1. MaWiM

  MaWiM ♥Ben Aşık Olduğum Adamın Aşık Olduğu Kadınım♥ Yetkili Kişi

  Kayıt:
  25 Temmuz 2007
  Mesajlar:
  31.302
  Beğenilen Mesajlar:
  2.305
  Ödül Puanları:
  113

  Karnabahar Nasıl Temizlenir?

  Konu, 'Faydalı Bilgiler' kısmında MaWiM tarafından paylaşıldı.

  karnabahar nasıl ayıklanır, karnabahar nasıl temizlenmeli, karnabahar nasıl kesilir Kış aylarının vitamin deposu sebzesi karnabahar birçok hastalığa şifa dağıtmaya devam ediyor. Birçok kişinin merak ettiği konulardan biri olan karnabahar temizliği hakkın da sizlere işinize yarayacak bilgileri bu yazımız da paylaşıyoruz. < Konu Resmi..>

  Karnabahar, çiçekleri etli ve tanecikli görünüme sahip, yaprakları lahana yaprağına benzeyen bir bitkidir. Sebze olarak kullanılır. Vatanı Doğu Akdeniz Bölgesi olan karnabahar, 2 yıllık otsu bir bitkidir. Yaprakları koyu yeşil, çiçekleri beyaz veya sarımtıraktır.

  Kış sebzelerinden olan karnabaharın ülkemizde üç farklı çeşidi bulunur: Güzlük turfanda karnabahar, kışlık karnabahar ve mart karnabahar.

  Fosfor ve vitamin bakımından oldukça zengin olan bu bitkinin, zihin yorgunluğunu giderici, cinsel gücü artırıcı, sinirleri kuvvetlendirici, idrar söktürücü etkileri bulunur. Dalak ve şeker hastalarına iyi geldiği bilinmektedir. Kalp hastalıklarında ise şikayetlerin azalmasına yardımcıdır.

  Karnabahar faydaları sebebiyle yemek yapımında da tercih edilen bir sebzedir. Yemeklerinizde kullanmadan önce karnabaharınızı nasıl temizleyebileceğinizle ilgili ipuçları, bu yazımızda.
  Karnabahar Nasıl Temizlenir?

  Karnabaharınızı temizlemek için ihtiyacınız olan iki çeşit bıçak vardır.
  İlki; standart boydan daha uzun ve geniş bir bıçak.
  İkincisi; kısa ve ince uçlu eğimli bir bıçak.

  Gerekli malzemeleri sıraladıktan sonra karnabaharınızı nasıl temizleyeceğinizi adım adım anlatalım:

  İlk olarak karnabaharınızın alt kısmında kök üzerinde yer alan yeşil yaprakları uzun ve geniş olan bıçağınızla kopararak kesin.
  Bıçakla kesemediğiniz kalan yaprakları da elinizle kopararak temizleyin.
  Yapraklar temizlendikten sonra karnabaharın kök kısmı iyice ortaya çıkacaktır. Bu aşamada kökü kısa ve eğimli bıçakla çıkarmanız gerekir. Bunu yaparken karnabaharın çiçeklerinin şekillerinin bozulmaması önemlidir.
  Kökün dibinden soktuğunuz bıçağı kullanarak kökü mümkün olduğunca kesin ve dışarı çıkarın. Bunu yaparken kesme işlemini dairesel bir şekilde yaparsanız, kökü kalıp halinde el yardımıyla çıkarabilirsiniz.
  Kökü çıkarma işleminden sonra köke bağlı olarak kalan küçük parçaları çıkarırken bıçağı değil elinizi kullanınız. Bu parçaları kopararak alabilirsiniz.
  Karnabaharın çiçeğe benzeyen etli kısımlarının hepsi köke bağlıdır. Sert kök kısmını çıkardığınızda çiçeklerin ayaklarına yakın olan yere ulaşırsınız.
  Yine küçük bıçak yardımıyla çiçeklerin dibinden kesip eliniz yardımıyla çiçeği bozmadan bütün olarak koparın.
  Birbirinden farklı ancak birbirlerine yakın boyutlarda olan çiçekleri ayırın. Böylece yemeğinizin sunumunda şık bir görünüm elde edebilirsiniz.

   
Karnabahar Nasıl Temizlenir? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. karnabahar

  karnabahar

  (Blumenkohl / Chou-fleur / Cauliflower / Karnabit / Brassica oleracea var / Bortytis / Cauliflower) Lahananin bir çesidi. Lahanada yapraklar sebze olarak kullanildigi halde, karnabaharda yenilen kisim genç çiçek tomurcuklari ile çiçek durumu eksenidir. Karnabahar beyaz renkte bir sebzedir. Bunun sebebi de çiçek durumunun büyük örtü yapraklari ile kapali kalmasindandir. Fosfor ve vitamin...
 2. Karnabahar

  Karnabahar

  (Blumenkohl / Chou-fleur / Cauliflower/ Karnabit / Brassica oleracea var / Bortytis / Cauliflower) Lahananin bir çesidi. Lahanada yapraklar sebze olarak kullanildigi halde, karnabaharda yenilen kisim genç çiçek tomurcuklari ile çiçek durumu eksenidir. Karnabahar beyaz renkte bir sebzedir. Bunun sebebi de çiçek durumunun büyük örtü yapraklari ile kapali kalmasindandir. Fosfor ve vitamin...
 3. Karides Nasıl Temizlenir?

  Karides Nasıl Temizlenir?

  karides nasıl ayıklanır, karides temizliği nasıl yapılır Deniz mahsullerinden biri olan karides birçok kişinin sofrasından eksik etmediği ve severek yediği bir üründür. Karides temizliği hakkın da sizlere işinize yarayacak bilgileri sizler için bu yazımız da paylaşıyoruz. Aşağıda ki adımlarla karides temizliğini pratik bir şekil de gerçekleştirebilirsiniz. Karides, deniz mahsulü tüketmeyi...
 4. Ayna nasıl temizlenir ?

  Ayna nasıl temizlenir ?

  ayna temizliği nasıl yapılır,lekeli aynalar nasıl temizlenir,pratik ayna parlatma yöntemleri, Evimizde dekorasyon amaçlı kullandığımız ya da banyomuzda yer alan aynaların kirli ve lekeli olması hem işlevini kaybettirir hem de kötü bir görüntü oluşturur. Aynalar çok sık temizlenmedikleri için zaman zaman ayna temizliği püf noktalarını unutmak gayet mümkündür ve işte biz de bu nedenle ayna...
 5. Taze Kan Nasıl Temizlenir?

  Taze Kan Nasıl Temizlenir?

  Giysinize, halıya ya da döşemelere sıçramış kan lekesinden kurtulmak oldukça zor olmakla birlikte bir takım yöntemlerle sorunu çözebilirsiniz. Ancak, eğer yanlış bir yol izlerseniz kan lekesi iyice içine işleyecek ve çıkarma zorluğu iki kat artacaktır. Ayrıca uygun yüzey tipine göre uygun temizliği uygulamanız da oldukça önemlidir. Eğer kan lekesi henüz yeni oluştuysa temizlemek daha kolay...

Sayfayı Paylaş