Etiketler:
 1. Young bride

  Young bride Banned

  Kayıt:
  30 Kasım 2010
  Mesajlar:
  2.217
  Beğenilen Mesajlar:
  570
  Ödül Puanları:
  0

  Karanlıkta uyumanın faydaları

  Konu, 'Faydalı Bilgiler' kısmında Young bride tarafından paylaşıldı.

  uyku, uykusuzluk, uyku bozuklukları, uyku hastalığı, uykunun önemi, uykunun faydaları, karanlıkta uyumanın faydaları
  KARANLIKTA UYUMANIN FAYDALARI
  Vücudun biyolojik saatini koruyup, doğal ritmini ayarlayan melatonin hormonu, ancak gece siz uyuduğunuz saatlerde ve karanlıkta salgılanabiliyor.
  Karanlıkta uyumak beynin melatonin hormonu salgılamasını sağlayarak kişiyi kanserden koruyor. Işıkta bu hormon salgılanmadığı için kanser hücreleri daha çabuk gel...işiyor. Melatonin'i tablet olarak da alabilirsiniz Melatonin hormonu saat 23.00 ile 05.00 arasında tam olarak salgılanıyor. Bu saatler arasında karanlıkta uyunduğunda hormon, hücreleri yeniliyor, bağışıklık sistemini düzenliyor. Vücudun biyolojik saatini koruyor, ritmini ayarlıyor. Üreme sistemini geliştiriyor. En önemlisi kanserli hücrelere karşı koruma sağlıyor.

  [​IMG]
  MELATONİN HORMONU SAĞLIK İÇİN ÖNEMLİ
  Memorial Hastanesi Nöroloji Bölümü'nden Uz. Dr. Abdullah Özkardeş, "Melatonin, beyindeki epifiz bezinden özellikle geceleri karanlık ortamda salgılanan bir hormondur. Triptofan isimli bir maddeden elde edilir. Hormonun temel görevi, vücudun biyolojik saatini ve ritmini ayarlamaktır. Melatonin üretimi, gecenin uzunluğu ile ilgilidir, gece ne kadar uzarsa, üretim de o denli uzar. Karanlık fazın başlangıcında veya sonundaki ışık, melatonin üretimine engel olur. Işık kısa süreli de olsa yeterli şiddette ise, melatonin salınımını baskılar. Günlerin kısa olduğu kış mevsiminde melatonin üretimi artar, yaz günleri ise azalır." diyor.
  YAŞAM SÜRESİNİ UZATIYOR
  Depresyon hastalığında kortizol seviyesi yüksek ve melatonin seviyesi düşük bulunmuştur. Birçok depresyon ilacı, etkilediği beyin kimyasal maddeleri aracılığı ile melatonin salgılanmasını artırır. Melatoninin bağışıklık sistemini olumlu etkileyerek, stresi azalttığına, yaşam süresini artırdığına ve yaşlanma bulgularını azalttığına dair yapılmış çalışmalar var. Ayrıca başta kanser olmak üzere hastalıklar üzerinde baskılayıcı etki yapar. Gece çalışan kadınlarda melatonin salgılanması azaldığı için, gündüz çalışanlara göre meme kanseri gelişimi oldukça fazla bulunmuştur. Gece çalışılan yerlerde, karanlık ortamların aydınlatılması ve bu nedenle melatonin düzeyinin baskılanması ile de kanser riski artmaktadır.
  Görme engellilerin kansere daha az yakalanması bu durumu destekliyor. Bu sebeple çocukların gece kesinlikle ışıkta uyutulmaması gerekiyor.
  SAĞLIĞINIZ İÇİN BUNLARA DİKKAT EDİN
  - Gece mutlaka karanlık bir ortamda uyuyun.
  - Gece lambası kullanmamaya özen gösterin. Mutlaka kullanılması gerekiyorsa, solgun kırmızı ışıklı olanlarını tercih edin.
  - Erken yatarak vücut hücrelerini yenileyen melatonin hormonunun tam salgılanmasını sağlayın.
  - Televizyon karşısında uyumayın.
  - Gece yatma vaktinde çalışmayın.
  - Vişne, lahana, badem gibi melatonin açısından zengin besinler tüketin.

   
  'tuğçe' bunu beğendi.
Karanlıkta uyumanın faydaları konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Emel Müftüoğlu - Uyumam Sensiz

  Emel Müftüoğlu - Uyumam Sensiz

  Kördüğümde tutsak olsan Sarhoş olup bana kalsan Gözlerimde sabah olsan Uyumam sensiz Kor alevler beni yaksa Duam derman olsa sana Ölüm dayansa kapıma Uyumam sensiz Uyumam ağlarım geceleri Geceler üşütür yüreğimi Vurulur yüreğim dayanamam Unutmam unutamam ben seni Söz-Müzik: Koray Erentürk
 2. karanlık ilahisi

  karanlık ilahisi

  karanlıklar ortasından doğan bir güneş ilahisi sözleri karanlıklar ortasından doğan bir güneş ilahisi ötelerden kalan özlem dinle karanlığın ortasında dinle karanliklar ortasindan dogan dogan bir gunes Ötelerden kalan Özlem Özümüzün daveti sen sen varligin ask tutkali tutkun sana alem. YA HABIB ALLAH. YA NEBI ALLAH YA VELI ALLAH YA RASUL ALLAH. YA HABIB ALLAH ALLAH YA NEBI ALLAH ALLAH YA...
 3. Zayıflamak İçin Karanlıkta Uyumayı Denediniz mi?

  Zayıflamak İçin Karanlıkta Uyumayı Denediniz mi?

  Zayıflamak İçin Karanlıkta Uyuyun Zayıflamak İçin Karanlıkta Uykunun Önemi Zayıflamak için artık herşeyi denediniz...Ama neden olmuyor diye düşündünüz mü...İşte araştırmalara göre karanlıkta uyumak zayıflatıyormuş..Zaten uykunun vücudumuza çok faydası vardır özellikle düzenli uyku hem sağlığımız hem bedenimiz için çok önemlidir...Nasıl mı işte bakalım cevabına... Zayıflamak için...

Sayfayı Paylaş