1. Misafir

  Misafir Forum Okuru

  kararlar kibrittir..

  Konu, 'Kişisel Gelişim' kısmında Misafir tarafından paylaşıldı.

  Adamin biri bilge bir kral olmakla un salmis olan kralin yanina gider. Krala sunu sorar
  'Efendim soyleyin bana hayatta ozgurluk var midir?
  'Kral 'Elbette' der,'Kac bacagin var senin?
  'Adam soruya sasirarak 'Iki efendim' der.
  Kral 'Pekala, tek bacaginin ustunde durabilir misin?
  ''Elbette' diye cevap verir adam.
  Kral 'O halde hangi bacagin ustunde duracagina karar ver'.
  Adam biraz dusunur ve sol bacagi ustunde durmaya karar verir.

  'Tamam' der kra l'Simdi de oteki bacagini kaldir.
  'Adam sasirir
  'Bu imkansiz kralim' der.
  'Gordun mu? ' der kral 'Ozgurluk budur. Sadece ilk karari almakta ozgursun. Ondan sonrasinda degil.'
  Tiziano Terzani'nin "Atlikarincada Bir Tur Daha" adli kitabinda okudugum bu kucuk oyku yillardir tartisilan ozgurluk kavrami uzerinde bir kez daha dusunmeme yol acti.
  Hayat gercekten boyleydi. Ilk karari aliyordun ve gerisi o ilk karara bagli olarak gerceklesiyordu. Hayat hata kabul etmiyordu.Ilk kararin dogruysa isler yolunda gidiyordu ama eger yanlis bir karar aldiysan, hersey zincirleme yanlis gidiyordu.
  Mesela meslegini secerken...Hasbelka der, iyi dusunmeden, yeteneklerinin farkinda olmaksizin bir meslek sectiginde omur boyu isini zorla yapmaya mahkum oluyordun. Isinin basindayken baska bir is yapmayi ozluyordun. Ama biliyordun ki; ozgurlugunu kullanmis ilk karari vermistin ve yeniden baslama cesaretin yoktu.
  Bazi insanlar vardi hayatta...Onlar ise her seyi ardlarinda birakip yeniden baslayacak kada rcesurlardi. Ama sen onlardan biri olamiyordun. Bunca emek bunca calismayi sanki copmus gibi bir cirpida ativeremiyordun.
  Oysa goz ardi ettigin bir sey vardi. Hayat cok kisaydi ve mutsuz oldugun islerle zaman oldurme kayni zamanda ruhunu oldurmekle es anlamliydi.
  Evlilik konusunda da iyi karar vermek gerekiyordu. Yanlis bir karar ayni evde yasayan iki dusman yaratabilirdi. Ask zorunluluga donusebilir ve hayatini cehenneme cevirebilirdi. Ilk karari aliyordun, bu konuda ozgurdun ama devaminda senin kararina bagli olmayan pek cok sey gerceklesiyordu.
  Hayat kararlardan ibaretti ve kararlar birer kibritti.Dogru yerde ateslediginde seni isitacak ates, corbani kaynatacak ates oluyordu, yanlis yerde atesledigin vakit ise icinde bulundugun evle birlikte seni de yakiyordu
  .Hayat oyle basite alinacak bir oyun degildi.Oyunun kurallarini bilmen ve ona gore oynaman gerekiyordu. Ama cogu zaman oyunun kurallarini bilmek yetmiyordu.
  Cok daha onemli olan baska bir sey vardi. Kendini bilmek...Ne istedigini, neyin seni mutlu edecegini ve kim oldugunu, neler yapabilecegini bilmek zorundaydin. Ancak o zaman dogru kararlar veriyor ve mutlu bir hayata sahip oluyordun.
  Ve kararlar birer kibritti...Ya kendini yakiyordun ya da isitiyordun. ..


   
kararlar kibrittir.. konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. kibrit

  kibrit

  Kibrit Kibrik yakmak yahut onunla ocak vs. tutuşturmak hidayet ve menfaate, sevinç ve ferahlığa delalet eder.Ummadığınız bir anda yaşamınızda önemli değişiklikler olacak demektir. Rüyasında yanan kibrit gören, genç bir erkek iyi bir para kazanacağı rahatlayacağı yeni bir işe atılacaktır.; Orta yaşlı bir erkek için başkalarının sebep olacağı bir tartışmaya işaret eder. Bekar bir kız için,...
 2. Kibrit Çöpünden F1 Aracı

  Kibrit Çöpünden F1 Aracı

  kibrit çöpünden araba yapımı Michael Arndt adlı Alman, 6.5 yıl emek harcayarak 956 bin kibrit çöpünden F1 aracı yaptı. Formula 1 yarışlarının hayranı olan 40 yaşındaki Arndt, McLaren Mercedes’in benzeri aracı için 1.686 tüp yapışkan kullanmış. Yaklaşık 9 bin dolara mal olan araç taşıma kolaylığı açısından 45 parçaya bölünebiliyor. Daha önce de kibrit çöpünden tren, belediye binası yapan...
 3. Hayatta kararlar birer kibrittir....

  Hayatta kararlar birer kibrittir....

  Adamın biri, Bilge bir kral olmakla ün salmış olan kralın yanına gider. Krala şunu sorar; 'Efendim söyleyin bana hayatta özgurluk var midir? ' Kral 'Elbette' der, 'Kaç bacağın var senin? ' Adam soruya sasirarak 'iki efendim' der. Kral 'Pekala, tek bacağının ustunde durabilir misin? ' 'Elbette' diye cevap verir adam. Kral 'O halde hangi bacagin ustunde duracagina karar ver'. Adam biraz dusunur...
 4. Ve kararlar birer kibritti...

  Ve kararlar birer kibritti...

  Adamın biri bilge bir kral olmakla ün salmış kralın yanına gider. Krala şunu sorar "Efendim söyleyin bana hayatta özgürlük var mıdır?" Kral "Elbette" der."Kaç bacağın var senin?" Adam soruya şaşırarak "İki efendim" der. Kral "Pekala, tek bacağının üstünde durabilir misin?" "Elbette" diye cevap verir adam. Kral "O halde hangi...

Sayfayı Paylaş