Karbonatla halı silmeyi denedinizmi?

Uzman SühaN

Administrator
Karbonatla halı silmeyi denedinizmi?
Alternatif ve kimyasal olmayan temizlik için ilk önce beyaz sirke ve sonrasında ise limondan bahsetmiştim. Bunların yanında öyle bir madde daha var ki; hepimizin evinde mevcut olan bir şey! Karbonat bildiğiniz gibi sadece kek, pasta, çörek yapmaya yaramıyor. Evinizdeki doğal bir yardımcınız olan karbonatın bilmediğiniz faydaları bulunmaktadır.


Kötü kokan, kirli görünen halılarımızı temizlemek için çeşitli kimyasallar kullanmak yerine doğal yöntemler uygulamak isteriz. Bunun en pratik yollarından biri de karbonat kullanmaktır. Karbonat, halıdaki kokuları ve nemi yok eder, mite ve bakterileri öldürür. Halınızda yağ lekeleri de varsa karbonatınıza biraz da mısır nişastası ekleyiniz. Mısır nişastası halıdaki yağı olduğu gibi emer.
Karbonatla Halı Nasıl Temizlenir.jpg


Halınızın üzerine hazırladığınız karbonat karışımını serpin. Bulaşık süngerinin sert yüzü veya bir fırça yardımı ile halıya yedirin. Bu şekilde 30 dakika bekletin. Daha sonra emiş gücü yüksek bir süpürge ile iyice süpürün. İsterseniz süpürdükten sonra sirkeli su ile üzerinden geçerek iyice temizlenmesini ve parlamasını sağlayabilirsiniz. Hoş kokmasını sağlamak için temizleme işlemi bittikten sonra halıya birkaç damla lavanta esansiyel yağı serpebilirsiniz.


Duvardan duvara olmayan, alt yüzü çevrilebilen halılarda alt yüzeyde de bu işlem yapılabilir. Karbonat karışımı serpilir, fırça veya sünger ile yedirilir. Daha sonra iyice süpürülür ve sirkeli su ile silinir. Bahar temizliği yapılırken halının iki yüzüne de uygulayarak halının tam temizlenmesi sağlanabilir.


Bu yöntemi özellikle mutfak ya da çocuk odalarında bulunan halılarda, evcil hayvan bulundurulan evlerde uygulayabilirsiniz. Ayrıca bu işlemlerin aynısını her türlü kumaş yüzeyde, kilim, koltuk ve yatak temizliğinde de uygulayabilirsiniz.


Evde Doğal Temizlik İçin KarbonatEvinizdeki halıları süpürseniz de silseniz de zamanla kokmaya başlar. Halı yıkamacılara verdiğiniz halı bilin ki, en kötü kimyasal deterjanla, yerlerde araba yıkanır gibi yıkanmaktadır. Oysa kokuyu çıkarmak için şunu yapabilirsiniz. Bir iki avuç karbonatı halının her tarafına serpin ve 1–2 saat bekledikten sonra elektrik süpürgesi ile iyice süpürün. Halınızdaki o kötü kokudan eser kalmayacaktır.

* Buzdolabınızdaki kokuyla baş edemiyorsunuz. Bütün yiyecekleri dışarı çıkar, sil, süpür, kurula vs. uğraşmak istemiyorsanız bir kâse karbonatı buzdolabının bir köşesine koyun. 4-5 günde bir karıştırın. Kötü kokuların gittiğini göreceksiniz. Ayrıca dolapta sakladığınız meyve sebzeler üzerinde koruyucu bir etkisi olacaktır karbonatın.

* Halı, koltuk, elbise üzerine yağ mı damladı? Panik yapıp, deterjana saldırmayın! Çünkü deterjan leke olan bölgenin rengini açıp renk dokusunu bozacaktır. Bunun yerine yağ lekesinin üzerine karbonat dökün ve üzerini hafifçe ıslayın. 1–2 saat bekledikten sonra silin. Yağ lekesinden eser kalmayacaktır. Zira suyla birleşen karbonat yağları söküp atan doğal bir sabun haline gelir.

* Mutfak tezgâhınızın mermerlerini ve fayanslarını limonlu karbonat ile ovun ve durulayın. En güzel temizleyicidir. Kimyasal deterjan kalıntısı kalmadığı için üzerine meyve- sebzelerinizi, ekmeğinizi rahatlıkla koyabilirsiniz.

* Kirli lavabolarınız için krem deterjanlar yerine limon ve karbonat kullanın. Lavaboya karbonat döküp limonla ovun. Hem kirlerin kaybolduğunu hem de parladığını göreceksiniz.

* Ayrıca tıkanan lavabolarınızı açmak için bir su bardağı karbonatı lavaboya dökün. Üzerine 1 bardak sirke ilave edip 2 litre kaynar suyu lavaboya boşaltın. Tıkanan lavabo açılacaktır.

* Dibi tutan tava ve tencerelerinize akşamdan karbonat döküp, sıcak su ilave edin. Sabah temizlerken zorlanmayacaksınız.

* Paslanabilecek eşyalarınızı karbonatla ovarsanız paslanmasını engellemiş olursunuz.

* Porselen gibi kararan eşyalarınız varsa limonlu karbonat ile ovun. Rengi açılacaktır.

* Aynı şekilde gümüş eşyalarınızı suyla macun haline getirdiğiniz karbonat ile ovarsanız, rengi açılıp parlayacaktır.

* Elbise dolabınızda rutubet ve küf kokusu varsa ve naftalin kokusunu da sevmiyorsanız dolabınızı bir köşesinde ağzı açık şekilde kavanozda karbonat bulundurun.

* Banyo duşa kabin camlarını karbonat ile silip durulayın. Duş alırken daha rahat nefes alacaksınız.

* Banyo terlikleriniz ister tahta ister plastik olsun üzerine karbonat dökün ve öyle duş alın. Hem terlikleriniz hem de ayaklarınız rahat edecek. Bu yolla tahta takunyalarınızın ömrü uzayacağı gibi kimyasal temizleyiciler, cildinizden uzak tutmuş olacaksınız

* Çamaşır makinesinde kullandığınız deterjan miktarını yarı yarıya azaltıp gerisini karbonat ile tamamlayın. Çamaşırlarınız daha temiz ve kimyasal artıklardan uzak kalmış olacaktır.
 
Üst