1. MaWiM

  MaWiM ♥Ben Aşık Olduğum Adamın Aşık Olduğu Kadınım♥ Yetkili Kişi

  Kayıt:
  25 Temmuz 2007
  Mesajlar:
  31.444
  Beğenilen Mesajlar:
  2.301
  Ödül Puanları:
  113

  Karia Suresi

  Konu, 'Dua Ayetler Hadis' kısmında MaWiM tarafından paylaşıldı.

  Karia Suresi Bismillahirrahmanirrahim
  ELKARİATU * MELKARİA * VE MA EDRAKE MELKARİA * YEVME YEKUNUNNASU KELFERAŞİL’MEBSUSİ VE TEKUNUL’CİBALU KEL IHNİL’MENFUŞ * FEEMMA MEN SEKULET MEVAZİNUHU * FEHUVE Fİ IYŞETİN RADİYE * VE EMMA MEN HAFFET MEVAZİNUHU * FEUMMUHU HAVİYE * VE MA EDRAKE MAHİYEH * NARUN HAMİYE *


  Tercümesi
  Gürültü koparacak olan kıyamet! Nedir o gürültü koparacak olan? O gürültü koparacak olanı ne olduğunu sen bilir misin? O gün insanlar, ateş etrafında çırpılıp dökülen pervaneye dönecekler. Dağlar, atılmış renkli yüne benzeyecekler. Ama tartıları ağır gelen kimse hoş bir hayat içinde olacaktır. Tartıları hafif gelenler ise, onun yeri bir çukurdur. O çukurun ne olduğunu sen bilir misin? O, kızgın bir ateştir.
  Seyyid Ahmed Hüsameddin (1847-1925) Hazretlerinin Tevil 'i
  Açıklaması

  “ELKARİATU * MELKARİA * VE MA EDRAKE MELKARİA”
  <Karia>; insanların, ilime dayanarak icat edip, meydana getirmeyi düşündükleri bir şeydir ki, bu tasavvur düşünceden çıkarak zuhur alanına girdiği takdirde halka korkunç sesler ve şiddetli ızdıraplar arasında bırakır.
  Ey soran kimse! Karia’yı sormak ve ondan haber almak istersen, Karia’nın meydana gelmesinden evvel anlaşılması imkansızdır. Böyle olunca tamamıyla benzeri zuhur etmediyse de bugün gördüğümüz toplar ve bombalar Karia’dan bir kısımdır.


  “ YEVME YEKUNUNNASU KELFERAŞİL’MEBSUSİ”
  Karia’nın meydana çıkma zamanı günümüzdür. Karia’nın kullanıldığı günde insanın aklının almayacağı, fakat gelmesi imkan dahilinde olan hali, <Feraşi mebsus>’a benzer, yani kendisini ateşe çarpıp helak olan kelebekler gibi insan yığınları teşkil eder.

  “VE TEKUNUL’CİBALU KEL IHNİL’MENFUŞ”
  Biz bugün <Karia> nın icadının alametlerine eriştik ve onu görüyoruz. Bunlar, harp silahlarından büyük mermiler atan toplardır ki, şiddetli tesirleri ile yerin muhtelif tabakalarına kadar nüfuz ederek renkli toprakları etrafa saçar ve dağların halini boyanmış yünler gibi renk renk gösterir. Dağlar, insanların sığınacağı yerlerdir. Bunlardan başka, insanlar tarafından tahkimat ve sığınaklar ve çeşitli etkileri görülen büyük harp gemileri de bu kabildendir.

  “ FEEMMA MEN SEKULET MEVAZİNUHU * FEHUVE Fİ IYŞETİN RADİYE”
  Bir millet; savunma işlerinde gayet dengeli bulunursa yani askerlik san’atının gereklerine uyarak kara, deniz ve hava kuvvetlerinin bütün silah, araç ve gereçlerini temin ve tamamlama ağırlığına göğüs gererse, o millet, kendi isteğine uygun bir geçinme tarzına kavuşur. Yani, askeri harekatı gereği şekilde bilerek ve harp malzemesinin tamamına sahip olarak, bu sayede bolluk ve mutluluğa erişir.


  “VE EMMA MEN HAFFET MEVAZİNUHU * FEUMMUHU HAVİYE * VE MA EDRAKE MAHİYEH * NARUN HAMİYE ”
  Bir millet kendi güçsüzlüğüne bakmayıp harp etmeye kalkarsa düşünce veya dengesi hafif olan kısımdandır. Hafiflik iki kısımdır. Bir milletin ya mali kuvvetinde, veyahut da cesaretinde hafiflik olur. Eğer bir millette bu kuvvetler hafif olursa, onun dayanağı daima <Haviye>dir.
  <Haviye> iki anlama gelir: Birincisi, lügat manası olan cehennemin yedinci katı, en şiddetlisi demektir. Diğeri, hakikatinin manasıdır ki; meydana gelmeden evvel tesirine akıl erdirmek imkansız olan, icat gibidir.
  Bilgisizlik ve zaruretlerle yurdun korunma ve savunması hazırlıklarını tamamlamamak, korkunç ve dehşetli düşmanın saldırı ve işgaline karşı dikkatsiz ve aciz kalacak bir haldir. Bunların bulundukları ve yaşadıkları mahaller tahrip edici çeşitli silahların tesirine hedef olan yerlerdir. Bu hal, başına gelenler tarafından anlaşılacağından düşmanın tecavüzüne uğramış olanlarca bilinmektedir.

   
  Son düzenleme yönetici tarafından yapıldı: 1 Nisan 2014
 2. Ayışık

  Ayışık Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  15 Eylül 2008
  Mesajlar:
  2.241
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  adana
  Cevap: Karia Suresi
  ellerine emeğine sağlık
   
Karia Suresi konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Karia suresi

  Karia suresi

  karia duası elkariatü el karia duası el suresi seyyid ahmet hüsamettin hazretleri Bismillahirrahmanirrahim ELKARİATU * MELKARİA * VE MA EDRAKE MELKARİA * YEVME YEKUNUNNASU KELFERAŞİL’MEBSUSİ VE TEKUNUL’CİBALU KEL IHNİL’MENFUŞ * FEEMMA MEN SEKULET MEVAZİNUHU * FEHUVE Fİ IYŞETİN RADİYE * VE EMMA MEN HAFFET MEVAZİNUHU * FEUMMUHU HAVİYE * VE MA EDRAKE MAHİYEH * NARUN HAMİYE * Tercümesi...
 2. Suretıl Karia

  Suretıl Karia

  Rüyada Karia süresini veya ondan bir parçayi okudugunu görmek; sevinç ve müjdeye, takva ve ibadet sahibi olmaya isarettir.
 3. Hotel karia Princess/5 Yıldızlı/Muğla

  Hotel karia Princess/5 Yıldızlı/Muğla

  Oda ve Yatak 126 Oda, 300 Yatak, 9 Suit , Karia Princess, toplam 75 oda( 66 standart oda, 1 suit, 8 bağlantılı oda) Karia Residans, toplam 51 oda Oda Özellikleri TV, Uydu TV, Minibar, Müzik Yayını, Direkt Telefon, Kasa, Özel Banyo, Saç Kurutma Makinası, Balkon, Merkezi Klima Yeme - İçme 2 Restoran Kapalı Alan Kapasitesi: 150, Açık Alan Kapasitesi: 250, Kahvaltı Salonu (toplam kap: 250),...
 4. Karia Princess Otel Bodrum

  Karia Princess Otel Bodrum

  bayan erkek ayrı havuzlu oteller kadın erkek ayrı oteller 5 yıldız Karia Princess Otel Resimleri Otel Bilgileri: ODA&DETAYLAR: Geniş balkonlu 60 oda ve suit. Bütün odalarda iki adet yatak mevcuttur, Yataklar, ihtiyaca göre çift kişilik hazırlanabilmektedir. Havalandirma, direkt hatlı telefon, mini bar, uydu kanallı televizyon bulunmaktadir. Kalabalık ve çocuklu aileler için...
 5. Karia Suresi Okumanın Faziletleri ve Faydaları

  Karia Suresi Okumanın Faziletleri ve Faydaları

  karia suresi, karia suresinin faziletleri, karia suresinin faydaları Birçok kimse kazancının mereketsiz olmasından yada istediği gibi kazanç elde edememekten yakınır. Yer gök dua üzerine diyerek içtenlikle Karia suresini sürekli okuduğunuz zaman faziletlerinden de inşallah faydalanabilirsiniz. Sizlere Karia suresi okumanın faziletleri ve faydları hakkında genel bilgilere geçiyoruz. Bir...

Sayfayı Paylaş