1. PaSikA

  PaSikA Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  28 Kasım 2007
  Mesajlar:
  19.755
  Beğenilen Mesajlar:
  601
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  İstanbul

  Karolina Kara Kurbağası (Bufo terrestris terrestris)

  Konu, 'Evcil Hayvanlar ve Hayvanlar Alemi' kısmında PaSikA tarafından paylaşıldı.

  [​IMG] KAROLİNA KARA KURBAĞASI
  (Bufo terrestris terrestris)


  Yukarıda bahsi geçen Amerika kara kurbağası, Birleşik Amerika'nın doğusunda ve Kanada'nın güney do ğusunda yaşar. Birleşik Amerika'nın güney doğusunda yerini «Karolina kara kurbağası» na bırakır. Bu tür, kuzeyli akrabasına benzemekle beraber, gözlerinin yukarısında ve arkasında bîr çift yumrumsu çıkıntısı vardır.
  Bu kara kurbağaları, yaz sağnaklarından sonra, kalabalık topluluklar halinde bulundukları gölcüklerin içinden çağrılarım duyururlar. Bir tabiat bilgini bu tür kara kurbağalarının hesabını tutmuş, gündüzün yağmur yağmadığı takdirde ortalıkta pek az kara kurbağası'nın göründüğüne ve sayılarının yağmurun şiddetiyle orantılı olarak arttığına dikkat etmişti Metre kareye 12 -13 santim yağmur düştüğü bir gece bir saatin içinde 200 Karolina kara kurbağası toplamıştı. Bunları ve daha birçoklarını, onları tekrar görünce tanımak için işaretlemiş ve başka yönlere götürerek ı salıvermişti. Fakat bir buçuk kilometre uzağa götürdüğü kırk üç Karolîna kara kurbağası'nın sekizini sonradan laboratuvarının dibinde bulmuştu. Tabiat bilgini bu kara kurbağalarını hiç kara kurbağası olmayan bir bölgeden geçirdiğine göre, götürüldükleri bölgeye ilk defa geliyorlardı. Bu durumda dönüş yolunu nasıl bulabilmişlerdi?
  Tabiat bilgini uzun gözlemler sonunda, Karolina kara kurbağalarının, üreme eyleminin süregeldiği gölcükten hâlâ akseden çağırüara kulak vererek yollarım buldukları sonucuna vardı
  Aynı tabiat bilgini bazı Karolina kara kurbağalari'nın vakit vakit beslenmek için ortaya çıktıklarına, sonra da, havanın uygun olmasına rağmen, tekrar ortadan kaybolduklarına dikkat etmişti. Kara kurbağaları bu sırada her halde yer altına çekiliyorlardı.
  Florida, «meşe kara kurbağası» (Bufo quercieus) denilen çok ufak bir türün yurdudur. Bunun uzunluğu 3-3,5 santimi ender olarak geçer. Bu minik kara kurbağasının tiz çağırışı kulakları sağır edicidir. Yumurtalarını ufak jelatin çomakları halinde yumurtlar ve her çomakta 2-6 yumurta bulunur.
  Birleşik Amerika'nın kurak güney batısı ise, yumurtalarını dizi yerine tek tek yumurtlayan orta irilikteki çöl kara kurbağası'nın (Bufo punctatus) yurdudur. Bunun ahenkli çağırışı çekirgenin gürültüsünü arttırır. Çöl kara kurbağası genellikle kayalık bölgelerde barınır ve vücudu yassılmıştır. Bu tertip, çöl kara kurbağası kaya yarıklarına sığındığı vakit faydalıdır.
  Fakat çöl kara kurbağası daima kayaların arasına gizlenmez. Bir tabiat bilgini bir keresinde, Arizona' daki Büyük Kanyon'un dibinde bir su sızıntısının altına bırakılmış bir tahta fıçıyı kaldırınca, bunun ıslak dibinde bir düzüne kadar çöl kara kurbağası'nın sıkıştığını görmüştü. Dışarıda yerler kuruydu ve tabiat bilgini ortalıkta başka kara kurbağası görmemişti. Başka bir kere de, bir yaz sağnağının hemen arkasından muazzam sayıda çöl kara kurbağası'nın ortaya çıktığına gahit olmuştu.

  Kara kurbağalarıyle ilgili efsaneler:
  Kara kurbağalarının bu gibi şartlar altında ortaya çıkmaları halk arasında «gökten kara kurbağası yağdı» inanışının yer etmesine yol açmıştır. Kara kurbağaları'nm gökten inmedikleri muhakkaktır. Nemin varlığı, çöl havasının kurutucu etkilerinden korunmak için sığındıkları yarıklardan ve inlerden çıkmaları için onlara bir sinyal vazifesi görür.
  Bir başka asılsız inanış da kara kurbağalarının siğile sebep olmalarıdır. Bu gülünç inanış her halde kara kurbağası'nın derisindeki «siğillerin» bulaşıcı olduğu tahmininden çıkmıştır.
  Kara kurbağalarının üzerindeki siğiller, zehir salgılayan küçük bezlerdir. Elinizde kesik veya çizik olmadığı takdirde, kara kurbağaları' nı tutmanın hiçbir tehlikesi yoktur. Fakat zehir bir kesiğin içine sızdığı, ya da göze girdiği takdirde, ıstırap verici tahrişlere yol açar.
   
Karolina Kara Kurbağası (Bufo terrestris terrestris) konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. karınca

  karınca

  Brenda yamaç tırmanışı yapmak isteyen genç bir kadındı. Bir gün cesaretini toplayarak bir grup tırmanışına katıldı. Tırmanacakları yere vardıklarında, neredeyse duvar gibi dik, büyük ve kayalık bir yamaç çıktı karşılarına.Tüm korkularına rağmen, Brenda azimliydi. Emniyet kemerini taktı, ipi yakaladı ve kayanın dik yüzüne tırmanmaya başladı. Bir süre tırmandıktan sonra, nefeslebileceği bir oyuk...
 2. Hymenochirus boettgeri (Afrika Cüce Kurbağası)

  Hymenochirus boettgeri (Afrika Cüce Kurbağası)

  Hymenochirus boettgeri (Afrika Cüce Kurbağası) Latince Adı: Hymenochirus boettgeri Dağılımı: Kongo, Kamerun ve Nijerya. Boyu: 3-3.5cm. Sıcaklık: 21-29 °C Su Kimyası ve pH: pH 6.5 - 7.5. Klor ve ağır ller barındırmayan temiz su isterler. Davranışları: Çok yavaş yemlenen bu türleri kendi aralarında beslemek en iyi seçim olacaktır. Onları hep beraber yukarı çıkıp havalanırken görmek...
 3. Pençeli Afrika Kurbağası

  Pençeli Afrika Kurbağası

  Xenopus laevis (Pençeli Afrika Kurbağası) Latince Adı: Xenopus laevis Dağılımı: Sahra Çölü'nün alt tarafları, serin kesimler. Boyu: Erkekler 4-7 cm, dişiler 12-13 cm. Sıcaklık: 16-27 °C Su Kimyası ve pH: Diğer canlıların yaşadığı hemen her şarta uyum sağlarlar, yüksek tuzlulukta da kalabilir ancak sularında klor ve ağır ller olmamalıdır. Davranışları: Yavaş hareket eden veya küçük...
 4. Kara Göründüüüüüüüüü

  Kara Göründüüüüüüüüü

  :Dhahaha denk gelmiş Allah seni...
 5. Karlar Düşer...

  Karlar Düşer...

  Birbirinden güzel karlı dağların resimlerini sizler için ekliyorum Melek'ler.Beğendiğinizi alabilir dilediğinizce kullanabilirsiniz:tik:

Sayfayı Paylaş