hemoglobin düzeyi lig./100 mL. altına düşmeden, ek demir preplarının kullanılmasına gerek yoktur. Her öğünde C vitamini içeren besinlerin tüketilmesi, demir emilimini artırmaktadır. Her ay annenin hemoglobini ölçülmeli, aneminin önemi ve belirtileri anneye öğretilmelidir.
  Gebeliğini hijyenik koşullarda sürdüren, gebeliği sırasında düzenli izlenen eğitilen ve gerekli tedavilerini zamanında yaptıran, doğumu sağlıklı koşullarda ve sağlık personeli tarafından gerçekleştirilen bir annenin gebelik ve doğuma bağlı bir nedenle ölmesi veya sakat kalması normal koşullarda nadirdir. Bu koşulların yerine getirilmemesi halinde ise anne ve çocuk sağlığı ile ilgili önemli sorunların ortaya çıkması muhakkaktır.
  Demir eksikliğinin başlıca nedeni yetersiz ve dengesiz beslenmedir!

  Demir depolarını boşaltan ve anemiye yol açan nedenlerden ayrı olarak, demir eksikliği başlı başına ana ölümüne yol açan bir faktördür. Ayrıca demir eksikliğinde bağışıklık sistemin zayıflaması ile enfeksiyon riski artar. Barsak parazitleri beslenme dengesini bozarak anemide rol oynar. Demir eksikliği anemisi birkaç hafta içinde ortaya çıkar. Sigara ve alkol kullanmayınız.
  Yemeklerle birlikte çay içmeyiniz.
  Taze sıkılmış meyve suyu içip, meyve yiyiniz.
  Hamilelik süresince düzenli sağlık kontrolleri yaptırınız.
  Gebelikte et, balık, tavuk, yumurta, karaciğer, dalak, böbrek vb. sakatatlar ceviz, badem gibi kuruyemişler, üzüm (pekmez), kayısı, erik, pestil ve benzeri kurutulmuş meyveler, kuru fasulye, nohut, mercimek, barbunya vb. kuru baklagiller, pekmez ,tahin, susam ve yeşil yapraklı sebzeler demir yönünden zengin yiyeceklerdir. Günlük beslenmede sık tüketilmesinde yarar vardır.
  Demirden zengin yiyeceklerle birlikte C vitamini kaynağı domates, biber, maydanoz, kıvırcık gibi taze sebze ve portakal, greyfurt, çilek gibi meyveleri alması demir emilimini artırarak kansızlığa engel olur.   
kansız olmam hamileliğimi ne kadar etkiler konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. hipertansiyon hastasıyım hamileliğimi ne kadar etkiler

  hipertansiyon hastasıyım hamileliğimi ne kadar etkiler

  Yüksek tansiyon ve gebelik - Gebelikte yüksek tansiyon özellikle bebek için olumsuz sonuçları olacağından, tansiyonun dikkatle kontrol altında tutulması gerekir. Normal olarak hamilelik sırasında kan basıncı düşer. 140/90 mmHG veya üzerinde olan kan basıncı, gebelikte geleneksel olarak yüksek tansiyon olarak...
 2. Fartural Tablet Ne kadar Sürede etki ediyor

  Fartural Tablet Ne kadar Sürede etki ediyor

  Adet düzensizliğinden dolayı fartural tablet kullandım kızlar. Fartural adet sökücü kullanmama rağmen iki gün geçti ilacımda bitti ama yine olamadım. İkincisini kullanacağım sormak istiyorum. bU FARTURAL NE KADAR SÜREDE ETKİ EDİYOR. bİLGİSİ OLAN VEYA KULLANAN ARKADAŞLARIM BANA YARDIMCI OLABİLİR Mİ LÜTFEN.
 3. Tiroit Bezinin Hamileliğe Etkileri Nelerdir ?

  Tiroit Bezinin Hamileliğe Etkileri Nelerdir ?

  tiroit bezi hamilelik tiroit bezi ve hamilelik Sevgili melekler, gerek genetik sebepler, gerekse hava kirliliği, stres, sağlıksız gıdalar gibi dış etkenlerden dolayı bozulan bünyeler nedeniyle pek çok kadın gebe kalamıyor. Buna kalıtsal olan ya da olmayan hastalıkları da katabiliriz. Tiroit bezi hastalığı da (eğer gerekli önlemler alınmazsa ) gebe kalmaya engel ve tehlikeli durumlar...
 4. Hamilelikte Ne Kadar Yürümeliyim

  Hamilelikte Ne Kadar Yürümeliyim

  gebelikte yürümenin faydaları,hamilelikte yürüyüşün faydaları,gebelikte yürüyüş zararlımı,hamilelikte yürüyüş sakıncalımı,hamilelikte ne kadar yürümeli ,gebelikte yürüyüş hakkında bilgiler Hamileler için gebeliğin 3. ayından sonra haftada 3 gün düzenli yürüyüş yapmak faydalıdır. Yürüyüş orta tempoda olmalıdır ve 20-30 dakika kadar yapılması yeterlidir. Her egzersizde olduğu gibi yürüyüşe...
 5. Hamilelikte ne kadar su tüketilmeli?

  Hamilelikte ne kadar su tüketilmeli?

  hamilelikte su tüketimi,hamilelikte su içmenin önemi,hamilelikte suyun faydaları,hamilelikte içilmesi gereken su miktarı hakkında bilgiler Neden gebelik sırasında su içmek bu kadar önemlidir? Hamile kadınlar sağlıklı kalmak için suya ihtiyaç duyarlar. Vücudunuz ve hayati organların düzgün çalışması için su su ihtiyacı duyarız. Hamilelik sırasında, vücudunuzun değişen vücut talepleri ile başa...

Sayfayı Paylaş