1. PaSikA

  PaSikA Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  28 Kasım 2007
  Mesajlar:
  19.755
  Beğenilen Mesajlar:
  601
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  İstanbul

  karabataklar

  Konu, 'Evcil Hayvanlar ve Hayvanlar Alemi' kısmında PaSikA tarafından paylaşıldı.

  [​IMG]
  Adi karabatak» (Phalacrocorax carbo) ile «Japon karabatağı» (Phalacrocorax capîllatus) çok eski zamanlardan beri Hindistan'da, Çin'de, Japonya'da ve İngiltere'de balıkçılara yardım etmeye alıştırılmaktadır. Karabatakların yardımıyla balık tutmak bir zamanlar İngiltere'nin gözde sporlarından biriydi. Hatta baş karabatak saray personelinden sayılırdı.
  «Phalacrocoraeidae» ailesini meydana getiren yirmi dokuz karabatak türünün altısı Yeni Dünya'ya da götürülmüştür. Karabataklar genellikle siyah renklidirler, uzun boyunları ve uzun sayılabilecek kanatları vardır. Uzunlukları yaklaşık olarak 90 santim olduğuna göre, iri kuşlardan sayılırlar. Çoğunlukla bütün kıtalarda deniz kıyılarında yaşarlar. İngilizce adları olan «cormorant» deniz kargası anlamına gelir. Bununla beraber kara içlerindeki sulara, göllere ve akarsulara dadanmış bazı türler de vardır. Karabataklar irilikleri ve V biçimindeki sürü uçuşları bakımından ördeklerle kazlara çok benzerler, fakat bu kuşlardan farklı olarak kanat çırpmayı sık sık bırakarak havada kayarlar. Gagaları ince ve keskin kancalıdır. Yüzlerinin ve boyunlarının çıplak derisi çok kere cicili bicili renklerdedir.


  Yaman balıkçılar:

  Karabatak adı birçok yerlerde yüzyıllarca açgözlülük sembolü olarak kullanılmıştır. Balıkçılar da balık yemeye doyamadıği için, karabatağı zararlı bir kuş sayarlar. Aslında ise, karabatağın yakalayıp yediği balıklar insanların yönünden değersiz türlerdir.
  Altı veya daha fazla karabatağın aynı zamanda balık avına çıkarıldığı Uzak Doğu'da iş başında olmayan karabatakların kafası bir kukulete içine alınmakta, boyunlarının etrafına da gevşek bir yaka geçirilmektedir. Yaka, karabatakların, yakaladıkları balıkları yutmalarına engel olur, kukulete ise kuşun, çalışmadığı zamanlar sakin oturmasını sağlar. Karabataklarla balık avı geceleri meşalelerin ışığında yapıur.
  Karabataklar genel olarak ayaklarıyla yüzerler. Bazen kanatlarını da kullanarak, avlarını kovalarken suyu döver ve kolay dönüşler yaparlar.
  Karabataklar genel kaide olarak koloniler halinde yerde, kayaların ve ağaçların üzerinde yuva yaparlar. Ağaçtaki yuva değneklerden bina edilir. Yerdeki karabatak yuvası ise rastgele bir araya toplanmış yosundan ve guano'dandır. («Guano» kelimesi İnka lisamndaki «huano» yani «gübre» kelimesinden alınmadır.) Karabataklar ikiden dörde kadar oval, tebeşirimsi ve mavimsi yumurta yumurtlarlar. Siyah renkli çirkin yavrular, yaklaşık olarak dört haftada yumurtadan çıkarlar. Pelikan'Iarda olduğu gibi, karabataklarda da yavrular gagalarını büyüklerinin boğazına sokmak suretiyle beslenirler.
  Karabatak kolonileri çok kere binlerce karabataktan meydana gelir. Üreme alanlarında yüzyıllar boyunca akıllara durgunluk verecek kadar fazla miktarda guano birikir. Bu, özellikle Peru'nun kuş adaları gibi kurak yerlerde böyledir
  [​IMG]

   
karabataklar konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Küçük Karabatak (phalacrocorax pygmeus) Hakkında Bilgi

  Küçük Karabatak (phalacrocorax pygmeus) Hakkında Bilgi

  Çevresi sulak alanları tercih ederler. Ilıman iklimlerde yaşar. Tatlı ve tuzlu ve acı sularda da yaşar. Kışı genellikle kıyısal Lagünler, deltalar ve Ormanlardaki nehirlerde geçirirler. Çiftleşme kışlama bölgelerinde olur. Çoğunlukla diğer türlerle karışık olarak koloniler halinde kuluçkaya yatarlar. Mart sonu ile temmuz başında ürerler. Yuvalar, yoğun ağaçlık ve çalılıklarda ve su...
 2. Peru Karabatağı (Phalacrocorax bougainvillei)

  Peru Karabatağı (Phalacrocorax bougainvillei)

  PERU KARABATAĞI veya öbür adıyla BEYAZ GÖĞÜSLÜ GUANAY (Phalacrocorax bougainvillei) «Peru karabatağı», Peru'nun kuş adaları'nda yaşar. En fazla miktarda guano gübresi meydana getiren karabatak olması dolayısıyla, bazen dünyanın en değerli yabani kuşu olarak bahsi geçer. Guano endüstrisinin milyonluk bir iş olduğuna inanç getiren Peru hükümeti, şimdi bu karabatakları gayet sıkı...

Sayfayı Paylaş