1. PaSikA

  PaSikA Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  28 Kasım 2007
  Mesajlar:
  19.755
  Beğenilen Mesajlar:
  601
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  İstanbul

  KaracİĞere YerleŞtİrİlmİŞ "bakterİ İmha Makİnalari"

  Konu, 'İnsan bilimleri' kısmında PaSikA tarafından paylaşıldı.

  [​IMG]
  Yediğimiz besinlerle, soluduğumuz havayla ve daha birçok yoldan vücudumuza gözle görülemeyen birçok bakteri girer. Vücudun çalışma sistemini bozmamaları için bunlardan zararlı olanların etkisiz hale getirilmeleri gerekmektedir.
  Bunun için vücudumuzda görevi sadece "savunma yapmak" olan mükemmel bir hafızayla donatılmış hücreler vardır. Ancak vücudumuzun kusursuz tasarımının bir örneği olarak savunma için çeşitli ek tedbirler de alınmıştır. Bunlardan biri de dolaşım sistemi içinde stratejik bir durak olarak nitelendirilebilecek karaciğerde bulunan savunma hücreleridir.
  Kuppfer hücreleri olarak adlandırılan bu hücreler, kan dolaşımıyla bağırsaklardan karaciğere gelen kandaki zararlı bakterileri 0.01 saniyeden daha kısa bir süre içerisinde sindirerek, etkisiz hale getirirler.
  Bu şuursuz hücreler vücuda giren çok sayıdakı bakteri arasından, insana faydalı olanlarla zararlı olanları nasıl birbirinden ayırt edebilmektedir? Hangi özelliklere sahip olduklarını ve vücutta yerine getirecekleri görevleri bilmeden, nasıl olupta bazı bakterileri imha ederken, diğerlerine hiç zarar vermemektedir?
  Burada üzerinde durulup, dikkatlice düşünülmesi gereken önemli bir nokta daha vardır; Kuppfer hücrelerinin karaciğere yerleşmiş olması. Neden vücudun başka bir organı değil de karaciğer? İşte burada bir kez daha vücudumuzdaki kusursuz yaratılış delillerinden biri karşımıza çıkmaktadır.
  Eğer bu hücreler, karaciğere değil de başka bir organa yerleştirilmiş olsalardı kanın, bakterilerden arındırılmasında bu derece etkili olamazlardı. Çünkü bakteri dolu kan, karaciğerde temizlendikten sonra vücudun tamamını dolaşmak için genel kan dolaşımına girmektedir. Bu nedenle genel kan dolaşımına ulaşmayı başaran bakteri sayısı yüzde birden azdır.
  Sizce hangi kör tesadüf vücutta daha birçok organ varken, Kuppfer hücrelerinin karaciğere yerleşmesini sağlayabilir? Yerleşecekleri en uygun yeri tesbit eden ve oraya gidip yerleşen bu hücreler değildir.
  Yaklaşık yüz trilyon hücreden oluşan bir beden içinde, herhangi bir hücrenin kendisi için özel bir yer tesbit ederek oraya yerleşecek bir şuura sahip olması mümkün değildir. Böyle kusursuz bir plan için, çok üstün bir aklın varlığına ihtiyaç vardır.
  Bu akıl, vücudumuzdaki her noktayı en iyi bilen ve buna uygun bir tasarımla bizi yoktan yaratan Allah'a aittir.
   
KaracİĞere YerleŞtİrİlmİŞ "bakterİ İmha Makİnalari" konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Karaciğer Rahatsizliklari

  Karaciğer Rahatsizliklari

  karaciğer rahatsızlığının belirtileri karaciğer rahatsızlığı belirtileri rahatsızlıkları karaciger rahatsizliklari rahatsızlıkları KARACİĞER RAHATSIZLIKLARI Acı marul yapraklarından ve kökünden yapılan çay, karaciğer, dalak ve böbreklerin faaliyetlerini düzenler. Adaçayı (bir miktar kurutulmuş) 1 litre suda kaynatılırak içildiğinde karaciğer rahatsızlıklarına iyi gelir. Aşk otu tohumları...
 2. Güneş panelleri UUİ'ye yerleştirildi

  Güneş panelleri UUİ'ye yerleştirildi

  Steven Swanson ile Richard Arnold'un uzay yürüyüşü problemsiz bir şekilde sona erdi. Uluslararası Uzay İstasyonu'nun (UUİ) yeni güneş panellerini yerleştirmek üzere uzay yürüyüşüne çıkan astronotlar Steven Swanson ile Richard Arnold, uzay mekiği Discovery'nin en önemli misyonu olan panelleri yerleştirme işlemini başarıyla tamamladı. Swanson ve Arnold'un bazı kablo bağlantılarını...
 3. Karaciğer anatomisi

  Karaciğer anatomisi

  karaciğerin yeri karaciğer anatomisi ppt karaciğer anatomisi ve fizyolojisi pdf karaciğer anatomisi, ve fizyolojisi, ppt, pdf Karaciğer anatomisi hakkında merak edilen tüm soru cümlelerinin cevapları bu yazımızda yer almaktadır Melek'ler! KARACİĞER ANATOMİSİ: Karaciğer insan vücudundaki en büyük salgı bezidir. Karın boşluğu içinde yerleşmiş olan bu organın, karın ön duvarındaki...
 4. Karaciğeri temizlenmesi

  Karaciğeri temizlenmesi

  karaciğer temizliği, temizleme kürü, temizleyen bitkiler, besinler, hakkında bilgiler burda arkadaşlar Sevgili Melek'ler; bu makalemizde sizlere karaciğer temizlenmesinde etkili olan mucize bitkilerden ve besinlerden bahsedeceğiz. Bilim adamlarınca yapılan araştırmalarla mucize bitki olduğu kanıtlanan enginarın, salgı işlevini uyardığı karaciğerinizin yorgunluğunu attığı biliniyor....
 5. Karaciğer kanseri evreleri ve yaşam süresi

  Karaciğer kanseri evreleri ve yaşam süresi

  Karaciğer kanseri (hepatosellüler karsinom, HCC) karaciğer, safra yolu (karaciğer içi kolanjiyokarsinom) veya karaciğer içindeki destek dokusu (hepatoblastom, anjiyosarkom) hücrelerinden kaynaklanabilir. Diğer organlardan kaynaklanan kanserli hücrelerin karaciğere yayılması ile de karaciğer kanseri gelişebilir. Bu yazıda en sık olarak görülen karaciğerin primer tümörü hepatosellüler...

Sayfayı Paylaş