1. *BEYZA*

  *BEYZA* Administrator Yetkili Kişi

  Kayıt:
  21 Aralık 2011
  Mesajlar:
  16.620
  Beğenilen Mesajlar:
  2.419
  Ödül Puanları:
  113

  Kanzılıktan korunmak için ne yapmalıyız?

  Konu, 'Tüm Sağlık Konuları' kısmında *BEYZA* tarafından paylaşıldı.

  kansızlık nedir,kansızlık nedenleri,kansızlığa ne iyi gelir,kansızlık nasıl geçer,kansılığın tedavisi,kansızlık hakkında bilgiler

  Tıbbi adı anemi olarak da bilinen bu hastalık kan hastalıkları içinde en sık rastlanılan durum olup, kandaki Hemoglobin değerlerinin yaşa göre belirlenen sınırların altına düşmesi olarak tanımlanır.

  %90 olasılıkla demir eksikliğinden kaynaklı anemi görülür.(Folik asit ve B12 Vitamini eksikliğine bağlı farklı anemi tipleride vardır. Bunun dışında yıkımın fazla olduğu eritrosit ömrünün kısaldığı hemolitik anemiler de mevcuttur, nadiren kemik iliğinin yetersiliği de bir kansızlık nedenidir.

  Eksikliği genellikle büyümenin çok hızlı olduğu küçük çocukluk ve ergenlik çağı ile hamilelik döneminde ortaya çıkar. Kadınlar ise doğurganlık dönemlerinde aylık adet kanamaları ile kan kaybetmeleri, sık ve çoğul gebeliklerin olması nedeniyle ‘kansızlık’ yaşayabilirler. Genç kızlık döneminde de hem hızlı büyüme, hem de aylık adet kanamaları nedeniyle demire olan gereksinim fazladır.


  < Konu Resmi..>
  Kansızlık tanısı
  Kan sayımı, periferik yayma, bazen de demir, demir bağlama, ferritin, B12 ve folik asit düzeyleri ölçülebilir. Talasemi gibi durumlar için Hemoglobin elektroforezi yapılabilir. Kansızlığa yol açan glukoz 6 fosfat dehidrojenaz eksikliği(G6PD)(favizm), pirüvat kinaz eksikliği için enzim ölçümleri yapılabilir.

  Kansızlık ne gibi sorunlara yol açar?

  - Gebelerde: bebek ölümleri,erken doğum riski,düşün doğum ağırlıklı bebekler artabilir.

  - Bebek ve çocuklarda: büyüme ve gelişme yavaşlar, hareketlilik azalır, hastalıklar daha sık görülür, algıda yavaşlama olabilir.

  - Yetişkinlerde: yorgunluk hissi ve hastalıklara yakalanma riski artar.Kansızlıktan(demir eksikliğinden) korunmak için

  Demir içeriği yüksek besinler; kırmızı et, kurubaklagiller, yeşil yapraklı sebzeler, demirle zenginleştirilmiş tahıl ürünleri, kuru meyveler, yağlı tohumlar ve pekmez tüketimini arttırmanız önerilir.
  C vitamini vücuttaki demir emilimini arttırır, bu sebeple C vitamininin alınmasınında arttırılması önerilir. (turunçgiller, yeşil biber, maydanoz gibi)
  Kalsiyum ve demir içeren besinler birlikte tüketildiklerinde birbirlerinin emilimlerini etkilerler. Süt, yoğurt, ayran gibi kalsiyum içeriği yüksek besinler demir emilimini azaltırlar. Bu sebeple demir eksikliği anemisi hastalarının kalsiyum içeren besinleri tüketirken bunu göz önünde bulundurmaları önerilir.
  Kafeinli içeceklerde demir emilimini azaltır. Çay, kahve ve kola tüketimini azaltmanız ve yemeklerden hemen sonra içmemeniz önerilir.
  Kepekli un ve kepekli ekmeklerde yüksek posa içeriğinden dolayı demir emilimini azaltırlar. Bu yüzden diyetteki posa miktarını dengeli tutmak, aşırıya kaçmamak gerekir.
  Demir eksikliği olmayan kişilerin ekstradan demir almasına gerek yoktur, yüksek demir damar sertliğine neden olabilir.
  Kansızlık tedavisi
  Genellikle eksik olan demir veya diğer vitaminlerin takviyesi ile tedavi edilir. Talasemi gibi ağır durumlarda düzenli olarak kan nakli gerekebilir. G6PD eksikliğ,nde bakla yemek ve bazı ilaçları kullanmak gerekir. sonuç olarak tedavi kansızlığın nedenine bağlıdır.


   
Kanzılıktan korunmak için ne yapmalıyız? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Çürükten korunmak için ne yapmalıdır?

  Çürükten korunmak için ne yapmalıdır?

  Çürükten korunmak için ne yapmalıdır? İlk yapılması gereken şey diş hekimine gitmek ve onun önerilerine uymak olmalıdır. Aslında çürükten korunma, bir kişisel irade konusudur ve hepimizin sağlam dişler ve sağlıklı ağzın getireceği rahatlığın bilincinde olmamız gerekir.
 2. Domuz gribinden korunmak için neler yapmalıyız

  Domuz gribinden korunmak için neler yapmalıyız

  domuz gribinden korunmak için ne yapmalıyız domuz gribine yakalanmamak için neler yapmalıyız gribinden korunmak neler gribine yakalanmamak ne yapmalı Ya arkadaşlar harbi paranoya olduk millet olarak sanırım en ufak soğuk algınlığında acaba domuz gribimiyim diye korkuyor insanlar soluğu hastanelerde alıyor Dünyayı kasıp kavuran bu illet hastalık maalesef ülkemizde de görüldü haliyle millet...
 3. kanserden korunmak için neler yapmalıyız

  kanserden korunmak için neler yapmalıyız

  Kanserden Korunmak İçin Neler Yapmalıyız sorusu son dönemlerde en çok merak edilen konulardan biri haline gelmiştir nedeni ise günümüzden en öldürücü ve sık yakalınılan hastalığın kanser olmasıdır.Kaserden korunmanın temel yolu beslenmeden geçmektedir.Son yıllarda Amerikada yapılan araştırmalarda Arı Sütü Karışımının çok etkili olduğu ortaya çıkmıştır.Bu karışım arı sütü bal ve polenden...
 4. Gripten korunmak için neler yapmalıyız ?

  Gripten korunmak için neler yapmalıyız ?

  gripten korunmak için ne yapmalıyız,gripten nasıl korunurum,gripten korunmak için neler yapabilirim,gripten korunmanın püf noktaları,gripten korunmak iiçin basit yöntemler,gripten korunma hakkında bilgiler Ani ısı değişiklikleri halsizlik, baş ağrısı ve yorgunluğa neden oluyor. Bağışıklık sisteminin zayıflamasına yol açan bu sorunlar; grip, soğuk algınlığı, bronşit gibi pek çok hastalığı...
 5. Hastalıklardan korunmak için neler yapmalıyız ?

  Hastalıklardan korunmak için neler yapmalıyız ?

  hastalıklardan nasıl korunabiliriz,hastalıklara yakalanmamak için neler yapmalıyız,kolay hastalanmamak için püf noktalar,hastalıklara yakalanmama yöntemleri Doç. Dr. Akgül Akpınarlı Antony, Aralık ayının 7-13 tarihlerini “Amerikan Ulusal El Yıkama Farkındalık Ayı” duyuru edildiğini belirterek, enfeksiyonların yayılmasında ellerin rolünün büyük olduğunu söyledi. Hastalığın önlenmesinde en...

Sayfayı Paylaş